IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смарт Органик АД (SO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

    Не помня такъв бой да съм ял откъм отчети по почти всичките ми позиции. Тук не прави изключение. И аз повярвах на презентацията и се набабаних на скъпото
    Не е като да не бяхте предупредени всички, имено в този форум, и то преди IPO-то! Поне се радвам че някой следи "хронологията"...
    Last edited by Hulk; 29.06.2023, 15:12.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Hulk Разгледай мнение
      Здравейте играчи,

      мисля че предупредих всички, че ще стане точно това което стана.

      1. Сделка в Германия няма, а и да имя ще е ефективна след 9 месеца, и резултатите от придобиването ще влезнат чак в отчетите на 2023.
      2. Относно строежа и новите машини, това щеше да се случи така или иначе, "с" или "без" парите на инвститорите.
      3. Споменах и че ще влезна с удоволствие на P/E от 12х. така като гледам "entry point" е съвсем близо.

      Ще пиша пак след още 5 месеца. Честито на играчите купили на близо 20х ърнингс.

      Със здраве,
      Бай ви Хълк
      Тук е момента да ви кажа "I TOLD YOU SO!"

      Аз все още съм заинтересован да влезна на P/E 10-12 (капитализация между 80 и 100 милиона), но да видим къде ще му излезне краят...

      Поздрави на всички "играчи",
      Бай ви Хълк
      Last edited by Hulk; 30.06.2023, 19:22.

      Коментар


      • В края на месеца трябва да има консолидиран отчет. На сайта на Смарт Органик има календар за отчетите и ОСА.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

          тук пише индивидуален
          Само такъв изработват. Видно е в инфо.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Здравко Разгледай мнение
            тук пише индивидуален
            destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

            Коментар


            • има бе! Още от 28.04

              http://www.x3news.com/?page=News&uniqid=644e538985ec3

              Коментар


              • абе тука няма ли консолидиран отчет
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • Тук за мен основният проблем е в маркетинга.

                  Тяхната целева група са Поколението Z които са луди по здравословните храни. Казвам го от личен опит (имам две деца точно в тази възраст ), но нито едно от тях, нито техните приятели и познати НЕ ИСКАТ да си купят от продуктите на Смарт Органик.
                  А купуват от тяхните конкуренти- Български или Вносни ( и проблема не е в цените - защото те са почти еднакви)
                  Защо се получава така, че в Германия ги купуват а в България не. - ето това е въпроса над който собствениците трябва да се замислят.

                  Коментар


                  • Повод да се усмихнем!

                    Смарт Органик АД реализира изключително силен органичен растеж през първото тримесечие 2023 г. Консолидираните приходи от продажби за първите три месеца по предварителни данни са в размер на 17.3 млн. лв., което е ръст от 46% спрямо същия период на миналата година. Най-голям ръст реализираме в Германия, където приходите са пораснали със 125%. Ако успеем да задържим този растеж до края на годината, това ще резултира в по-висок EBITDA марж за годината поради разпределението на фиксираните разходи върху повече приходи. На този етап е трудно да се ангажираме с прогноза, но имайки предвид, че допълнително реализираните продажби са по дългосрочни листинги (а не акционен оборот), сме с положителна нагласа за годината.

                    От този месец стартират серия от инсталации на нови производствени мощности за увеличаване на производствения капацитет на съществуващите ни производства. Общо планираните инвестициите в машини, оборудване и сгради за тази година са на стойност около 13 млн. лв. При пълно натоварване новите мощности имат потенциала да реализират допълнителни приходи от 150 млн. лв. годишно. Това ни дава стабилна основа за бъдещ органичен растеж с висока възвръщаемост на инвестираните средства. Инвестициите са финансирани частично със средствата от IPO-то, собствени средства както и дългово финансиране.

                    Коментар


                    • И на мен не ми е приятно, че акцията е 30% от IPO-то досега, но да погледнем фактите.

                      1. Всички участвали в IPO-то (включително и аз) сами пуснахме поръчки на тавана на диапазона. Ако акциите бяха минали на цена 15.30, P/E сега щеше да е 19.
                      2. Въпреки че някои предричаха как поскъпването на цената на живота в Европа ще срине бизнеса, компанията расте с 16% за година и дори малко подобрява маржа на оперативната печалба (странният дивидент от 2 млн. лв., който още не е платен изцяло, изобщо не го броя). Предстои да видим какво ще се случи на консолидирана база.
                      3. Финансовите прогнози са ги направили Карол, за да си гарантират успеха на увеличението. Аз поне не си спомням, от компанията някъде да са прогнозирали нещо конкретно.

                      И тук идва отново моментът с придобиването. Защото в прогнозите беше калкулирано, че сделката за германското дружество ще се случи.

                      Парите от IPO-то уж трябваше да отидат точно за тази сделка, но вместо това в момента с тях се строи новата сграда в Божурище и се поддържа оборотният капитал. Бизнесът е динамична материя и плановете постоянно се променят. Но така и не стана ясно как едва в последния възможен момент разбраха, че германското дружество не е добра сделка и приходите му стагнират, защо тотално се отказаха да правят по-значими придобивания, макар че сега оценките в сектора предполагам са доста надолу, и как се променя развитието, след като парите се насочват на съвсем друго място.

                      Комуникацията наистина ме притеснява (не само на това дружество, а най-малкото, като цяло на BEAM) и не е приятно да се налага инвеститорите да бъдат проактивната страна в този диалог.

                      За надзор на дейността не може да става и дума, затова е много важно мажоритарят да изгради и поддържа доверието на инвеститорите. Без него, не виждам причина да се държи която и да е акция на БФБ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                        Отварям презентацията от времето, когато събираха пари на Бийм и гледам че прогнозират ЕБИТДА за 2022 в размер на 17.1млн.лв, а отчета показва 11.1 млн.лв. Нормално е да няма интерес, и това е една от малкото компании на Бийм, които имат реален бизнес, но и те продадоха големи обещания.
                        Не помня такъв бой да съм ял откъм отчети по почти всичките ми позиции. Тук не прави изключение. И аз повярвах на презентацията и се набабаних на скъпото

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                          Отварям презентацията от времето, когато събираха пари на Бийм и гледам че прогнозират ЕБИТДА за 2022 в размер на 17.1млн.лв, а отчета показва 11.1 млн.лв. Нормално е да няма интерес, и това е една от малкото компании на Бийм, които имат реален бизнес, но и те продадоха големи обещания.
                          Затова казвам сто пъти гледайте хората проучвайте ги,усещайте импулса на характера им...с цифри елка и финанси и баба знае!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение
                            Не е истина само 5 оферти купува,..жалко за хората... на лъжата и алчноста онзи от горе гледа и не подминава!
                            Отварям презентацията от времето, когато събираха пари на Бийм и гледам че прогнозират ЕБИТДА за 2022 в размер на 17.1млн.лв, а отчета показва 11.1 млн.лв. Нормално е да няма интерес, и това е една от малкото компании на Бийм, които имат реален бизнес, но и те продадоха големи обещания.

                            Коментар


                            • Не е истина само 5 оферти купува,..жалко за хората... на лъжата и алчноста онзи от горе гледа и не подминава!

                              Коментар


                              • Треа да стане 4 лв., за да се замисля дали да купя. 140 милки му е още много.

                                Коментар

                                Working...
                                X