IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо е толкова твърдо разбирането, че CFD се търгува само краткосрочно (пример)?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Рискът, който поемат дългосрочните трейдъри няма нищо общо с риска, който поемат дневните трейдъри. Както казах - техническите и фундаментални трейдъри са 2 тотално различни теми.
    как го мериш тоя риск и откъде идва разликата, отговори си на тоя въпрос и не обобщаваи - фундаментали, технически трейдъри, защото нещата са по-сложни
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • Първоначално изпратено от stansky Разгледай мнение

      Към останалите:
      Вече благодарих на redcretin за отделеното време и споделеното мнение по темата и го помолих повече да не отделя време на тази тема. Та моля ви, не се подвеждайте по коментарите му, а ако все пак искате да споделите мнение, просто погледнете какво аз ви питам и какво аз ви пиша.

      1. Когато си на дълга позиция с CFD върху акции лихвата ВИНАГИ е положителна, т.е. плащаш на брокера (от "отрицателната" лихва печелиш и тя е когато си на къса позиция). А защо "вчерашен трейдър" знае пвоече за "3 дена" за терминологията отколкото опитния мастър трейдър, който е направил бързо големите пари, не знам...
      2. Предвиждането на 50% спад в цената на актива се нарича ПРЕЗАСТРАХОВАНЕ.
      3. Не знам някой дали се е замислял каквко значи една стойност да се качи с 20% и какво да се обезцени с 50% и кое колко е вероятно.
      4. Аз наистина не съм човек, който на сляпо ще гледа някакви абстрактни цифри нагоре-надолу от сутринта спрямо вечерта и ще се опитва да хване повече печалба отколкото загуба, следейки ги всяка секунда - това е хазарт "колеги", а аз хазарт не практикувам. Рискът, който поемат дългосрочните трейдъри няма нищо общо с риска, който поемат дневните трейдъри. Както казах - техническите и фундаментални трейдъри са 2 тотално различни теми. Ако някой не знае какво значи технически и фундаментален трейдър, качвам линк
      5. Моля ви, не давайте примери, с които да се хвалите колко пари за колко време сте направили. Комплексите нека си ги избиваме другаде.
      6. Моля ви, не мерете кой колко може да мисли, защото никой не познава никой тук и само се излагаме.

      И накрая, хора като redcretin наистина ме карат да съжаля, че съм имал наивното очакване, че тук в анонимното интернет пространство има хора, които знаят за какво говорят и които прочитат целия ти въпрос, а не избират едно произволно изречение от 10. Или по-точно, че няма да намеря повече хейтъри, които нямат живот, отколкото професионалисти, които разбират за какво говорят. Е, поне след някой друг ден ще се срещна с истински професионални брокери,с образование и сертификати по темата и ще знам, че имам насреща мислещи и можещи хора и ще си направя адекватна консултация с тях :|
      Ти не можеш да ми определяш дали ще пиша или не Хубаво е че си тръгнал да четеш инвестопедия, но не променя факта че си донор. Както 90% от тия по пазарите, преобладаващо начинаещи. В момента, в който заяви "тая акция само ще расте, ще видите с години" беше ясно че си в хазарта и фалитар.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
        при валутна двойка може и да има отрицателна лихва за дълга позиция, тоест брокера да ти дава
        ама при акция няма как да стане там в повечето случаи е 3% + FED или ECB interest rate за CFD-та
        Ти ша кажеш че няма как да стане, това се определя единствено от бъкета, на чиято платформа си се качил От българските 90% от листваните овърнайт лихви са именно отрицателни.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

          Ся движиш точно по предписание на фалитар 1. лихвата може да е И ОТРИЦАТЕЛНА при това дори по ДЪЛГИ позиции. 2. като загубиш 50%. за да ги наваксаш трябва ръст 100% вече. Знам, че ти е сложно да мислиш, затова поне сложи 1% от капитала си в една сметка и го загуби само него После ще ми благодариш.

