IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

52% от българите са оптимисти за развитието на страната, 39% са песимисти

Множеството скандали в последните месеци не са се отразили съществено върху електоралните нагласи

11:45 | 22.11.17 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Малко над половината от българите (52%) са оптимисти за развитието на България, докато 39% са на обратното мнение. Наблюдава се ярка зависимост между оптимистичните нагласи и възрастта. Това установява съвместно проучване на изследователски център „Тренд“ и „24 часа“, които се обединяват в общия проект 24 Trend Index.

Оптимизмът при по-младите доминира съществено, като с напредването на възрастта дяловете постепенно спадат. Сред тези над 70 години мнозинството са песимисти и само една трета от тях са оптимистично настроени.

Осем месеца след предсрочните парламентарни избори дистанцията между първите две партии е напълно сравнима с резултатите от последния вот. 37% пък декларират, че не биха гласували.

ГЕРБ запазва първата си позиция с 21,2% от всички анкетирани, следвани от БСП с подкрепа от 17,8%. Множеството скандали в последните осем месеца не са се отразили съществено върху електоралните нагласи. Острото противопоставяне между двете основни партии води до консолидация и мобилизация на техните електорати.

Не се наблюдава и съществен спад в обществената подкрепа към Обединени патриоти, въпреки участието им в управляващото мнозинство и изпълнителната власт. Разликата в електоралните нива между Обединени патриоти (5,4%) и ДПС (6,3%) е несъществена и трудно би могло да се направи категорична оценка дали Обединени патриоти или ДПС ще бъдат трета политическа сила в евентуална реална изборна ситуация. 

Партията на Веселин Марешки „Воля“ отчита понижение на стойностите спрямо месеците преди изборите, събирайки 1,8% подкрепа от всички. Този спад е логичен, най-вече поради факта, че Веселин Марешки се ползваше преди изборите от „бонуса“ на новия играч по терена. 

Резултатите от изследването ясно сочат, че инерцията на Реформаторския блок (1,8%) все още се запазва. При „Да, България“ (1,4%) и ДСБ (1,1%) не се отчита съществена динамика на ръст или спад в подкрепата.

Тук авторите на проучването правят уточнението, че теренът на проучването е осъществен, преди да се даде старт на новата инициатива „Български манифест за Европа“.

Традиционно оценката към работата на парламента е на най-ниски нива - 23% положителна; 68% отрицателна.

Регистрират се по-високи нива на положителни оценки към правителството, основно поради факта, че привържениците на ГЕРБ и Обединени патриоти изразяват по-скоро положителна оценка върху работата на правителството. Това ясно може да се види при разбивката по партиен електорат -  над 80% от симпатизантите на ГЕРБ дават положителна оценка за работата на правителството, както и над половината от привържениците на Обединени патриоти.

Оценката за работата на президента е на високи нива - 64% положителна оценка за работата срещу 22% отрицателна. Тя до голяма степен се явява функция от положителното отношение към личността му.

Ниското доверие към съдебната система като цяло е основната причина оценката за работата на съда и прокуратурата да бъде на ниски нива (малко над 20% положителни оценки). Традиционно армията и полицията събират по-висока подкрепа.

Впечатление правят високите стойности на положително отношение към работата на омбудсмана. По всичко личи, че действията на Мая Манолова в последните две години дават резултат в обществените оценки за работата й.

46% от всички български граждани са на мнение, че правителството ще изкара пълен мандат, докато 32% не смятат. Най-убедени в 4 годишния мандат на това управление са привържениците на ГЕРБ, докато при социалистите доминира мнението, че няма да успее.

Не се наблюдава съществена динамика в отношението към различните политически лидери в последните 8 месеца. Румен Радев и Бойко Борисов продължават да са фигурите, събиращи най-високи стойности на положително отношение, съответно 67% и 42%.

Корнелия Нинова събира 28% положително отношение, като основната част от подкрепата за нея идва от симпатизантите на БСП, но й е трудно да мобилизира по-сериозна част от периферията.

Сред лидерите на Обединени патриоти Красимир Каракачанов остава най-одобряваната фигура. Убедителният резултат на лидера на ВМРО на вота за държавен глава през октомври 2016 г. повиши още тогава съществено положителното отношение към него, като в настоящото проучване се отчита положителна подкрепа от 34%. Зад него остават Валери Симеонов с положително отношение 20% и Волен Сидеров с 13%.

Стойностите на положително отношение към Веселин Марешки също се задържат на добри нива от 30%. Промяна обаче се отчита сред възрастовите категории. Варненският бизнесмен се ползваше с отчетливо по-високи стойности на симпатии сред най-младите възрастови категории, докато това проучване сочи практически идентични проценти във всички възрасти. 

Изследването е проведено сред 1005 пълнолетни български граждани по метода „лице в лице“ между 3 и 12 ноември 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
А 100% от българските политици са продажни, корумпирани коппелета!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Ivan.r
преди 6 години
Ситуацията в България:Младите се радват на евтиния алкохол, просташката музика и лесната работа в аутсорсинга, виждат някаква переспектива. Относително евтиния живот и още по евтините китайски ***, за които митниците си затварят очите, подслаждат кашата. Планините, плажовете и жените са красиви.Старите се приближават към пенсия, осъзнават, че ги чака само сбабване и смърт, опитват се да гласуват да вдигнат данъците, че да има за пенцийки, но не им връзва - цъкат с език, сърдят се.Демографската ни ситуация е превърната в класова война, чакайте още 25-30 години и ще стане междувидова/междурасова война :|
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 2
dakl
преди 6 години
Очевидно големият брой оптимисти говори за добра работа на медиите и пропагандата , които умело втълпяват в главите на хората фейкова информация.На практика не съществува нито един обективен показател за това че България би могла в обозримо бъдеще да напусне последното место в европейските класации!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Sakamano
преди 6 години
А сега познайте коя група ще напише най-много коментари под статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
MarginCall
преди 6 години
Оптимизмът в България винаги е бил от типа: е по зле няма как да стане...Следователно?Е да, ама не. Може, може...Отдавна дълбаем в дъното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
mrynmryn
преди 6 години
Аз съм песимистично настроен реалист. Нещата в нашата мила държава, няма да се оправят, не само заради политици, ами и заради самия народ и начина му на мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
0pk
преди 6 години
Начи докато си млад - си оптимист. С времето докато затъваш в ла*ната песимизма взема връх :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още