IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нелепа грешка причини изчезването на руски сателит за 45 млн. долара

Ракетата, превозваща сателита, е получила погрешни координати, което е довело до загубата й от радарите

17:10 | 28.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ракетата, превозваща Meteor-M, излита от Източния космодрум. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ракетата, превозваща Meteor-M, излита от Източния космодрум. Снимка: Ройтерс

Руският вицепремиер Димитрий Рогозин заяви, че изчезването миналия месец на метеорологичния сателит Meteor-M на стойност 2,6 млрд. рубли (45 млн. долара) е било причинено от нелепа човешка грешка, съобщава британският вестник Guardian.

През ноември руската космическа агенция „Роскосмос“ заяви, че е загубила контакт със свой сателит, който беше изстрелян в Космоса от Източния космодрум в Амурска област. 

В изказване пред телевизионния канал „Россия 24“ Рогозин посочи, че ракетата, която е превозвала сателита, е получила погрешни координати – такива за изстрелване от космодрума Байконур в Казахстан. „Ракетата беше програмирана така, сякаш излита от Байконур“, каза вицепремиерът. По думите му отговорните за грешката лица ще бъдат наказани.

Освен Meteor-M ракетата е превозвала и 18 по-малки сателита, които са собственост на научни, изследователски и търговски компании от Русия, Норвегия, Швеция, САЩ, Япония, Канада и Германия.

Източният космодрум е единственият по рода си на територията на Русия. За първи път той влезе в експлоатация през април тази година след многократни забавяния и превишавания на разходите по него. Първата му ракета беше изстреляна ден по-късно от предвиденото заради техническа грешка по време на тържествената церемония, на която присъства и руският президент Владимир Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:54 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още