IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Малката черна пантера на Lenovo

ThinkPad X1 Nano тежи само 907 грама, но въпреки това предлага висока производителност

11:34 | 19.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor Media Group</em></p>

Снимка: Investor Media Group

Емблематичният ThinkPad вече се предлага от Lenovo и във вариант, който е значително по-лек - и то въпреки значителното увеличение на производителността. Но все пак е впечатляващо... ThinkPad X1 Nano тежи само 907 грама.

Високата производителност не бива да ни учудва - серията X1 е насочена към особено взискателните клиенти. В допълнение към ThinkPad имаме и ThinkCentre X1 (настолен компютър) и ThinkVision X1 (монитор). В края на 2020 г. бяха добавени три нови устройства, които нямат директен предшественик: X1 Fold, X1 Nano и X1 Titanium Yoga. А зад всичко това има една предпоставка - новите процесори Tiger Lake от Intel (10 nm), които позволяват на производителя да прави значително по-малки и по-плоски дънни платки. Дънните платки обикновено се намират под клавиатурата.

При X1 Titanium Yoga, от друга страна, дънната платка е разположена над клавиатурата и е приблизително с размерите на голям RAM модул. Titanium Yoga е най-тънкият, а ThinkPad X1 Nano най-лекият ThinkPad на пазара. ThinkPad X1 Fold, от друга страна, е напълно нова концепция за използване на мобилно устройство.

Но да се върнем към ThinkPad X1 Nano - за много потребители устройството изглежда, поне на пръв поглед, много познато. Предлага се в класически черен външен вид с известния червен тракпойнт в средата на клавиатурата. Въпреки това не става въпрос само за следващия ThinkPad - по-внимателният поглед разкрива, че инженерите в Lenovo са инвестирали много.

И наистина - тази година Lenovo представи наистина изключително различния X1 Nano. Освен че е най-лекият от моделната гама, той е сред първите модели на компанията, които отговарят на спецификациите Intel Evo за леки, компактни и мощни лаптопи.

Ако просто дефинираме стойността на дадено устройство като ставнение на производителността спрямо теглото, този лаптоп със сигурност ще бъде сред топ продуктите. В случая на повечето леки мобилни компютри спестяванията на тегло са придружени от факта, че са вложени компоненти с умерена производителност. ThinkPad X1 Nano обаче очевидно е разработен с цел да предоставя на бизнес потребителите очакваната производителност въпреки малкото тегло.

Във вътрешността работи 11-то поколение процесор от семейството Intel Core - с процесор Tiger Lake. По отношение на другите си компоненти компютърът е в крак с различни други бизнес системи при бенчмарк тестове от колегите ни от HotHardware, които обаче са значително по-тежки. Устройството изостава само в графичните тестове, тъй като няма отделен графичен процесор. 

Устройството е снабдено с 16GB LPDDR 4X RAM, 512GB SSD и Windows 10 Pro. Излиза че въпреки сериозното намаляване на тежестта от Lenovo не са направили компромис в хардуера.

ThinkPad X1 Carbon G9 вече бе един от най-компактните и леки преносими компютри на пазара. И така, къде Lenovo стегна колана си, за да представи още по-слабия ThinkPad X1 Nano? На първо място, моделът е 13-инчов, а не 14-инчов преносим компютър. Само това намалява отпечатъка с няколко милиметра ширина и дълбочина.

Освен това височината може да бъде постигната само чрез пропускане на определени конектори и точно това прави Lenovo. Има 3,5 мм жак и два порта Thunderbolt 4 вляво, бутонът за захранване и вентилационният отвор вдясно. Тъй като тестовото устройство е оборудвано с WWAN модул за клетъчни комуникации вместо само с WLAN, на гърба на шасито има и слот за nano-SIM. Но от друга страна джаджата не разполага с портове като Ethernet или HDMI. Потребителят трябва да разчита на двата порта Thunderbolt, които - със съответните адаптери - всъщност могат да покрият всичко останало.

Въпреки че ThinkPad X1 Nano бе пуснат на пазара в началото на 2021 г., това е последното устройство от Lenovo, което вътрешнофирмено все още принадлежи към моделната година 2020 и следователно е част от този процес на разработка. Затова и бутонът за захранване все още е отстрани и SSD е свързан чрез интерфейс PCIe 3.0 x4.. Всички устройства от 2021 г. (включително т. нар. Convertibles) ще пласират бутона за захранване отгоре, където ще е интегриран и скенерът за пръстови отпечатъци. Така отстрани ще бъде спестено ценно място, което може да се ползва за друг порт.

