IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каква рента получавате от земеделските си земи?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

    Е, познаваме се. Забравил си.
    От една среща на съфорумците в Инвестор. През далечната 2005 -2007 беше .
    Леле как тече времето...
    значи ти си скочил от акции на земя
    Браво
    да забравил съм, срещите бяха многолюдни
    ще ти пиша на ЛС

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

      това е най впечатляващият лупинг в България
      който 2007 мине от акции на земя сега е над 10 пъти над нивата на Софикс 2 000
      все едно софикс 20 000

      но не познавам никого да го направи.....
      който го е направил сега е доволен
      Е, познаваме се. Забравил си.
      От една среща на съфорумците в Инвестор. През далечната 2005 -2007 беше .
      Леле как тече времето...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

        А, щом самоковско - може.
        В свищовско на 75 купих 2008.
        Сега толкова е рентата.
        това е най впечатляващият лупинг в България
        който 2007 мине от акции на земя сега е над 10 пъти над нивата на Софикс 2 000
        все едно софикс 20 000

        но не познавам никого да го направи.....
        който го е направил сега е доволен

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнение

          относно бонус-а за който пишете.Как мислите за подкуп за председател на ЗКПУ 50 лв/за тон? Иначе рентата 50 лв "заради слаба реколта" ? 10X
          при кооперациите вероятно
          при арендаторите друго

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
            според мен получаването на рентата не е проблем (намиране на фермера, който се крие дрън дрън) а бонус, защото покрай това общуване се срещаш с фермери и правиш разнообразно разузнаване, този ти каже, нещо, другия нещо и понаучаваш разни неща, които може да доведат до добро решение
            относно бонус-а за който пишете.Как мислите за подкуп за председател на ЗКПУ 50 лв/за тон? Иначе рентата 50 лв "заради слаба реколта" ? 10X

            Коментар


            • според мен получаването на рентата не е проблем (намиране на фермера, който се крие дрън дрън) а бонус, защото покрай това общуване се срещаш с фермери и правиш разнообразно разузнаване, този ти каже, нещо, другия нещо и понаучаваш разни неща, които може да доведат до добро решение

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение
                .
                Все едно, на мен проблемът ми не е толкова годишната възвращаемост, а това, че не зная кой арендатор е коректен, защото заплащане в натура и селски номера не се вписват в начина ми на инвестиране. Просто съм много далеч от всякакво селско стопанство, но пък искам да диверсифицирам. Атера си имам.
                на мен ми плащат предварително 2 години с едногодишен договор, който се прекратява хей така, ако не плати в срока от 2 седмици по договор
                но аз му давам златна кокошка, която я искат още трима, как няма да плати
                сега януари ми плащат за стопанската 2021-2022 г. която е до 30 септември 2022

                винаги взимай рентата в аванс
                и риска ти е нула

                Коментар


                • Първоначално изпратено от пасъм Разгледай мнение
                  Правиш нот.заверено пълномощно, в което си описал за кои точно имоти става дума и срокът за арендният договор с думи. Естествено ти е дал по имейл данните за лицето, което да упълномощаваш. Копие от нот.акт, делба или какъвто е документ за собственост. Скици сами си вадят с пълномощното
                  Това е ясно, с пълномощно минах на втората петилетка. При първата ходих на място. Да, беше и като малка ваканция с преспиване в много готино бутиково хотелче в любимия Русчук, но идеята ми беше, че при бруто 3 % рента пак има и странични разходи, има и непредвидени такива, не е само безрискова доходност.
                  Все едно, на мен проблемът ми не е толкова годишната възвращаемост, а това, че не зная кой арендатор е коректен, защото заплащане в натура и селски номера не се вписват в начина ми на инвестиране. Просто съм много далеч от всякакво селско стопанство, но пък искам да диверсифицирам. Атера си имам.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                    Нормално е всеки да иска на 5 %, не съм чул тоз дето е на 10 % да се е отказал. Доходност от 3 % е нищожна без значение колко лихви дават банките, защото има алтернативи за инвестиране. Изплащане 30 и косур години не е работа. В учебниците по икономик си пише 2 години изплащане. Да не говорим за транзакционните рзходи, риск от лоши реколти, некоректен арендатор, екологични проблеми, инфлация и т.н. Всеки гледа на земята като на актив дето хранене и поене не иска, а само дава. Ако земята не ти е на една ръка разстояние имаш и разходи по подновяване на договора за отдаване под наем, моят кооператор иска нотариална заверка при неговия нотариус, ама като съм на 300 км от земята, разходът за преподписване не е малък.
                    Правиш нот.заверено пълномощно, в което си описал за кои точно имоти става дума и срокът за арендният договор с думи. Естествено ти е дал по имейл данните за лицето, което да упълномощаваш. Копие от нот.акт, делба или какъвто е документ за собственост. Скици сами си вадят с пълномощното

