IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как изкуственият интелект насърчава индустрията на чиповете?

Европа изостава и от САЩ, и от Китай, твърдят експертите на консултантската компания PwC

12:30 | 27.07.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Първо бяха компютрите, а по-късно и смартфоните – двигателите на индустрията за чиповете. Сега изкуственият интелект (AI) е този, който ще осигури силен растеж сред производителите на полупроводници, предсказват експертите от консултантската компания PwC.

Пазарните изследователи очакват бизнесът с чипове за AI да нарасне от 6 млрд. долара през миналата година до 30 млрд. долара до 2022 г. Изчисленията са от ново проучване на PwC, цитирано от Handelsblatt. И, оказва се, това е само началото.

Огромният потенциал на Европа обаче може да бъде пренебрегнат. Защото нито политиците, нито местните корпорации ще бъдат достатъчно ангажирани с изкуствения интелект, предупреждава PwC. Това не само е икономически неизгодно, но и свързано с безопасността. В крайна сметка целият континент разчита на доставчици от други части на света в тази чувствителна област.

„Случаят с Huawei е показателен: Важно е да не зависим от други региони“, казва Маркус Глогер, партньор по стратегическото консултиране в PwC. Китайската IT група сега е принудена да се страхува за доставките на американски компоненти и софтуер поради търговския спор между Народната република и САЩ. Освен това полупроводниците, произведени в Европа, са по-изгодни за целия регион и по отношение на защитата на данните.

Според PwC клиентите ще се нуждаят от чипове за AI в три области. Например - автономното шофиране: Първо чиповете трябва да осигурят необходимата изчислителна мощност. Например автономното превозно средство трябва да може да се справи при спешни случаи и без интернет връзка. Освен това чиповете са необходими за свързване в мрежа на превозните средства. И накрая - те също са от съществено значение за сензорите, които улавят околната среда.

От една страна, производителите трябва да предлагат високоспециализирани чипове, като такива за разпознаване на лица, за роботи или автономни превозни средства. От друга страна ще се използват масови продукти, особено процесори. Затова, според PwC, големите американски производители на процесори Intel, Nvidia и Qualcomm ще се възползват значително от изкуствения интелект.

В същото време големите глобални технологични компании навлизат в бизнеса като нови конкуренти. Например, американският интернет магазин Amazon обяви, че ще прави собствен чип за AI за своя езиков асистент. Софтуерният производител Microsoft от своя страна разработва AI чип за своите очила Hololens.

Google от своя страна работи по разработването на процесори от 2017 г. насам, с цел увеличаване на производителността тридесет пъти и драстично намаляване на консумацията на енергия. Apple, Samsung и пионерът на електрическите автомобили Tesla от своя страна разработват чипове, които са съобразени с техните изисквания. „Това може да застраши позицията на утвърдените производители на чипове", се казва в проучването на PwC.

Но такива, от световно значение, в Европа има само три: Infineon от Мюнхен, френско-италианската група ST Microelectronics и NXP от Холандия. Всички те се занимават с AI.

Но очевидно недостатъчно. Американците и китайците са по-приключенски настроени, обичащи да експериментират, казва Танйеф Шад, експерт по чиповете в PwC. Той настоява: „Европейските доставчици трябва да ускорят бизнеса в съответните приложения". Освен това според него компаниите трябва да търсят съюзници: „Инвестициите са по-големи, разходите за развойна дейност нарастват. Производителите на чипове са съветвани да влязат в партньорства".

Самият Infineon гледа на нещата по различен начин. В момента групата изгражда нов център за развойна дейност за автомобилната електроника и AI в Дрезден. „Изкуственият интелект вече играе роля в мрежовите системи за трафик“, казва пред Handelsblatt изпълнителният директор Рейнхард Плос. Той вижда огромни възможности за своята компания: „Ние ще използваме нашето ноу-хау в автомобилния сектор, за да предложим скоро решения за изкуствен интелект за други целеви пазари", подчертава Плос.

Германската компания вече подкрепя най-голямата европейска инициатива за използване на AI, "Applied AI". В нея Infineon работи заедно с добре познати партньори от политическата сцена и науката, както и с други групи, като SAP или Siemens. „Заедно ние сме ангажирани с напредването на AI технологиите чрез споделяне на знания и прототипиране и ускоряване на тяхното използване“, пояснява още Плос. 

В момента обаче производителите са затруднени с инвестициите си в бъдещето, защото бизнесът се свива. При ST Microelectronics приходите през второто тримесечие са спаднали с около 4% спрямо предходната година. Infineon също изпитва затруднения. Плос вече бе принуден миналата есен значително да намали прогнозата си за тази пролет.

Едно е ясно: 2019 г. ще бъде катастрофална година за индустрията. Пазарните изследователи от Gartner очакват продажбите в световен мащаб да спаднат с близо десет процента до 429 млрд. долара. За последен път подобен срив имаше по време на финансовата криза преди десет години.

Особено тежко засегнати са производителите на чипове за памет, област, в която европейските доставчици не са активни дълго време. Причината за дълбокия спад: свръхкапацитет, по-слаб бизнес при смартфоните и въздействието на конфликта между САЩ и Китай.

Според PwC обаче не само компаниите трябва да се ангажират повече с AI. „Политиците трябва да разберат още по-добре колко важни са чиповете", казва мениджърът Глогер. Според него би било от полза европейските политици да насърчават по-технологично настроена система за разработчиците на приложения за AI, производителите на чипове за AI и всички останали участници в индустрията.

„Европа харчи толкова много за фундаменталните науки“, казва Глогер. Но в крайна сметка в повечето случаи именно компании от Азия и САЩ печелят пари от технологиите. „Ето защо европейските компании за производство на чипове и политиците трябва спешно да се споразумеят за това как може да изглежда една екосистема, която да насърчава инвестициите, особено в областта на изкуствения интелект".

А времето притиска. На фона на застрашаващия бойкот за доставките от страна на американците, китайците биха форсирали развитието на собствената си индустрия за полупроводници, твърдят пазарните изследователи на Gartner. Страната продава най-много чипове в света, а местните производители почти не играят роля в световен мащаб. Компаниите в сектора винаги ще намират клиенти за AI чиповете си. Просто защото Народна република се счита за лидер в тази област...
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
Dreamer
преди 4 години
Интересно защо изпускат Бош. В момента си довършва завода за чипове точно в Дрезден?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още