IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания ще изгражда свой собствен космодрум

Повечето търговски изстрелвания в днешно време се осъществяват от Флорида или Френска Гвиана

10:52 | 16.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Архив Ройтерс</p>

Снимка: Архив Ройтерс

Надпреварата за превъзходство в Космоса отдавна започна. Вече обаче не само големите играчи инвестират в инфраструктура и технологии, за да трупат търговска печалба от вселената на по-късен етап. Дори от страни като Италия и Нова Зеландия все по-често чуваме "космически новини".

Великобритания също не иска да изостане. Отдалечена блатиста ивица земя на северното крайбрежие на Шотландия вероятно ще приюти първия космодрум на Обединеното кралство, съобщава Bloomberg.

Полуостров А'Мхойн в Съдърланд е бил предпочетен като най-подходящото място за изстрелване на ракети в космоса от Острова. Космическата агенция на Обединеното кралство допринася с 2,5 милиона паунда за изграждането на космодрума и възнамерява да работи в тясно сътрудничество с операторите на полетите в бъдеще. Един от партньорите очевидно може би ще е американската компания Lockheed Martin. Първите стартове са планирани за след 2020 г. 

Великобритания е „от чисто географска гледна точка стратегическо място за изстрелвания" със своите северни географски ширини и добро разположение, от които може да се достига до полярни и полуполярни орбити, съобщи космическата агенция на Обединеното кралство. Повечето търговски изстрелвания в днешно време се осъществяват от Флорида или Френска Гвиана, където работят съответно НАСА и Европейската космическа агенция - поради близостта им до Екватора. Те предлагат по-лесен достъп до спътниците, насочени към геостационарна орбита.

Парламентът в Лондон прие по-рано през годината Закона за космическата индустрия с цел да помогне на държавата да се възползва от процъфтяващия търговски интерес към Космоса. Поддръжниците твърдят, че усилията ще доведат до създаването на нови работни места и вливането на милиарди паунда в икономиката на Великобритания. Правителството също така създаде фонд от 50 млн. паунда (66,2 млн. долара), за да подпомогне развитието на индустрията.

"Ние се ангажираме да подкрепим търговския пазар за достъп до Космоса в Обединеното кралство и ще продължим да се ангажираме с всяка компания, която се стреми да работи тук", заяви Греъм Роувър, изпълнителен директор на космическата агенция на Обединеното кралство.

От другата страна на Атлантическия океан този прохождащ бизнес стимулира нови планове за създаването на космически кораби в Америка, от Джорджия до Колорадо, от Аляска до Гуам. В Канада фирма, наречена Maritime Launch Services Ltd., планира да изгради първия частен космодрум в страната в източната част на Нова Скотия, като откриването е планирано за 2021 година.

Бумът на инфраструктурата за изстрелвания повдига редица въпроси относно скоростта и обхвата на търговските дейности в космоса. Светът вероятно ще стане свидетел на хиляди нови търговски спътници от всякакви видове през следващите десетилетия, като се има предвид резкия спад на разходите както за изстрелване, така и за самите сателити. Все още не е ясно как повечето спътникови оператори ще стигнат до космоса или откъде, да не говорим за размера на пазара и от това от колко търговски космодруми може да има нужда.

Досега регулаторните органи на САЩ са лицензирали 10 космодрума, включително Spaceport America в южната част на Ню Мексико, откъдето Virgin Galactic планира да изстрелва хоризонтално своите клиенти - от самолет. Милиардерите Джеф Безос и Илон Мъск също планират подобни съоръжения в Тексас заради разрастващия се космически бизнес.

Като част от анонса на Обединеното кралство по време на изложение във Фарнборо Lockheed Martin Corp. получи 31 милиона долара за два проекта в страната. Базираната в Лондон Orbex Ltd., която разработва ракети за малки сателити, получи 7 милиона долара, за да изработи нова ракета, която да се използва в Съдърланд.

Американски и британски официални представители скоро ще започнат официални преговори по сделка за установяване на „правните и техническите предпазни мерки за чувствителните космически технологии в САЩ, които да се използват в Обединеното кралство", заяви още космическата агенция на Обединеното кралство. Подобно споразумение ще улесни американските компании да извършват изследвания от бъдещия британски космодрум.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още