          ПП: имал съм скалперска сметка CFDs при Варчев с 500 (петстотин) поредни сделки на + без нито една на - . Затворих всичките накрая и изнесох парите от борсата в друго направление, бяха малко над двойно на стартовия капитал (около $22 хил). Но това не е правило, а изключение - и не си позволявам повече подобна глупост, въпреки че има начин да се търгува сравнително безопасно. Инак е вълнуващо като спечелиш от гап сутрин $2500 от Даймлер още през първата седмица на борсата връз капитала си от $10 800, но е изключително опасно за новак - да си повярва.

          ППП: имал съм и при друг бъкет $10 000 печалба за половин час от игла при собствен капитал около $3 000 пак CFDs на Комерцбанк, отмени я без обяснения и после го гоних с КФН, вятър работа. Да знаеш какво те очаква просто в Б-стан, тоя дори се водеше от читавите.
          Към останалите:
          Вече благодарих на redcretin за отделеното време и споделеното мнение по темата и го помолих повече да не отделя време на тази тема. Та моля ви, не се подвеждайте по коментарите му, а ако все пак искате да споделите мнение, просто погледнете какво аз ви питам и какво аз ви пиша.

          1. Когато си на дълга позиция с CFD върху акции лихвата ВИНАГИ е положителна, т.е. плащаш на брокера (от "отрицателната" лихва печелиш и тя е когато си на къса позиция). А защо "вчерашен трейдър" знае пвоече за "3 дена" за терминологията отколкото опитния мастър трейдър, който е направил бързо големите пари, не знам...
          2. Предвиждането на 50% спад в цената на актива се нарича ПРЕЗАСТРАХОВАНЕ.
          3. Не знам някой дали се е замислял каквко значи една стойност да се качи с 20% и какво да се обезцени с 50% и кое колко е вероятно.
          4. Аз наистина не съм човек, който на сляпо ще гледа някакви абстрактни цифри нагоре-надолу от сутринта спрямо вечерта и ще се опитва да хване повече печалба отколкото загуба, следейки ги всяка секунда - това е хазарт "колеги", а аз хазарт не практикувам. Рискът, който поемат дългосрочните трейдъри няма нищо общо с риска, който поемат дневните трейдъри. Както казах - техническите и фундаментални трейдъри са 2 тотално различни теми. Ако някой не знае какво значи технически и фундаментален трейдър, качвам линк
          5. Моля ви, не давайте примери, с които да се хвалите колко пари за колко време сте направили. Комплексите нека си ги избиваме другаде.
          6. Моля ви, не мерете кой колко може да мисли, защото никой не познава никой тук и само се излагаме.

          И накрая, хора като redcretin наистина ме карат да съжаля, че съм имал наивното очакване, че тук в анонимното интернет пространство има хора, които знаят за какво говорят и които прочитат целия ти въпрос, а не избират едно произволно изречение от 10. Или по-точно, че няма да намеря повече хейтъри, които нямат живот, отколкото професионалисти, които разбират за какво говорят. Е, поне след някой друг ден ще се срещна с истински професионални брокери,с образование и сертификати по темата и ще знам, че имам насреща мислещи и можещи хора и ще си направя адекватна консултация с тях :|
          Fundamental analysis and technical analysis, the major schools of thought when it comes to approaching the markets, are at opposite ends of the spectrum. Here are the differences between the two.
          Last edited by stansky; 01.12.2020, 21:28.

          Коментар


          • при валутна двойка може и да има отрицателна лихва за дълга позиция, тоест брокера да ти дава
            ама при акция няма как да стане там в повечето случаи е 3% + FED или ECB interest rate за CFD-та
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Първоначално изпратено от stansky Разгледай мнение

              Стратегията е да излизам (затварям) само когато съм на печалба. Тя не е разписана тук. Тук е разписана само стратегия за превенция на затваряне на загуба. Ако нещата тръгнат надолу искам да имам достатъчно покритие в сметката, за да не ми се наложи да стигам до марджин кол и да държа отворена позицията, докато цената на актива не се върне в плюс спрямо цената на отваряне.