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                      всеки иска на 5%
                      отдавна се върти на 3%
                      за 60 лв. рента плащаш 1 800 лв.
                      вероятно сте забелязъл че лихвите в банките са нула
                      ето моята земя носи рента 30 лв. пък ми предлагат по 1 000 лв. на декар и не я продавам

                      ако намерите на 5% ще купя и аз
                      Нормално е всеки да иска на 5 %, не съм чул тоз дето е на 10 % да се е отказал. Доходност от 3 % е нищожна без значение колко лихви дават банките, защото има алтернативи за инвестиране. Изплащане 30 и косур години не е работа. В учебниците по икономик си пише 20 години изплащане. Да не говорим за транзакционните рзходи, риск от лоши реколти, некоректен арендатор, екологични проблеми, инфлация и т.н. Всеки гледа на земята като на актив дето хранене и поене не иска, а само дава. Ако земята не ти е на една ръка разстояние имаш и разходи по подновяване на договора за отдаване под наем, моят кооператор иска нотариална заверка при неговия нотариус, ама като съм на 300 км от земята, разходът за преподписване не е малък.
                      Last edited by nomche; 04.01.2021, 23:05.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                        А, щом самоковско - може.
                        В свищовско на 75 купих 2008.
                        Сега толкова е рентата.
                        браво

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                          Самоковско
                          споко
                          купувана е по 300 лв. дка през 2013-та
                          вече са се избили 210 лв.
                          остават 90 лв.
                          А, щом самоковско - може.
                          В свищовско на 75 купих 2008.
                          Сега толкова е рентата.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                            30 лв рента ?!
                            Мн малко ми се струва..
                            Къде е това?
                            Самоковско
                            споко
                            купувана е по 300 лв. дка през 2013-та
                            вече са се избили 210 лв.
                            остават 90 лв.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                              всеки иска на 5%
                              отдавна се върти на 3%
                              за 60 лв. рента плащаш 1 800 лв.
                              вероятно сте забелязъл че лихвите в банките са нула
                              ето моята земя носи рента 30 лв. пък ми предлагат по 1 000 лв. на декар и не я продавам

                              ако намерите на 5% ще купя и аз
                              30 лв рента ?!
                              Мн малко ми се струва..
                              Къде е това?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение
                                Колеги, искам да купя 50 + декара при доходност 5 % на година. Търся коректен арендатор или кооперация, това ми се струва най-рискованата част. Принципно няма значение къде ще е местонахождението. Намирам се в София, но имам наследствени ЗЗ в Русе, където ми дават рента 60 лв на декар, но ненамирам в землището на кооперацията някой да продава по-големи парцели, като не мисля, че кооперацията би ми съдействала да се свържа с продавач в нейния район, предполагам по-скоро би изкупила сама земята.
                                всеки иска на 5%
                                отдавна се върти на 3%
                                за 60 лв. рента плащаш 1 800 лв.
                                вероятно сте забелязъл че лихвите в банките са нула
                                ето моята земя носи рента 30 лв. пък ми предлагат по 1 000 лв. на декар и не я продавам

                                ако намерите на 5% ще купя и аз

                                Коментар

                                Working...
                                X