IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Foxconn и IDG търсят 1,5 млрд. долара за финансиране на автомобилни стартъпи

Китай вече е най-големият в света пазар за автономни и електрически автомобили

11:33 | 18.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Тайванският производител на електроника Foxconn Technology Group и компанията за рисков капитал IDG Capital се стремят да наберат фонд от 10 млрд. юана (1,5 млрд. долара) за финансиране на стартъпи за автомобилни технологии - от такива, разработващи изкуствен интелект за самостоятелно задвижване, до такива, които разработват батерии, предава Bloomberg

Foxconn и IDG са инициирали разговори с финансирани от правителствата фондове, финансови институции и финансисти още преди няколко месеца, показва документ, представен на потенциалните инвеститори. Според плана поддоставчикът на iPhone и IDG ще инвестират 10% от парите, които ще бъдат набрани, а двете фирми ще делегират изпълнителни директори с опит в роботиката и придобиванията, за да управляват фонда. Усилията за набиране на финансиране са в ход, казват анономни източници, запознати с въпроса.

Foxconn, главният глобален партньор за производство на Apple Inc., инвестира в нововъзникващи автомобилни компании като Future Mobility, а председателят Тери Гу спомена за необходимостта от установяване на присъствие извън основната дейност за производство на електроника. Новият фонд ще представлява най-агресивната засега инициатива за заемане на място на процъфтяващия пазар на автомобилни технологии - особено в Китай, която предвижда основно електрически, но също така и автономни автомобили да кръстосват пътищата ѝ до години. Презентацията също така очертава обещаващи цели в Япония и САЩ.

Представители на Foxconn и IDG са отказали да коментират темата. 

Китайските интернет гиганти - от компанията в сектора за споделено пътуване Didi Chuxing до Alibaba Group Holding Ltd., се опитват отдавна да отхапят част от бъдещия пазар за услуги и системи - от приложения в колата до интелигентни устройства, които приемат гласови команди в движение. Baidu Inc., която се опитва да пусне автономни автомобили на пътищата до 2021 г., има за цел също да събере фонд от 10 млрд. юана, за да инвестира в проекти за самоуправление през следващите три години и да ускори развитието на зараждащата се платформа Apollo. 

Докато Foxconn се обединява с IDG - един от най-активните китайски инвеститори за стартъпи, Baidu осигури партньорски отношения с подкрепяния от правителството фонд Yangtze River Industry Fund.

"Нашият фонд ще обхваща ранно и последващо финансиране, комбинирайки модели на рисково и дялово инвестиране", се казва в презентацията на Foxconn и IDG.

В своята презентация двете компании дават и конкретни примери за потенциални инвестиционни цели, включително Nio, стартъп за електрически коли, известен по-рано като като NextEV, който бе създаден от основателя на Bitauto Уилям Ли през 2014 г. Друга потенциална цел е компанията, разработваща изкуствен интелект, Sensetime Group Ltd., която през юли привлече финансиране за 410 млн. долара.

Фондът на Foxconn и IDG, който ще работи в продължение на до седем години, ще наложи обичайната такса за управление от 2% и ще прибира 20% от бъдещите печалби. 

Освен роботизираните автомобили Китай определи и задвижваните с нови енергийни източници превозни средства за стратегически нововъзникващи отрасли и има за цел да увеличи 10-кратно продажбите на хибриди и изцяло електрически автомобили през следващото десетилетие. Правителствената подкрепа помогна на страната да надмине САЩ през 2015 г., ставайки най-големия в света пазар за такива автомобили. 

Вижте още технологични новини във видео материала: 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:33 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още