IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тотален новобранец в света на инвестициите и парите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

    по принцип изобщо не ми се пише в подобни теми защото:

    - от една страна никой не слуша (не чете) съветите които се дават, а питащият (като Криско тук) си прави това което вече си е наумил
    - от друга страна не ми се влиза в безмислени (за мен) полемики със сульо и пульо (извинявам се предварително, ако някой се е познал и обидил)

    но все пак да дам някои уточнения:

    1-во ...... от 6,5 месеца нямам акции и единствено печеля от този факт ......... не печеля от това, че парите спят в банката, а печеля от факта, че нямам акции!!! ........... Софикс трябва да набъбне с 20% за да се върне там където беше в началото на годината, а на ХИМ-а му трябва цели 30% за да е пак там ......... няма нужда от каквито и да е коментари, нали?

    2-ро ...... не смятам, че е разумно в следващите 6-9 месеца да имам акции ........... щом за мен е неразумно да държа в момента акции ... бил ли дал съвет на някой друг да купи акции? ....... не, разбира се...


    3-то ....... идеята в следващата една година да се държат дялове в нискорисков фонд е именно такава ......... да няма акции в портфейла, а само облигации и депозити които тепърва само ще растат


    4-то ...... просто времето сега е такова, че основната цел трябва да е да се съхранят парите, а не да се печели от тях в момента ........ ще дойдат времената в които ще се печели, но не бива да се бърза


    5-то ...... в предния пост писах "не съм казал, но пак повтарям ........ ако за един човек някакъв съвет е добър то за друг човек същият съвет може да не е подходящ ........... може малко глупаво да звучи, но знай че е така!!!" ............. всъщност имах предвид друго, а именно, че всеки инвестиционен съвет е правилен за времето за което е даден ............ ако някой прочете темата след 1-2-3 г. или след 5-10 години тогава инв.климат ще е съвсем различен и няма да се започва със стратегията за нискорисков фонд и с вноски на порции, а ще се подходи по различен начин .......... ето един пример:

    август и септември 2016 г. направих две репа върху акции на химимпорт ........ ако тогава някой ме беше питал как да започне на борсата без да се замислям щях да му кажа, че аз бих започнал с покупката на дялове от фонд базиран върху Софикс и то с цялата сума наведнъж, а не на порции!!! - просто момента беше такъв и не биваше да се изпуска шанса

    самият аз през 2006 г. започнах с покупката на дялове в индексен фонд и след това постепенно прехвърлях пари към кобоса

    днес нещата са съвсем различни и стратегията е подчинена на сегашните обстоятелства!!!

    6-то ..... идеята да се играе на демо в първите години (реално това не е демо за да свикне с платформата, а това е "демо" което ще покаже дали печели/губи от търговия с акции като води "счетоводство" на тетрадка въпреки че не е най-важното) ...... по скоро ще се покаже не толкова дали печели или губи от търговията с акции, а ще покаже колко сериозно се отнася към начинанието - има самодисциплиниращ ефект ...... а дисциплината е много важна според мен като по този въпрос имам много да пиша, но като знам, че никой няма да го прочете не виждам смисъл да го правя...

    7-мо ... много важно също е в кой момент влизаш на борсата ............ има години в които и маймуна да сложиш пред компа с платформата, и маймуната ще се справи по-добре от професионален брокер само с натискане на произволни клавиши ........... имаше подобен експеримент в русия и маймуната беше победила 75% от брокерите

    това идва да покаже, че, ако се попадне в подходяща среда всеки може да печели .......... да, да се печели при възходящ пазар всеки може , но майсторството според мен е да съхраниш портфейла при падащ пазар и да уцелиш тайминга при входа ........ там вече се вижда кой я може играта

    според мен не е толкова важно да се купи на дъното или да се продаде на върха --- по-важно е да се хване точното време когато купуваш една акция и в точното време да излезеш от позиция ........... има голяма разлика, въпреки, че повечето не могат да я видят или смятат, че обратното е валидно

    и последно ...... ако 100 човека попиташ за съвет за инвестиции ще получиш поне 101 отговора, но как да разбереш на кого да се довериш??? ........ ами, никак .......... правиш това което си си решил и каквото стане .............. ако печелиш ще е добре, но ако губиш гледай поне загубата да е поносима ......... опредили си сума която можеш да загубиш и когато я преведеш по сметката на брокера я пиши, че е загубена вече, а след това играй спокойно все едно си намерил тази сума на пътя .......... по всяко време бъди спокоен и хладнокръвен - не показвай емоции!!! ........... винаги спазвай основното правило на печелившият комарджия: "когато ставаш от масата за покер или излизаш от игралната зала никой не трябва да разбира дали си загубил или спечелил"
    Как може толкова глупости да напишеш в един пост. Тц Тц ТЦ .

