IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайските технологични гиганти тихомълком се оттеглят от бизнеса с Русия

Фирмите се оттеглят под натиска на американските санкции и доставчици, оставяйки безмълвни пред предупрежденията от Пекин

15:18 | 07.05.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bridget Bennett/Bloomberg</em><br />
	&nbsp;</p>

Снимка: Bridget Bennett/Bloomberg
 

Китайските технологични компании тихомълком се оттеглят от бизнеса си в Русия под натиска на санкциите на САЩ и доставчиците и въпреки призивите на Пекин към фирмите да се противопоставят на чуждестранната принуда.

Няколко големи компании ограничават доставките в Русия, където китайските технологични фирми доминират на пазара за много продукти, без да правят публични съобщения, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на запознати източници.

Сред тях са гигантът в производството на персонални компютри Lenovo Group Ltd. и производителят на смартфони и джаджи Xiaomi Corp. За разлика от много западни фирми, компаниите избягват да правят публични изявления за войната на Русия в Украйна или за бизнеса си там, тъй като Пекин се противопоставя на западните санкции.

Гигантът в областта на потребителските дронове SZ DJI Technology Co. предприе необичаен ход, като обяви спирането на бизнеса си в Русия и Украйна миналия месец в очакване на проверка за съответствието.

Износът на технологични продукти от Китай за Русия е намалял рязко през март в сравнение с февруари, като доставките на лаптопи са се свили с повече от 40%, на смартфони - с почти две трети, а износът на базови станции за телекомуникации - с 98%, показват последните налични търговски данни на китайското правителство. Търговията на Китай с голяма част от света беше нарушена и от свързаното с Covid-19 блокиране на Шанхай, който е портата за голяма част от световния износ на Китай.

Изтеглянето следва вълните от широкообхватни финансови санкции и експортен контрол, наложени от САЩ и техните съюзници на Русия след инвазията ѝ в Украйна в края на февруари. САЩ заплашиха да накажат китайските компании, които не спазват правилата.

Според запознати големи американски компании за чипове, които доставят части на китайски фирми, настояват клиентите им да спазват правилата и да гарантират, че техните полупроводници няма да попаднат в стоки на трети страни, изпратени в Русия в нарушение на правилата. Един от доставчиците е изпратил писмо до всички свои клиенти през март, в което ги е призовал да спазват изискванията, а според един от източниците на WSJ служителите по продажбите също са се свързали с тях, за да гарантират спазването на изискванията.

През миналия месец Министерството на търговията на Китай призна, че санкциите са нарушили търговията на Китай с Русия, но призова компаниите „да не се поддават на външна принуда и да не правят неподходящи външни изявления“.

Резкият спад на технологичния износ за Русия подчертава мащабния характер на санкциите на Запада и способността им да достигнат дълбоко във веригите за доставки, за да променят поведението на компаниите, базирани далеч от тях, дори когато правителствата на държавите, в които са базирани тези компании, им се противопоставят. Общият износ на Китай за Русия е спаднал с 27% в стойностно изражение от февруари до март, сочат официалните търговски данни.

Китай разшири своя инструментариум от мерки за противодействие на чуждестранните санкции, включително правила, които могат да принудят китайските компании да не спазват чуждестранни санкции, които смятат за неоправдани, въпреки че досега Пекин не е издал такива заповеди за неспазване.

Тъй като санкциите на САЩ засягат китайските компании, действията могат да задълбочат разрива между САЩ и Китай по отношение на конфликта между Русия и Украйна и да засилят още повече амбициите на Китай да развива вериги за доставки, независими от американските технологии.

Западните санкции включват строг контрол, който блокира износа за руския отбранителен сектор и износа на продукти, произведени с помощта на американско оборудване, софтуер или дизайн, дори когато тези продукти са произведени от компании извън САЩ. Мерките се оказаха особено ефективни в технологичния сектор, чиито сложни глобални вериги за доставки предлагат многобройни лостове, които американското правителство може да използва.

Въпреки широкообхватния характер на санкциите, някои елементи успяват да се промъкнат. Например, руският телекомуникационен оператор Beeline, собственост на нидерландската компания Veon Ltd. , заяви по-рано този месец, че през март е получил доставка на телекомуникационно оборудване от китайския телекомуникационен гигант Huawei Technologies Co. Той заяви, че доставката е резултат от оценка на бъдещите инфраструктурни нужди през 2021 г., като заяви, че тя е „в пълно съответствие с всички приложими закони, включително контрола върху износа на САЩ".

През април министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо заяви, че контролът върху износа от страна на САЩ и съюзниците е намалил вноса на високотехнологични стоки в Русия повече от два пъти и е оставил страната в недостиг на полупроводници и в затруднение да намери части за своята армия. В интервю за New York Times през март тя заплаши китайските компании със санкции, ако не се съобразят с мерките.

Ако китайска компания за персонални компютри бъде отрязана от ключов доставчик на чипове, „това би било катастрофално", казва Стив Брейзър, главен изпълнителен директор на фирмата за пазарни проучвания Canalys. „Разбираемо е защо те могат да бъдат мотивирани да не попаднат в такава ситуация“.

Въпреки че санкциите на САЩ съдържат изключения за някои устройства за потребителска електроника, те трябва да се продават директно на неправителствени организации или потребители, за да бъде разрешен износът им, казва Кевин Улф, бивш служител на Министерството на търговията и партньор в Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP. Повечето големи доставчици на техника продават продуктите си чрез трети страни - дистрибутори и търговци на дребно на място.

Сред китайските компании, които спряха доставките си за Русия, е Lenovo, най-големият производител на персонални компютри в света, който миналата година беше номер 2 по продажби на устройства в Русия след HP Inc.

Компанията, която е най-големият продавач на персонални компютри в САЩ, спря доставките малко след началото на войната в Русия и влизането в сила на чуждестранните санкции, въпреки че някои съществуващи запаси остават за продажба в страната, твърдят доставчици, логистични компании и пазарни изследователи, които следят движението на продуктите на компанията.

Xiaomi, номер 2 по продажби на телефони в Русия през миналата година след Samsung Electronics Co., също е намалил доставките за Русия, твърдят запознати. Един от дистрибуторите, работещи в региона, твърди, че през последните седмици не е имало доставки.

Не всички китайски компании не се интересуват от конфликта в Русия. Съобщението на DJI от миналия месец, че ще преустанови дейността си в Русия и Украйна, превърна компанията в рядък пример за китайска компания, която публично спира дейността си във връзка с конфликта. Производителят направи това след съобщения за използване на негови дронове в конфликта и оплаквания от украински служители за технически неизправности в продуктите ѝ.

„DJI предприе това действие не за да направи изявление за някоя държава, а за да направи изявление за нашите принципи", заяви говорител на DJI. „DJI се отвращава от всяко използване на нашите дронове за причиняване на вреда и временно преустановяваме продажбите в тези страни, за да помогнем да се гарантира, че никой не може да използва нашите дронове в бойни действия“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 1
evlogi
преди 1 година
Ех,че мъка има в зовът на КРАВА-та..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Досвидания, дорогие алкаголики!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 8
KPABATA
преди 1 година
Админче, защо ме изтри? Защото аз съм единствения който пише коментари за инвестиции и единствения който пише без да обижда?Не случайно никой не влиза и пише в този сайт освен няколко изтрещели спекуланта на които друго не им остава освен да обиждат тези които се опитват да проведат нормален разговор.Успех с тримата останали посетители!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още