IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-важното от миналата седмица

Продължават неяснотите около промените в Закона за хазарта, китайският грип се разпространи на 4 континента

09:13 | 27.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС/ СВИЛЕН РИЗОВ</em></p>

Снимка: БГНЕС/ СВИЛЕН РИЗОВ

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България

Народните представители смекчиха на второ четене промените в Закона за нефта и нефтопродуктите относно изискванията за търговците на горива. Новите разпоредби предвиждат минималният капитал за фирмите за търговия на едро да зависи от размера на бизнеса им - да се равнява на 1% от нетните приходи на дружеството. За търговците на дребно ече няма стриктно изискване бензиностанцията им да е трайно прикрепена към недвижим имот, като вече има опцията тя да е модулна.

Всеки десети болничен лист се издава на работещ в бюджетния сектор, показва анализ за изплатените парични обезщетения за периода 2016 - 2019 г., изготвен от Министерския съвет, НОИ и НЗОК. През февруари работодатели, синдикати и представители на държавата ще обсъждат в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) мерки за ограничаване на злоупотребите. Според социалния министър Деница Сачева единият фокус на мерките ще бъде засилване на проверките по отношение на недобросъвестност от страна на лекари и работодатели в това отношение.

Износът на оръжия от България е спаднал с 37% през 2018 г. Така обемът на доставките е намалял до 764,5 млн. евро, показва годишният доклад на Междуведомствената комисия по експортен контрол. Според документа най-голяма част от износа през 2018 г. е бил предназначен за Саудитска Арабия, Индия, Афганистан, САЩ, Турция и Алжир. Най-много се свиват приходите на държавния сопотски завод ВМЗ, но големи частни компании като "Арсенал" и "Емко" също влошават представянето си.

Финансовото министерство размисли и се отказа от по-изгодния за организаторите на лотарии, тото, лото и игри със залаганията върху спортни събития данък само ден, след като публикува други намерения.

„Предвид че облагането на хазартната дейност винаги е във фокуса на общественото внимание и всяка промяна в модела на облагане подлежи на различни интерпретации дали това е най-подходящият и справедлив модел за хазартния пазар в страната, Министерството на финансите запазва действащия модел на облагане на традиционния хазарт", посочиха в петък от ведомството. Първоначалното предложение, оформено като преходни и заключителни разпоредби, беше за тези игри да се дължи държавна такса в размер на 25% върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби. В момента за този вид игри се дължи 15% върху приходите от залози, т.е. облагаемата база е по-широка.

"Макар нагласите на предприятията и домакинствата да се запазват сравнително оптимистични, върху икономическите условия в страната започват да се отразяват изгледите за забавяне на глобалния икономически растеж и за по-слабо външно търсене." За това предупреждава БНБ в регулярното си издание "Банките в България", обхващащо данните за третото тримесечие на 2019 г. С него регулаторът като цяло засилва предупрежденията си за рисковете пред банковия сектор спрямо предходните издания, където макроикономическата среда се приемаше за стабилна.

Делът на лошите и преструктурирани кредити в банковата система в България намалява с 21% през 2019 г., а делът им в общия размер на заемите пада от 10% на 7,35%. Само през декември понижението е с 281 млн. лв., което вероятно в голяма степен се дължи на обявения от ПИБ продаден пакет необслужвани заеми за 538 млн. лв. Това се потвърждава и от прессъобщението на БНБ, според което през месеца банките са продали кредити за 309 млн. лв. (числата няма как да съвпадат, тъй като необслужваните кредити са провизирани в различна степен).

ЕС и еврозоната

Очакваният с нетърпение от пазарните анализатори преглед на стратегията на ЕЦБ за паричната политика ще бъде готов до декември. „Ще прегледаме редица проблеми. Прегледът ще трябва да се отнася за това как ние вземаме решенията, как измерваме, как общуваме, когато става въпрос за вземането на решения, публикуването им и връзките с обществеността. Ще преобърнем всеки камък", каза Лагард по време на пресконференцията си. Промяната на формулировката на ЕЦБ за ценова стабилност - в момента определена като годишна инфлационна ставка близо, но под 2% в средносрочен план, ще бъде фокусът на прегледа на ЕЦБ.

Европейската централна банка (ЕЦБ) не направи промени по политиката си и след първото заседание за новата година. То беше и второто за новия президент на банката Кристин Лагард, която за момента запазва основната линия на политиката, наследена от предшественика ѝ Марио Драги. Според изявлението на Лагард основните лихвени проценти ще останат непроменени или дори ще паднат допълнително, поне докато инфлацията "не стигне до ниво близо до, но по-ниско от 2%" - същата цел, каквато си беше поставил и Драги. В момента лихвеният процент по депозитите е -0.5%.

Според материал на Spiegel федералното правителство на Германия ще преразгледа икономическата си прогноза за 2020 г. до 1,1% (по-рано: 1%). Годишният икономически доклад трябва да бъде приет от федералния кабинет в сряда.