              Съответно логиката ми е "колкото и волатилност да има от ден за ден и от седмица за седмица, залагам, че няма да има момент, в който активът да се обезцени с над 50% спрямо цената на отваряне". Представи си, че отварям, нещата тръгват малко надолу, утре пак малко надолу и т.н., но аз не се панирам и не затварям с малка загуба, а просто задържам позицията отворена докато цената на актива не излезе накрая примерно на 10% отгоре спрямо цената на отваряне.

              Съответно за подобна стратегия следващата стъпка е да си сметна добре колко ще ми струва лихвата за подобно по-дълго държане на отворени позиции, така че да не убие потенциалната печалба. Едно наум е че лихвата се плаща на брокера на месечна база и ако искам да държа позиция примерно 3 месеца отворена, то трябва да гарантирам, че в сметката си ще имам достатъчно пари, че брокерът да си тегли лихвата всеки месец докато не затворя на печалба. Ако не съм в грешка, лихвата е към 3-4% от позицията . Тоест, много грубо казано, би трябвало да си гарантирам разтеж над това ниво (примерно мин 5%), за да имам печалба.
              Ся движиш точно по предписание на фалитар 1. лихвата може да е И ОТРИЦАТЕЛНА при това дори по ДЪЛГИ позиции. 2. като загубиш 50%. за да ги наваксаш трябва ръст 100% вече. Знам, че ти е сложно да мислиш, затова поне сложи 1% от капитала си в една сметка и го загуби само него После ще ми благодариш.

              ПП: имал съм скалперска сметка CFDs при Варчев с 500 (петстотин) поредни сделки на + без нито една на - . Затворих всичките накрая и изнесох парите от борсата в друго направление, бяха малко над двойно на стартовия капитал (около $22 хил). Но това не е правило, а изключение - и не си позволявам повече подобна глупост, въпреки че има начин да се търгува сравнително безопасно. Инак е вълнуващо като спечелиш от гап сутрин $2500 от Даймлер още през първата седмица на борсата връз капитала си от $10 800, но е изключително опасно за новак - да си повярва.

              ППП: имал съм и при друг бъкет $10 000 печалба за половин час от игла при собствен капитал около $3 000 пак CFDs на Комерцбанк, отмени я без обяснения и после го гоних с КФН, вятър работа. Да знаеш какво те очаква просто в Б-стан, тоя дори се водеше от читавите.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                не разбирам, стратегията за излизане от позиция е ако ти удари маржин кол така ли?
                това е безмислено, причина да излезеш от позиция може да е някаква фундаментална промяна на нещата, а не че някаква цифра някъде е светнала
                Стратегията е да излизам (затварям) само когато съм на печалба. Тя не е разписана тук. Тук е разписана само стратегия за превенция на затваряне на загуба. Ако нещата тръгнат надолу искам да имам достатъчно покритие в сметката, за да не ми се наложи да стигам до марджин кол и да държа отворена позицията, докато цената на актива не се върне в плюс спрямо цената на отваряне.

                Съответно логиката ми е "колкото и волатилност да има от ден за ден и от седмица за седмица, залагам, че няма да има момент, в който активът да се обезцени с над 50% спрямо цената на отваряне". Представи си, че отварям, нещата тръгват малко надолу, утре пак малко надолу и т.н., но аз не се панирам и не затварям с малка загуба, а просто задържам позицията отворена докато цената на актива не излезе накрая примерно на 10% отгоре спрямо цената на отваряне.

                Съответно за подобна стратегия следващата стъпка е да си сметна добре колко ще ми струва лихвата за подобно по-дълго държане на отворени позиции, така че да не убие потенциалната печалба. Едно наум е че лихвата се плаща на брокера на месечна база и ако искам да държа позиция примерно 3 месеца отворена, то трябва да гарантирам, че в сметката си ще имам достатъчно пари, че брокерът да си тегли лихвата всеки месец докато не затворя на печалба. Ако не съм в грешка, лихвата е към 3-4% от позицията . Тоест, много грубо казано, би трябвало да си гарантирам разтеж над това ниво (примерно мин 5%), за да имам печалба.
                Last edited by stansky; 01.12.2020, 18:40.

