IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Подмяната на старите печки може сериозно да допринесе за по-чист въздух

Засега за промяната се разчита единствено на евросредства

10:20 | 04.10.18 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Всички печки на въглища и дърва, които не отговарят на еконормите, трябва да бъдат подменени най-късно до 2024 г. Това е една от основните препоръки на Световната банка, които страната ни трябва да изпълни, за да подобри качеството на въздуха.

В момента отоплителни уреди на твърдо гориво използват 54% от българите. Според експертите 85 на сто от фините прахови частици се дължат именно на отоплението на битово гориво. Очакванията са нивата им да се понижат със 78% след въвеждането на предлаганата от Световната банка мярка.

Подмяната на отоплението може да бъде много евтина мярка или много скъпа. Ако имате изградена газопреносна мрежа или топлофикация, най-евтиният и бърз вариант е присъединяването към нея, каза пред Нова телевизия министърът на околната среда и водите Нено Димов. 

Ако няма такава мрежа, това пък може да бъде доста скъпо. Министърът допълни, че всяка община трябва да прецени кой е най-изгодният за нея вариант.

Нено Димов коментира, че има идея неотговарящите на изискванията електроуреди и горива изобщо да не стигат до пазара и да не могат да се продават.

„Ще бъде отворен ресурс от около 115 млн. лева на оперативна програма „Околна среда”, което е крайно недостатъчно за решаване на проблема с подмяната на системите за отопление. Средствата ще бъдат фокусирани в няколко общини, където това да се направи пилотно. За следващия програмен период ще преговаряме за много по-сериозен ресурс, за да може всички общини, които имат нужда от финансиране, да бъдат подпомогнати”, каза още екоминистърът.

„Има случаи, в които равнищата се вдигат до 10 пъти над нормалните равнища“, коментира бившият министър на околната среда Юлиан Попов.

Средните превишения на нормата за чист въздух не трябва да са над 35 пъти за година, но това се отчита само при две от 39-те измервателни съоржения в периода от 2011 до 2016 г. по отношение на фините прахови частици (ФПЧ).

Прогнозата е подмяната на печките да струва около 47 млн. лева за година.

Нено Димов допълва, че ще настоява за регламент на европейско ниво страните от Източна Европа да не станат депо за стари автомобили и гражданите да не страдат от това, че им се прехвърлят коли, които не са достатъчно качествени.

Производителите могат да направят за българския и полския потребител това, което правят за германския, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
doba
преди 5 години
neverland,Индо-ромите се топлят с дрехи и гуми назима, но тях няма кой да закачи. Пък и смее ли някой да влезе в махлата в студа, може и да не излезе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
neverland
преди 5 години
Подмяна на "старите печки" с какво? Самото гориво(дърва и въглища) ли е проблемът или конкретния уред, в който се осъществява горенето? Ако причината е в дървата и въглищата, какво значение има дали ще горят в стара, в нова печка или в камина? С пелити ли им е идеята да ги заменят? Нищо не казват. Ако ги раздават някой може и да се подлъже, ама на онези дето си набавят дърва на по ниска цена от пелетите, никакъв шанс да ги излъжат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още