13-инчовият екран трудно може да се определи като минус, тъй като с формата 16:10, който наскоро беше въведен за ThinkPad X1 Carbon G9, той предлага практично съотношение на страните, особено в офис среда, което позволява да се вижда по-голяма част от съдържанието на уебсайтовете или документите на Office пакета, преди да се наложи да превъртате. По-високите екрани във формат 16:10 или дори 3: 2 са мечтата на всеки онлайн редактор, защото предимствата явно надвишават недостатъците, ако изобщо могат да се нарекат така. В този формат, например, филмите имат по-високи черни ленти.

Lenovo предлага ThinkPad X1 Nano със и без сензорен екран, при мен тестовото устройство е без тази функция и вместо това предлага матов панел, който с изключение на тази функция не се различава от алтернативата. С 2160 × 1350 пиксела разделителната способност е малко по-висока от класическата резолюция при 16:10 от 1920 × 1200 пиксела и осигурява ясен дисплей, добре четим и на светлина. 

Екранът идва със сертификат за Dolby Vision, така че съответното съдържание може да се възпроизвежда, например чрез Netflix. От общо четирите говорителя на X1 Nano два са над клавиатурата, директно под дисплея, а другите два са в предната част на дъното.

ThinkPad X1 Nano не е "HDR чудовище", въпреки че средната яркост от 427 cd / m² е доста добра. Lenovo рекламира 450 cd / m².  Статичният контраст е много добър 1,640: 1, цветовото съвпадение се оказа отлично. Екранът покрива 100 процента от sRGB цветовото пространство.

Лаптопът е по-тънък и поради още една причина - защото Lenovo преработи клавиатурата. Оказва се малко по-тясна, което може да се види в единични случаи при някои клавиши като AltGr, PrintScr или Ctrl (вдясно), както и знаците за плюс и минус, докато „нормалните“ клавиши за писане запазват познатия си размер. За тази цел Lenovo допълнително e намалила клавиша от 1,5 на само 1,35 мм. За някои „заклети пуристи“ на IBM / Lenovo това решение може да е равнозначно на загиването на света, но други потребители, особено новодошлите в света на ThinkPad, едва ли ще забележат нещо негативно. Аз лично се разбирам доста добре с новата клавиатура в ежедневието, дори и с по-дълги текстове. Клавишът Fn вместо клавиша Ctrl, който беше разположен най-вляво, е по-досаден.

Няма нищо ново при комбинацията от тъчпад (Lenovo го нарича ClickPad) и TrackPoint, защото от времето на ThinkPad X1 Carbon G7 трите бутона на TrackPoint са плоски, за да се спести височина. В предишните поколения те бяха в противоположни посоки, за да можете да ги усетите дори на тъмно. 

Сензорът за пръстови отпечатъци вдясно от ClickPad е опция за биометрично разпознаване под Windows 10. Алтернативно има хибридна уеб камера, състояща се от инфрачервен сензор и камера с резолюция 720p, която може да извършва разпознаване на лица – в теста тя сработи наистина надеждно. Отново има механичен затвор, който да покрива обектива. С резолюция 720p камерата е подходяща за видео чатове, но много смартфони имат много по-добри селфи камери. Но досега така и не се пяти нито един лаптоп, който да отговаря наистина на тенденцията за преминаването към домашни офиси по времето на пандемията - с наистина добра камера - независимо от цената.

Това, което може да спечели потребител, е батерията. Тя издържа около работен ден в офис среда с малко натоварване. Тестът за съвременен офис на PCMark 10, смесица от браузър, офис приложения и видео чат, удостоверява, че преносимият компютър работи почти 10 часа.

Времето на работа на ThinkPad X1 Nano по време на стрийминг е по-кратко, както показват няколко теста със стандартния браузър Edge. Само малко повече от 6 часа бяха възможни с калибриран дисплей през Wi-Fi 5. Промените в профила на производителността на Windows не доведоха до подобрения.

Ако използвате някой по-тежък софтуер, батерията започва да се топи по-бързо, но, разбира се, в никакъв случай не и като сладолед под горещо лятно слънце. Но вероятно най-хубавото на тази батерия е, че поддържа бързо зареждане и достигането на заряд от 0 до 80% отнема около час.

Под черта: Lenovo ThinkPad X1 Nano е адски шикозен преносим компютър с отлична изработка, добър дисплей и висока производителност. Компактните размери изпъкват пред други характеристики, които (трябва) да принадлежат на модел от висок клас. В сравнение с класовете на по-големите лаптопи в 14-инчовия сегмент липсват някои портове. Трябва да сте наясно с този компромис, преди да купите преносимия компютър, който струва около 4000 лева, в зависимост от конфигурацията.  Но нека сме наясно – качеството все пак си има цена. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още