IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лидерът на Intel очаква „10 добри години“ за индустрията

По думите му в следващото десетилетие пазарът на полупроводници ще е във възход

16:19 | 17.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер заяви, че очаква 10 „добри години“ на растеж на индустрията за чипове, пише CNBC.

„Вярваме, че пазарът, светът, е в период на голяма експанзия“, коментира Гелсингер по време на събитие. „Прогнозирам, че пред нас има 10 добри години, защото светът става по-дигитален и всичко, от което дигиталното има нужда, са полупроводници“, заяви той.

Коментарът предполага, че инвестициите на Intel в производството на чипове, като плановете да похарчи 20 млрд. долара, за да изгради завод в Аризона, ще създадат капацитет, който ще се ползва и след сегашната криза с недостига на полупроводници. Освен това наскоро Intel обяви, че планира да се превърне в компания, която произвежда микрочипове за други фирми.

Гелсингер твърди, че Intel планира да обяви планове за допълнителен „мегазавод“ в Съединените щати или Европа преди края на годината.

Новината той разкри по време на дискусия, в която се включи и главният изпълнителен директор на Qualcomm Кристиано Амон. И двамата застанаха начело на въпросните компании по-рано тази година.

Въпреки че компаниите са конкуренти, главните им изпълнителни директори оставиха настрана конкуренцията и предположиха, че организациите в крайна сметка ще могат да си партнират в области, в които бизнесът им не се припокрива. Qualcomm прави чипове, които свързват с 5G мрежите, а Intel работи предимно по процесори, които предоставят основна изчислителна мощ.

Амон заяви, че планът на Intel да прави чипове за други може да е в полза на Qualcomm, която работи с подобни външни компании, които произвеждат чиповете ѝ.

„Има много възможности за сътрудничество между компании“, категоричен е Амон.

Междувременно и двете фирми следят внимателно придобиването на Arm за 40 млрд. долара от Nvidia. Технологията на Arm е особено важна за Qualcomm, защото е ключова за дизайна на микропроцесорите, използвани в смартфоните.

Споразумението притеснява компаниите за чипове, защото те ще се нуждаят от лиценз за съществена интелектуална собственост от конкурент. В момента сделката е изправена пред регулаторни предизвикателства в Европа. В момента Arm не прави цели чипове – тя проектира такива чрез специална технология. В понеделник говорител на Arm заяви, че компанията е „изключително уверена“, че придобиването ще бъде одобрено.

През уикенда Амон коментира пред британски вестник, че ако трансакцията бъде блокирана или по друга причина Arm остане независима, Qualcomm има интерес от инвестиране в нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още