IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германската икономика е загубила 350 млрд. евро заради коронавируса

Голяма част от сумата се дължи на пропуснати ползи в частното потребление, наред с другото и заради ограничителните мерки

11:24 | 24.01.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	Настъпили са и&nbsp;&bdquo;поведенчески промени&quot; в частното потребление.&nbsp;<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Настъпили са и „поведенчески промени" в частното потребление. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

През последните две години пандемията от коронавируса причини огромни икономически щети. Институтът за германска икономика (IW) в Кьолн стига до заключението, че загубата на добавена стойност за Германия е в размер на около 350 млрд. евро. Голяма част от сумата се дължи на пропуснати ползи в частното потребление, наред с другото и заради ограничителните мерки заради пандемията. Добавената стойност е икономическата продукция, генерирана в отделните сектори.

Дори ако брутният вътрешен продукт отново достигне нивото отпреди кризата до края на 2022 г., все още ще има „поразителна разлика" в икономическите резултати в сравнение с тези, ако пандемията не беше настъпила, се посочва в кратък доклад на IW. „Само със силен икономически растеж през следващите няколко години разликите в добавената стойност и доходите, причинени от пандемията, могат да бъдат преодолени постепенно“.

Федералното правителство очаква по-слаб икономически растеж в Германия през тази година. Правителството все още очаква ръст на брутния вътрешен продукт от 3,6%, предава Deutsche Presse-Agentur, цитирайки правителствени кръгове. През есента предишното правителство все още залагаше на растеж от 4,1% за тази година. Прогнозата е част от годишния икономически доклад, който трябва да бъде одобрен от кабинета в сряда.

През 2021 г. германската икономика се повиши с 2,7%. Въпреки това увеличението на брутния вътрешен продукт, отчетено от Федералната статистическа служба въз основа на първоначалните данни, беше по-ниско от дългоочакваното. През кризисната 2020 г. икономическото производство спадна с 4,6%.

 

 

Ограничителните мерки, както и прекъсването на веригите за доставки и производствените загуби през пролетта на 2020 г. след избухването на пандемията забавиха значително икономиката. Затова политиците решиха да предприемат мерки за помощ на стойност милиарди евро, за да смекчат последиците за работните места и предприятията.

Според изчисленията на IW частното потребление в Германия вероятно се е свило с общо 270 млрд. евро през последните осем тримесечия. Авторът на анализа Михаел Грьоминг обяснява, че са настъпили и „поведенчески промени" в частното потребление. Това означава, че дори и кината, театрите и ресторантите да бяха отново отворени, много граждани все още биха се въздържали да отидат на кино или на ресторант от предпазливост.

Това е една от причините по време на пандемията спестяванията на частните домакинства също да се увеличават значително - с други думи, потребителите заделят пари настрана. В годишния доклад на германския Съвет на икономическите експерти (известни като "икономическите мъдреци") се посочва, че ако ограниченията, свързани с пандемията, или по-дълготрайните затруднения в предлагането и капацитета бъдат преодолени по-бързо, „отложеното“ потребителско и инвестиционно търсене може да осигури по-динамичен подем.

Защото по време на пандемията инвестициите също бяха значително по-малки. Според проучването на IW са налице „забележими дефицити" в т.нар. бруто образуване на основен капитал, например при машините. Ако пандемията не беше настъпила, общият размер на инвестициите в Германия през последните две години щеше да бъде с около 60 млрд. евро по-висок в ценово коригирано изражение. В дългосрочен план това би имало потискащ ефект върху икономическото развитие.

Според IW пропуснатите ползи в частното потребление и инвестициите са били компенсирани от силни импулси от страна на държавното потребление - в резултат на пакетите за икономическо стимулиране и допълнителните разходи, свързани с пандемията. Износът също е подкрепил забележимо икономиката.

Независимо от това, загубата на добавена стойност възлиза на почти 350 млрд. евро. През следващите тримесечия също ще има значителни загуби в сравнение с периода без пандемия. Само през първото тримесечие на 2022 г. те могат да достигнат още 50 млрд. евро, ако в резултат на омикроновата вълна се стигне до значително свиване на икономическия живот.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
tetris12
преди 2 години
Абе напечатаха трилиони, и продължават, и пак не стигат да ега. Добре че е Лагард да ни успива с нейните дрънканици, че всичко е под контрол, инфлацията е под таргета на ЕЦБ и тинтири минтири.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още