IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Минипланетариумът "Андромеда" иска да направи Космоса достъпен за всеки

Проектът печели една от наградите на КСО платформата "Вселена от възможности" на Пощенска банка

08:39 | 18.11.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Илюстрация:&nbsp;&bdquo;EKБ Фотоника ООД&ldquo;</em></p>

Илюстрация: „EKБ Фотоника ООД“

Декември 2023 г. Софийският планетариум „Андромеда“ гастролира в Пловдив, Асеновград и дори в града на големия планетариум – Смолян. А след това стига и до морските Варна и Бургас. С подобен „гастрол“ в бъдеще Недислав Веселинов, ръководителят на „EKБ Фотоника ООД“ – компанията зад проекта, иска да направи Космоса достъпен за всеки, а съвместно с това да разпространява физиката и в частност астрономията.

А ако се питате какво точно представлява „Андромеда“ – това е малък планетариум с диаметър 5 метра и вместимост 12-15 души. Предвижда се съоръжението, което все още е в процес на изграждане, да бъде разположено за начало в центъра на столицата, а по-късно и в други градове. Там посетителите ще могат да гледат астрономически филми, представени по интересен и достъпен начин. В представите на създателите му „Андромеда“ ще е подходящ както за малки, така и за големи - поради разнообразието на филми, с които ще разполага.

„Нашата цел е освен да провеждаме регулярни прожекции за посетителите, да организираме множество планетарни курсове и мастъркласове за деца и юноши. Основният ни стремеж е да популяризираме астрономията сред младото поколение, използвайки иновативни прожекционни методи. Филмовото съдържание ще се обновява регулярно, за да предоставя нова и различна информация“, разказа пред Investor.bg Недислав Веселинов.

Разработването на планетариума започва още в началото на 2020 г., но същинската работа по него стартира през юли 2020 г. В началото младите създатели не са разполагали със свой цех и се е наложило да пътуват до Правец, където партньорът им Niki Rotor Aviation е предоставил работно пространство.

„Там усвоихме технологията за работа с композитни материали, чрез която впоследствие изградихме купола. В края на 2020 г. Heli Air ни осигури работно пространство на територията на Летище София, където работим и планираме да работим занапред. От началото на тази година работим по изграждането на долната носеща конструкция“, разказва още Веселинов.

От екипа му се свързват с австралийски професор - един от най-големите професионалисти в разработката на планетариуми в целия свят, който ги е посъветвал да наклонят купола, за да се постигне максимално усещане за публиката. Това е забавило разработката, защото се е наложила промяна из основи на инженерния проект. Въпреки това основата и амфитеатралната трибуна, където ще бъдат настанявани хората, са готови.

И всъщност щастливата приказка можеше да свърши още тук, ако не беше спечелването на финансирането от 10 000 лева по линия на КСО инициативата "Вселена от възможности" на „Пощенска банка“.

„Без тях работата ни щеше да спре поради липсата на финансови средства“, признават от „EKБ Фотоника ООД“. Парите ще бъдат използвани основно за работа по вътрешния и външния дизайн. Вече е нает дизайнер, който търси най-добрите решения.

Потенциал в проекта вижда не само „Пощенска банка“, но и Фондация „Карол Знание“, Фондация "Америка за България", Heli Air, Niki Rotor Aviation и Burgiss. 

Въпреки това основната причина проектът да се движи бавно е именно липсата на стабилно финансиране. Поради тази причина досега никой от екипа не е получавал финансово възнаграждение.

Когато обаче минипланетариумът бъде готов, той ще може да се самоиздържа. „Освен регулярни прожекции ще организираме курсове, мастъркласове, частни събития и фирмени тиймбилдинги. Имаме готов екип, който ще се заеме с менажирането на планетариума, за да гарантираме едно пълноценно изживяване за всеки“, пояснява още Веселинов.

Освен това бизнес моделът включва още една много сериозна сфера - производството. „EKБ Фотоника ООД“ възнамерява да произвежда серийно планетариуми и да ги продава у нас и в чужбина. Пазарът на такъв тип изделия е силно ограничен, тъй като конкурентите предлагат или малки сглобяеми планетариуми, които не могат да доставят достатъчно добро качество, или големи планетариуми за над 100 души, за които е нужно специална сграда. Именно размерите правят „Андромеда“ достъпна, тъй като е подходяща за малки училища и общини.

Освен планетариума от фирмата разработват и авиосимулатори, които също ще се предлагат  на европейския пазар. Тези две изделия впрочем изграждат два изцяло нови бранша за България. И да - основната част от визията на „Фотоника“ за бъдещето е именно производството на нови високотехнологични изделия.

„Вярваме, че можем да станем част от индустриалната революция в България, тъй като виждаме още много фирми като нашата, които се развиват, и то с много бързи темпове“, оптимист е Веселинов. А след планетариума младите създатели ще започнат работа по нов проект с кодово име „Марсиариум“...

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още