IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп увеличава натиска над Apple да отключи телефон на терорист

Компанията отказва да предостави на властите достъп до криптирани телефони, твърдейки, че това ще създаде опасен прецедент

09:00 | 15.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: EPA/JIM LO SCALZO</p>
<p>
	&nbsp;</p>

Снимка: EPA/JIM LO SCALZO

 

В рамките на спора за криптирането на смартфони и възможностите за достъп на разследващите органи президентът на САЩ Доналд Тръмп засили натиска върху американския технологичен гигант Apple. Тръмп написа във вторник вечер (местно време) в Twitter, че правителството му помага на Apple "през цялото време" по търговски и други въпроси.

Компанията обаче отказва да предостави на властите достъп до криптирани телефони, „използвани от убийци, наркодилъри и други криминални елементи на насилие“. Тръмп се обърна към мениджърите: „Сега трябва да се изправите пред предизвикателството и да помогнете на нашата велика страна!"

 

По-рано Apple отхвърли критиките на министъра на правосъдието Уилям Бар в разгара на спора. Бар заяви в понеделник, че Apple не е предоставила „никаква съществена помощ" за разследването на нападението на саудитски офицер върху военноморската база във Флорида през декември. Той призовава компанията да премахне защитата с парола на два iPhone-а на убиеца. Apple категорично отказва да отвори такива и други задни врати за органите на реда, за да имат те достъп до потенциално важни за разследването данни. Групата твърди, че това би влошило сигурността на данните за всички потребители.

Бар класифицира удара, при който бяха убити трима американски войници, като терористична атака, увеличавайки натиска върху Apple. „Много е важно да знаем с кого и срещу какво стреляше стрелецът, преди да умре", каза министърът.



Apple отговори, че „широк спектър от информация" е била предоставена в рамките на часове от първото искане на ФБР на 6 декември. В следващите дни Apple е доставила, наред с други неща, резервни копия, съхранени в услугата за съхранение на данни iCloud и данни за комуникация до няколко акаунта.

Докато достъпът до криптиран iPhone е възможен само с парола, ключът за архивирането на iPhone, съхраняван в облака, също се пази там. Това дава възможност те да бъдат декриптирани за властите. Особено чувствителна информация като здравни данни, пароли или данни за плащания също се криптират от край до край в облака и следователно е достъпна само за потребителите.

Apple подчертава, че чак месец по-късно, на 6 януари, ФБР е информирала компанията за съществуването на втори iPhone. Убиецът е стрелял в едно от устройствата.

„Винаги сме подчертавали, че не може да има задна врата само за добрите момчета", казват от Apple. „Със задните врати може да бъде злоупотребявано и от тези, които застрашават националната ни сигурност и сигурността на данните на нашите клиенти“. Разследващите също така биха имали днес достъп до повече данни от всякога.

Случаят не е прецедент. През 2015 г. Apple предпочете да бъде съден от ФБР, отколкото да напише софтуер за отключване на iPhone. По това време разследващите заявиха, че са влезли в устройството с помощта на външен доставчик на услуги и са се отказали от съдебно преследване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още