IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Политическата нестабилност ще се отрази на европрограмите

Възможно е големи инфраструктурни проекти да бъдат забавени с няколко месеца, твърди експерт

10:13 | 25.11.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Политическата нестабилност и смяната на правителството ще се отразят повече на финансиранията по новия програмен период от 2014 г. до 2020 г., които още не са стартирали. Много е вероятно да има отлагане на този процес с няколко месеца, докато нещата се нормализират. Това прогнозира доц. Косьо Стойчев, експерт по регионално развитие и преподавател в Софийския университет, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му независимо от оптимистичната прогноза, че политическата ситуация в България не влияе на икономическата, това определено засяга еврофондовете. „Те са функция на дейността на съответното правителство, което контролира конкретния управляващ орган“, поясни Стойчев.

Според него има две причини за наложените финансови корекции на общините за новия програмен период.

"Първата е възлагането на поръчките по Закона за обществените поръчки (ЗОП), когато не е направено професионално и са допуснати пропуски, които са довели до некоректност. Втората е начинът на изпълнение на проектите при извършване на строителството - ако има несъответствие между работния проект на съответната инвестиция и това, което реално се е случило. Забавянията също са проблем, които понякога са резултат от изискванията в ЗОП", каза Стойчев.

Различията в темповете, с които вървят програмите за регионално развитие в малките и големите населени места продължават да са много големи. Според Стойчев, за да се промени това, трябва да бъде подкрепен втори или трети мощен център, антипод на София. Единият вариант е това да бъде друг голям град - Пловдив или Варна, като най-разумно е да се направи изключителна подкрепа на Варна, защото е морски град и ще засегне максимално голяма територия. 

"Другият вариант е да се атакуват слабо развитите райони чрез подобни програми, но това означава да се наливат ресурси в региони, които ще дадат във времето най-бавен ефект. Тоест, ние отново сме изправени пред дилемата дали веднага да получим на конкретно място резултати и с получените средства да финансираме по-слабо развитите райони, или да преминем към стратегия на диверсификация на ефекта с конкретна точка", обясни Стойчев.

Вижте целия разговор във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още