    Всичко това спокойно може да се събере и в едно изречение !

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

      Кат свърши тоз филм ще почне друг , само че ,, Horror..
      тоя ентусиаст е чел сигур ей такива тъпотии на тая измислена страница кат тва ....

      Защо да инвестираме на финансовите пазари?
      https://www.investor.bg/novini/130/a...pazari-270988/

      ........
      Само част от преимуществата на инвестициите на финансовите пазари са достъп до множество активи, висока ликвидност, възможност за използване на ливъридж и най-вече висока доходност при ниски разходи.

      само как тактично са деактивирали коментарите под статията щот знаят че ше ги насера на минутата точно с последното изречение и не само аз а и други, щот от тва ти заминаат всичките спестявания ....
      Last edited by michaelis12; 31.10.2018, 15:15.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

        тоя филм скоро ше свърши ти си на финала и са идва момента на истината дет тряя се работи ..... с финансовите щуротии не им остават много живот, свърши тая .....
        Кат свърши тоз филм ще почне друг , само че ,, Horror..

        Коментар


        • Първоначално изпратено от KpuCko Разгледай мнение
          Здравейте,

          Както става ясно и от заглавието на темата, аз съм тотален новобранец в света на инвестициите и парите. От известно време насам (можеби година) в главата ми се роди мисълта, че трябва по някакъв начин да накарам парите да работят за мен (не само аз за тях). Прочетох няколко книги по темата - Богат татко, беден татко - Робърт Кийосаки, 4-те пококи на парите - Робърт Кийосаки, Kнига за лични финанси - Рая Христова и Как да управляваме умно парите си - Стойне Василев... и така, сега на къде?

          Всеки един от авторите казва - трябва да правиш нещо, трябва да се учуш, ученето става с бой. Е аз бих искал да започна от някъде, идеята ми е да инвестирам малка сума в акции, или можеби кооперативен балансиран фонд - акции и облигации. Въпроса е от къде да започна? Как да започна?

          Как се прави това? Предварително съм си избрал фирма от която искам да си купя няколко на брой акции, отивам един ден в офиса на брокера и просото ги купувам и така? И живот и здраве, чакам фирмата да реши да ми изплати дивиденти?

          Много ще съм благодарен ако някой хвърли светлина по въпроса, ако може и конкретика пак добре.
          Благодаря предварително.
          тоя филм скоро ше свърши ти си на финала и са идва момента на истината дет тряя се работи ..... с финансовите щуротии не им остават много живот, свърши тая .....
          Last edited by michaelis12; 31.10.2018, 11:11.

          Коментар


          • Доверителното управление е измама, има само един начин - вкарват се парите в инвестиционен фонд. Защо първото е измама и би трябвало да е забранено ? Защото като се довериш на някой, на него може да му се е доверил и някой друг и той с парите на единия да купи а с парите на другия да продаде и винаги той ще спечели комисионна за себе си защото единия ще спечели а загубата на втория си е за негова сметка. Не казвам че така постъпват всички които вземат пари за доверително управление или сметки, но е възможно и е елементарна измама да се прави това. Всеки сам може да си направи извода колко добре са регулирани пазарите и участието в тях законово щом това нещо което е елементарно не е забранено. Толкова им пука на политиците и държавите, от тях май само дебилни рестрикции може да се очакват.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • И що трябва да работиш за някого, а не за себе си и защо мислиш че някой,, професионалист,, ще управлява добре парите ти. Книгите на Киосаки и другите мотивационни правят богати авторите. Тези книги няма да ти свършат никаква работа на пазарите, по – точно обратното. Иначе добре си решил да не жертваш свободно си време да си почиваш и спортуваш. Времето е единственият ограничен ресурс.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                ама за сметка на това дерат яко с такси за управление
                А, не. Не„за сметка на това”, а „Ѝ, ОСВЕН ТОВА, ГО Ѝ ДЕРАТ.” Ще кажеш, Подробности”''
                Обаче, много съществени.
                Last edited by Pyramid; 31.10.2018, 13:00.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                  Услугата те я предлагат а, рискът...ами, той се носи от обслужвания. Кеф.
                  ама за сметка на това дерат яко с такси за управление