Австрийското правителство обяви, че няма да подкрепи плановете на германския финансов министър Олаф Шолц за въвеждане на данък върху финансовите трансакции в сегашния му вид. То критикува факта, че Шолц иска да облага с данъци само покупки на акции, но други финансови продукти като дериватите остават изключени. Ако Австрия действително се откаже от данъка, ще останат само девет държави от ЕС, които да подкрепят плановете. Това би бил минималният брой, за да може законът да бъде въведен в контекста на „засиленото сътрудничество", с който група държави могат да приемат общи правила без единодушие на всички страни от ЕС.

Британският парламент прие закона за ратифициране на споразумението за Brexit. Камарата на представителите отмени по-рано няколко промени в закона, направени от Горната камара, след което Горната камара се отказа от възраженията си. Освен всичко друго, промените целяха да предоставят на гражданите на ЕС, които живеят във Великобритания, автоматично право на пребиваване за периода след Brexit. Окончателното гласуване в Европейския парламент относно приемането на договора е насрочено за 29 януари. Великобритания официално ще напусне ЕС два дни по-късно.

Ръководителят на италианското движение „Пет звезди“ Луиджи ди Майо подаде оставка от позицията си. Той обаче възнамерява да запази поста си на външен министър. Сегашният заместник-министър на вътрешните работи Вито Крими временно ще наследи ди Майо в партийното ръководство. Причината за оставката на ди Майо е, наред с други неща, липсата на подкрепа от неговата собствена партия. В Италия в неделя се провеждат различни регионални избори. Последните анкети прогнозират тежки загуби за движението и социалдемократите, докато крайнодясната Лига вероятно ще спечели повече гласове.

Fitch Ratings повиши кредитния рейтинг на Гърция от ВВ- на ВВ, тъй като ръстът на брутния вътрешен продукт на страната и фискалната дисциплина са запазили устойчивите нива на държавния дълг. След повишението на рейтинга й страната е само на две степени под инвестиционото ниво на оценката.

САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново заплаши ЕС с наказателни мита. Страната му можела да наложи „много високи мита“ за автомобили и други стоки, ако няма ново търговско споразумение между САЩ и ЕС. В същото време Тръмп заяви на Световния икономически форум в Давос, че се надява да успее да завърши преговорите с ЕС преди президентските избори в САЩ през ноември.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен показва увереност, че може да се постигне споразумение, но от своя страна заговори в Давос за система за наказания за компании от държави извън ЕС. За да не позволи на компаниите да напуснат ЕС поради по-строги изисквания за опазване на околната среда, Комисията обмисля система за компенсиране на границата на CO2, която може да включва глоба при внос от страни с по-ниски екологични стандарти.

Налице е облекчение в рамките на спора на САЩ с Франция за въвеждането на цифров данък. Тръмп и френският му колега Еманюел Макрон се съгласиха да удължат преговорите до края на годината. Санкциите срещу френски продукти, с които по-рано заплаши Тръмп, засега не трябва да се въвеждат. В замяна Франция е готова да спре плащанията, дължими по цифровия данък, до края на годината.

Развиващи се пазари

Новото руско правителство планира да представи плановете си за по-разширена фискална политика в рамките на следващите четири седмици. Вече е известно, че се очаква да бъде инвестиран еквивалентът на около 375 млрд. евро до 2024 г. В седмицата преди това президентът Владимир Путин обяви преструктуриране на правителството. Около половината от министрите бяха сменени, новият министър-председател е Михаил Мишустин, който преди това оглавяваше данъчната служба.

Китайският коронавирус продължава да тревожи света и да се отразява на борсите. Страната забрани влизането и излизането от пет града с общо население от близо 40 млн. души в опит да ограничи разпространението на новия вирус. Властите спряха самолетите и влаковете от и за 11-милионния Ухан, както и транспорта в града. Подобни мерки влязоха в сила и за Хуанган, където живеят над 7 млн. души, и за Ъджоу с население над 1 млн. души. Здравните власти се опасяват, че разпространението на вируса ще се ускори, тъй като стотици милиони граждани пътуват по време на едноседмичните празници за китайската Лунна нова година, която започва в събота. Редица страни вече обявиха, че ще проверяват пътуващите за признаци на инфекция.

Броят на потвърдените жертви междувременно се е увеличил от 41 на 56. Общо 1 975 души в Китай са се заразили с коронавирус, който задейства белодробна болест. Според последна информация около 30 потвърдени случая има извън Китай – в САЩ, Австралия, Франция, Австрия и др.

Глобалната икономика

В последните си икономически прогнози Международният валутен фонд очаква глобалната икономика да продължи да се развива бавно, но и да се стабилизира до известна степен. В световен мащаб се прогнозира растеж от 3,3% за 2020 г.

Повече вижте тук!


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още