IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новите мита на Тръмп - по-изгодни за Apple от местенето на производство в САЩ

Производителят все пак има вариант да остане в Азия

19:18 | 01.12.18 г.
<p>
	Логото на Apple на магазин в Ню Йорк. Снимка: Ройтерс</p>

Логото на Apple на магазин в Ню Йорк. Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп обмисля въвеждането на нови мита за китайски стоки и увеличение на вече въведените налози, които могат да оскъпят и продуктите на технологичната компания Apple за потребителите в САЩ, пише CNN.

По-рано тази седмица Тръмп каза, че нов рунд мита, който ще засегне продуктите на Apple, включително и техните лаптопи, не е изключен. Подобен ход на американската администрация ще засегне потребителите и компаниите в САЩ, а Apple ще трябва да реши дали и с колко да увеличи цените на продуктите си, за да компенсира увеличенията на вносните налози.

Според информацията до момента увеличението на настоящите мита от американската администрация ще бъде в размер на между 10 и 25%. Една от целите на президента на САЩ е Apple да направи своя производствена фабрика там, но създаването ѝ и изместването на веригата на доставки от Азия е изключително труден и избягван от компанията процес.

Дори Apple да избере подобен ход, то по-високоплатеният работен труд в САЩ и създаването на производствени мощности ще имат сериозно отражение върху цената на iPhone, смята Тим Баяр, президент на Creative Solutions. “Производството на iPhone в САЩ все пак ще увеличи крайната му цена за потребителите с между 20 и 30%”, посочва той, цитиран от CNN.

Според него така цената на базовия iPhone Xs ще нарасне с около 350 долара, което ще рече, че за Apple справянето с митата на Тръмп в Китай ще бъде по-лесно, отколкото местене в САЩ.

Американската компания купува части за създаването на телефоните си от целия свят, преди повечето от тях да бъдат сглобени в Китай от Taiwanese manufacturer Foxconn.

Чиповете за памет на компанията идват от японската Toshiba, сензорите от германската Bosch, а модулите за дисплеите на iPhone Apple купува от Samsung в Южна Корея.

Голяма част от компонентите обаче идват и от американски компании. Базираната в Кентъки Corning снабдява Apple със стъкла за iPhone, фабриката на Finisar в Тексас произвежда лазерни скенери, използвани от услугата на Apple за лицево разпознаване, както и за анимирани емоджита, a базираната в Масачузетс Analog Devices произвежда чипове за дисплеи, работещи с допир.

Нов рунд тарифи ще навреди не само на Apple, но и на други американски технологични компании, които разчитат на разтегнати вериги за доставки и китайски производители, за да направят своите стоки, според Съвета за индустрията на информационните технологии, организация, която представлява над 60 големи технологични компании, включително Amazon и Facebook.

„Още повече, това ще засегне глобалните вериги на доставки, водейки до по-високи цени на електронни устройства, на които потребителите разчитат всеки ден и дори може да коства работни места на САЩ“, смята Джоуз Кастенеда, говорител на организацията.

Какво твърди Apple вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още