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                    Услугата се казва доверително управление. Обърни се към някой Инвестиционен Посредник за по подробна информация, те я предлагат тази услуга.
                    Услугата те я предлагат а, рискът...ами, той се носи от обслужвания. Кеф.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от KpuCko
                      .Искам да дам парите си на човек който се занимава с това и той да свърши това вместо мен, като в замяна аз ще му платя а той ще увеличи парите ми..[/URL][/B]
                      пеката (петър караиванов) търси .......... той е твоя човек ......... той най-бързо занулява акаунти

                      не е препоръка

                      ===============

                      до вчера пишеше, че искаш балансиран фонд, а днес си размислил - няма лошо ........ всеки има право да мисли, но лошото е когато си взел някакво решение, а после търсиш някой да го подкрепи във форума

                      нали затова писах, че няма смисъл да пиша толкова дълго по темата ......... на теб ти отделих 30-40 мин. и то цели два пъти вместо да отделя час и половина на децата ми

                      вече трябва да започваш да разбираш, че съм бил прав по някои въпроси
                      fuск the bеаr - give me the bееr

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от KpuCko Разгледай мнение
                        И не е да не чета мненията и да правя това което съм си наумил, щото ако си бях наумил, нямаше да пускам теми във форуми, а директно да ходя да купувам..
                        И така..
                        ами вече си си наумил какво ще направиш ......... ВИЖ ГОРНИЯ ТИ АБЗАЦ

                        Първоначално изпратено от KpuCko Разгледай мнение
                        В тази връзка, съм се насочил към балансираните фондове, а именно (акции и облигации), говориме за колективен фонд/ доверен фонд.
                        Насочил съм се към това щото не се смятам за рисков играч, но определено идеята с банката с проста математика се вижда, че не работи.
                        Та,, проблема ми е, че не правя нищо, а искам да правя до толкова, колкото да се справя с инфлацията (парите ми да не спят), каквото дойде отгоре, халал да ми е.
                        или вместо наумил използваш "аз съм се насочил"

                        както и да е...

                        =================================

                        Първоначално изпратено от KpuCko Разгледай мнение
                        С две думи.. аз не ИСКАМ да се занимавам, не мога да отделям такоава време, не искам да се прервърщам в ония хора дето висят по нощите и гледат графиките дали се покачват или спадат. Аз ходя на работа, 8 часова работа, през това време си пукам очите пред компютър и в свободното си време не искам да чувам за компютри, искам да спя и да си почивам, да ходя сред природата и да спортувам.
                        запомни едно от мен:

                        НЯМА КАК ДА ИСКАШ ДА НЕ СЕ ЗАНИМАВАШ С ПАРИТЕ СИ, А ДА ИСКАШ ДА ПЕЧЕЛИШ ПОВЕЧЕ ОТ ИНФЛАЦИЯТА И ДА ЗАПАЗИШ СТОЙНОСТТА НА ПАРИТЕ СИ........... това което писа, че искаш в първия си пост

                        НЯМА КАК ДА СТАНЕ ТОВА!!!
                        fuск the bеаr - give me the bееr

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                          Какво им е на балансираните фондове?
                          Преди малко сравних общата доходност на Обб фондовете за последните 6 години и излиза следното: нискорисков/балансиран/високорисков 11,7% / 25,7% /38,4%
                          Ами не ги бива. Няма как фонд мениджър да ти разбира от всичко - облигации и акции са съвсем различни активи. В чуждите фондове малкото балансирани са фонд от фондове - просто ти правят микс от другите предлагани фондове. Активно управляван балансиран - може и да има, ама си е еднорог. На тукашните малко повече им се получава, поради простата причина, че реално има 20-30 читави акции на пазара и десетина емисии облигации. На теория пишат, че могат да преливат от почти 100% акции в до почти 100% кеш, за да реагират на пазара. Ама я да ги видя балансираните на ОББ как ще прелеят техните 5 млн. в кеш без да съборят всичко, в което са влезли. Да не говорим, че взимат 2.25% такса за управление, а държат 50% от парите кеш.

                          Коментар

                          Working...
                          X