                Коментар


                • не разбирам, стратегията за излизане от позиция е ако ти удари маржин кол така ли?
                  това е безмислено, причина да излезеш от позиция може да е някаква фундаментална промяна на нещата, а не че някаква цифра някъде е светнала
                  “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                  Коментар


                  • Аз продължавам да си мисля, че не успявам да обясня добре каква стратегия искам да използвам. Разбирам, че това, което ви обяснявам е супер нетипично, но това не е важно. Важно е математиакта да е вярна и 'правилата на играта' да са ясни и постоянни. Затова правя последен опит с максимално подробно разписан пример в прикачената табличка. Ако някой има желание, заповядайте, чоплете го, намерете грешката в сметките.

                    *Нарочно тук отстъства стратегията за затваряне на позициите при натрупване на печалба. Моля ви да не коментираме тази част, защото още не е калкулирана.Там е ясно, че ако трупам такси (лихва) от държане на отворена позиция, то позиция ще има смисъл да я затварям само ако след приспадане на натрупаните лихви все още има смислена печалба. Но за там - друга таблица, по-нататък. Първата стъпка е да сметна как да се предпазя от загуби, следващата е да сметна как да оптимизирам печалбата.

                    ПП: В този форум май всичко е счупено, включително и качването на картинки, така че добавям и линк:
                    https://drive.google.com/file/d/1wDi...ew?usp=sharing
                    Click image for larger version

Name:	Long term long CFD strategy for loss prevention.PNG
Views:	3
Size:	6.9 КБ
ID:	3684533

                    Last edited by stansky; 01.12.2020, 13:05.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от stansky Разгледай мнение
                      Ами мисля, че Елана съвсем не са шано-бъкет. Всъщност благодарение на баба ми (лека и пръст) и Елана, успях лесно да си изплатя и първата си кола

                      Ето ви една весела история: Навремето теглих студентски кредит (5К) с гратисен период и си купих кола (добре, че банката не питаше за какво ти трябват парите). Вече работех на няколко часа и исках да си плащам само мижавата лихвица докато завърша и имам възможност да работя повече и да изплащам главницата. Е, така стана, че в един момент набих едни спестени пари в акции на Албена АД. Баба ми ми беше от тези примери - беше ми споделила, че има акции на Албена АД и аз един млад келеш викам си "интересно, акции, хм" купих ги на едни пари към 15-16-17лв и взеха че набърже се качиха за година-две (не помня) на над 30лв.В крайна сметка ги продадох и си покрих кредита за колата още преди да почна да си изплащам главницата. А ако някой беше казал на тоя млад келеш, че истината е в дългосрочното инвестиране, щеше да изчака и да ги продаде не на 30, а на 70, но уви, урок първи. Пък и аз там си бях набил едни пари, без да разбирам в какво и без да знам накъде ще отиде пазарът. Пишем го късмет

                      Е, всичко това тогава беше точно през Елана.Та кой знае, може и да си е съдба, че сега животът съвсем непланирано пак ме бутна към тях.
                      Урок първи - не си купувай пасив. С колата точно туй си направил, освен ако си разнасял пици и карал такси. Ако не пилееш на дребно, пари има достатъчно за всичко.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение

                        И как написаното от теб има смисъл при лост 1:2? Опитваш се да представиш като предимство основния недостатък на CFD, а именно високият ливъридж.
                        Недостатък за некадърници само. Скалпене (дето всички в началото само туй правят) - зор без ливъридж. Ето ти и пример - с брутален ливъридж поне 1:10 (заслужава си да се ползва максималния по принцип).

                        Отваряш позиция с 1/10 от сметката, разлика спрямо липса на ливъридж няма. Освен! че имаш свободен капитал.

                        Но по-интересното е друго - оставяш си в сметката само 1/10 от капитала и отваряш позицията с всичко от сметката (екстремен случай). Пазара тръгва в твоята посока 20% - печелиш дебело. Пазарът тръгва срещу теб - фалираш до размера на сметката си (10%) - загубата ти е двойно по-малка, отколкото ако си влязъл на такава позиция без ливъридж..

