IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Поскъпването на чиповете за памет тласна нагоре и прогнозата на Micron

Компанията твърди, че общият пазар на DRAM чипове се сблъсква с „огромен недостиг"

10:47 | 01.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Jeremy Erickson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jeremy Erickson/Bloomberg

Micron Technology даде прогноза за приходите си за третото тримесечие, която надмина очакванията на Wall Street. Добрите новини са свързани с нарасналото търсене на чипове за памет, благодарение на 5G смартфоните и софтуера с изкуствен интелект, които тласкат нагоре цените на този вид полупроводници, предава Ройтерс.

Американската компания произвежда NAND чипове, ползвани на пазара за съхранение на данни, както и DRAM чипове, широко ползвани в лаптопи и други изчислителни устройства. Фирмата успя да спечели от коронавирусната пандемия, след като глобалното насочване към работата от дистанция засилиха търсенето на чипове. Цената на акциите на Micron нарасна с 2,9% по време на следборсовата търговия.

Освен това глобалният недостиг на чипове накара купувачи, като производителите на персонални компютри, да се запасяват, което изпрати цените на чиповете за памет нагоре. Компанията за пазарни анализи TrendForce заяви, че чиповете на DRAM са се увеличили с 3% до 8% през първото календарно тримесечие, и прогнозира растеж от 13% до 18% за второто тримесечие.

Micron твърди, че общият пазар на DRAM чипове се сблъсква с „огромен недостиг“, който ще се засили през годината. Самата Micron ссе бори с продуктови проблеми, причинени от земетресение и спиране на тока в един от заводите ѝ за DRAM чипове в Тайван през декември.

Освен това компанията заяви, че сушата в Централен Тайван я е принудила да си осигури алтернативни източници на вода за завода си, но не очаква непосредствено въздействие върху производството от случващото се.

Глобалният дефицит на чипове означава, че чиповете без памет не достигат, което принуждава производителите на автомобили, персонални компютри и смартфони да правят по-малко бройки отколкото биха искали, за да отговорят на търсенето. „Вярваме, че търснето на чипове с памет щеше да е дори по-голямо без този недостиг“, коментира главният изпълнителен директор Санджай Мехотра в разговор с инвеститорите.

Micron очаква приходите ѝ за текущото тримесечие да достигнат 7,1 млрд. долара, плюс или минус 200 млн. долара, докато средната прогноза на анализаторите е за 6,79 млрд. долара, сочат данни на Refinitiv.

Приходите на компанията за фискалното ѝ четвърто тримесечие, завършило на 4 март, са нараснали до 6,24 млрд. долара, надминавайки средната прогноза на анализаторите за 6,21 млрд. долара. Коригираната печалба за второто тримесечие беше 98 цента на акция – повече от очакваните 95 цента на акция.

Междувременно стана ясно, че Micron Technology и Western Digital проучват възможността за сделка с Kioxia Holdings, като всяка действа независимо. Подобно споразумение може да оцени японската фирма за чипове на около 30 млрд. долара, писа Wall Street Journal, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.

Сделката за Kioxia, която е контролирана от компанията за дялово инвестиране Bain Capital, не е гарантирана и не е ясно как може да бъде структурирана. Ако такава има в крайна сметка, тя може да бъде финализирана по-късно през пролетта.

Kioxia Holdings е вторият по големина производител на чипове с флаш памет в света. Миналата година той се отказа от план, който можеше да доведе до най-голямото японско първично публично предлагане за 2020 г.

Преди известна като Toshiba Memory, Kioxia планираше да се листне на борсата в Токио на 6 октомври, като предложи акции на стойност 334,3 млрд. йени. Според Wall Street Journal IPO по-късно тази година е вариант, който не е изключен.

Micron е отказала да коментира темата, а Western Digital и Kioxia не са отговорили веднага на запитванията за коментар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:05 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още