IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За четвърти пореден ден турската лира поевтиня до рекордно дъно

Турция ще обяви мерки за успокояване на пазарите в понеделник, твърди министърът на финансите Берат Албайрак

09:07 | 13.08.18 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Турската лира се понижи за четвърти пореден ден до ново рекордно ниско ниво, докато разпродажбите се разпространяват и сред валутите на други нововъзникващи пазари, след като президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган не показа признаци за търсене на споразумение със САЩ.

Лирата се срина с 11% спрямо долара в сделки с малки обеми в Азия, преди да ограничи спада, след като Агенцията за надзор предприе стъпки, за да ограничи суаповите сделки на изпадналата в криза валута, предава Bloomberg.

Турция ще обяви мерки за успокояване на пазарите в понеделник, съобщи късно в неделя министърът на финансите Берат Албайрак, цитиран от вестник Hurriyet. „Страната е изготвила план за действие и нейните институции ще предприемат необходимите мерки да разсеят притесненията на финансовите пазари“, заяви министърът на финансите и държавната хазна. В интервю за Hurriyet той пояснява, че планът е изготвен за банките и реалния икономически сектор, включително за малки до средни предприятия, които са най-засегнати от колебанията на обменните курсове. Министърът не предостави никакви подробности какви стъпки ще бъдат предприети.

„Търкането между Турция в САЩ натежава над лирата и е малко вероятно ситуацията да се подобри скоро", казва пред Bloomberg Такаши Кудо, ръководител на изследванията на финансовите пазари в Fujitomi Co в Токио. "Нарастват безпокойствата за европейските финансови институции поради експозициите им към Турция. Като цяло валутите на развиващите се пазари са под натиск заради всички тези проблеми".

Турската валута стана жертва на задълбочаваща се криза, продиктувана от дневния ред на властите в Анката за икономически растеж на всяка цена и внезапното влошаване на отношенията със САЩ, които санкционираха Турция заради задържането на американски свещеник. Поевтиняването на лирата предизвика смут на световните пазари в понеделник, разпространявайки натиска над останалите валути на развиващите се страни.

Лирата поевтиня до новото рекордно дъно от 7,2362 лири за долар, като някои банки заявиха, че избягват да посочват курс „купува“ и курс „продава“ заради безпрецедентната волатилност. По-късно лирата се възстанови донякъде. Южноафриканският ранд поевтиня до най-слабото си ниво от повече от две години, докато мексиканското песо и индонезийската рупия също понижиха стойността си. USD/TRY USD/TRY

Разпродажбите представляват и вот на недоверие към новата система на управление, която по-рано тази година даде на президента Реджеп Тайип Ердоган, който по същество парализира бюрокрацията в Анкара, ненадмината власт.

В речите си в неделя Ердоган остана безпомощен, обещавайки никога да не се впусне в „играта на лихвените проценти“, като заяви, че страната се намира в "икономическа война". Той също така отхвърли споразумение с Международния валутен фонд като решение на проблема.

„Сривът на лирата е многофункционален, причинен не само от слабата външна позиция по отношение на дефицита по текущата сметка и неадекватните валутни резерви, но и от предизвикателната политическа обстановка, която изостря уязвимостта на валутата", казва Кери Крейг, глобален пазарен стратег в JP Morgan Asset Management.

Разширената разпродажба засегна негативно и еврото и австралийския долар, като същевременно стимулира търсенето на валути убежища. Еврото поевтиня с 0,3% спрямо долара, докато йената подсили позиции.

„Еврото е особено уязвимо предвид експозицията му към турската икономика и бих очаквал да се появят допълнителни притоци на вложители към йената и долара", казва Ник Туидъл, главен оперативен директор на Rakuten Securities Australia Pty.

Години на пристрастност към политиката за преследване на икономически растеж на всяка цена затрупаха турските компании с външен дълг за стотици милиарди долари, доведоха до бързорастяща инфлация и един от най-големите дефицити по текущата сметка в света. 

„Все още няма признаци, които да предполагат, че правителството или турската централна банка са готови да обявят мерки за фискална или парична политика, способни бързо да възстановят доверието в Турция", казва Ред Атрил, директор по валутни стратегии в National Australia Bank Ltd. в Сидни.

Централната банка на Турция, която повиши основния лихвен процент до 17,75%, неочаквано се въздържа от по-нататъшно увеличение на последното си заседание.

Докато инвеститорите настояват за решителни действия от страна на централната банка за укрепване на лирата, турските власти се опасяват, че дори огромно увеличение на разходите по заеми може бързо да бъде компенсирано от нов кръг от санкции от САЩ, твърдят пред Bloomberg двама души, запознати с плановете икономическите власти на страната.

Турските държавни облигации се сринаха в петък, като доходността от десетгодишните книжа достигна рекордното ниво от 22,11%. Петгодишните суапове за кредитно неизпълнение - цената за застраховане на облигациите срещу неизпълнение - се покачиха с 75 базисни пункта до 453 базисни пункта в петък вечерта в Ню Йорк, най-високото ниво от март 2009 г., показват данните на CMA.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:40 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 4
hagan
преди 5 години
Ердоган губи битката за лирата Но Тръмп губи битката за Турция , Турция ще обеднее ,но тотално ще спре да е съюзник на Сащ и то за десетилетие поне което и за двете страни не е добре в 14.30 стигна 7 лири за долар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 0
data
преди 5 години
Кво стана с ведрите прогнози ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 1
Lucifer
преди 5 години
Султана може да последва съдбата на Садам, но поданиците му ще платят....рано или късно....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 18
studioaa
преди 5 години
Престъпната политика на еврофилите от Берлин и Брюксел доведе до тази нова банкова криза. Желанието за постоянно разширяване на европейския съюз и увеличаване властта на бюрократите води до безисходица. Наглостта на бюрократите да не се подчинат на санкциите срещу Иран ще срине всякакво доверие в ес след като санкциите на САЩ ударят европейската индустрия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 5
abdul
преди 5 години
хаха, нали знаеш кой ще им покрива загубите на европейските банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 2
evtimvz
преди 5 години
Ердоган беше предсказуем поне от 10 години. Никой не им е виновен на европейските банки. Сега да си чупят главите и да подкрепят султана
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още