                        Няма да влизам в детайли на по-читави стратегии и хежд какво става, щото масовката тук ни ша ги схване, ни ги е правила някога. Аз съм печелил безрисково от лихви 7% на месец в бъкета Варчев (акумулирано към 120% годишно), преди един шашкънин приятел да прецака нещата. Това без висок ливъридж не става.
                        Last edited by redcretin; 01.12.2020, 05:49.

                        Коментар


                        • Има и CFD без лост. Но е голяма рядкост.

                          Делтасток е един от малкото инвестиционни посредници, които предлагат CFD върху метали (злато, сребро) без лост и без разходи за поддържане на позицията (плащате само спреда).

                          Недостатъкът на инвестирането в метали чрез такъв CFD е, че спредът е голям и има данък върху печалбата.

                          При ползване на ETF, търгуван на европейска борса, няма данък, спредът е малък, но има годишен разход (напр. 0,4%).

                          Статистиката показва, че повечето от спекулиращи с CFD губят пари. Долу в сайта на посредника пише колко % от клиентите губят парите си, търгувайки с CFD.

                          Ако се спазват правила (напр. отваря се позиция толкова голяма, че да доведе до margin call и принудително затваряне когато цената на актива падне с 50%) може и да спечелите, само че повечето хора не търгуват така. Те отварят много по-големи позиции, бързо ги отварят/затварят и колкото по-често правят сделки, толкова е по-вероятно да си изгубят парите.

                          Тоест повечето хора, които търгуват с CFD, всъщност играят хазарт.
                          Last edited by vstoykov; 01.12.2020, 00:00.
                          Два прости метода за легално намаляване на данъците

                          Коментар


                          • Ами мисля, че Елана съвсем не са шано-бъкет. Всъщност благодарение на баба ми (лека и пръст) и Елана, успях лесно да си изплатя и първата си кола

                            Ето ви една весела история: Навремето теглих студентски кредит (5К) с гратисен период и си купих кола (добре, че банката не питаше за какво ти трябват парите). Вече работех на няколко часа и исках да си плащам само мижавата лихвица докато завърша и имам възможност да работя повече и да изплащам главницата. Е, така стана, че в един момент набих едни спестени пари в акции на Албена АД. Баба ми ми беше от тези примери - беше ми споделила, че има акции на Албена АД и аз един млад келеш викам си "интересно, акции, хм" купих ги на едни пари към 15-16-17лв и взеха че набърже се качиха за година-две (не помня) на над 30лв.В крайна сметка ги продадох и си покрих кредита за колата още преди да почна да си изплащам главницата. А ако някой беше казал на тоя млад келеш, че истината е в дългосрочното инвестиране, щеше да изчака и да ги продаде не на 30, а на 70, но уви, урок първи. Пък и аз там си бях набил едни пари, без да разбирам в какво и без да знам накъде ще отиде пазарът. Пишем го късмет

                            Е, всичко това тогава беше точно през Елана.Та кой знае, може и да си е съдба, че сега животът съвсем непланирано пак ме бутна към тях.
                            Last edited by stansky; 30.11.2020, 22:21.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                              Именно затова брокера е важно да не е пълно менте.
                              Колкото до обезпечаване 100% и други подобни глупости в темата - CFDs са дори по-адекватни от акциите Вместо да ти изпращят единствената Тесла акцийка с -40% и да загубиш стотици, ще ти удари стопа (дори това да е маржин кол) на 1/10 от сумата, дето инак ще я загубиш.
                              И как написаното от теб има смисъл при лост 1:2? Опитваш се да представиш като предимство основния недостатък на CFD, а именно високият ливъридж.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнение

                                Единствената възможна причина, за да предпочетеш CFD пред common stocks, е високия ливъридж. Използването на лост 1:2 не оправдава поемането на неограничен и недефинируем риск с избора на шано-бъкет, предлагащ CFD.
                                Именно затова брокера е важно да не е пълно менте.
                                Колкото до обезпечаване 100% и други подобни глупости в темата - CFDs са дори по-адекватни от акциите Вместо да ти изпращят единствената Тесла акцийка с -40% и да загубиш стотици, ще ти удари стопа (дори това да е маржин кол) на 1/10 от сумата, дето инак ще я загубиш.

                                Коментар

                                Working...
                                X