IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Адемов за болничните: Липсата на контрол не може да се замени с отнемане на права

Няма магическо решение, което да помогне за този проблем, каза председателят на социалната комисия в парламента

10:38 | 20.11.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Управляващите от ГЕРБ отново използваха механизма "проба- грешка" и създадоха огромно напрежение в обществото. Така председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов коментира по БНТ намерението да не се плаща първият ден от болничните, което управляващите предложиха, след което премиерът даде заден ход по идеята.

Темата не е разгледана по коректния начин. Предложението не е било разгледано нито в Националния съвет за тристранно сътрудничество, нито при обсъждането на бюджета на първо четене, каза Адемов. В случая става въпрос за осигурителен риск „общо заболяване и майчинство“ – плащат се осигуровки и при настъпване на риска, трябва да настъпи плащане, обясни той. 

Според него контролът на държавните институции не е ефективен, но той не може да се замени с отнемане на правата на хората. Фалшивите болнични обаче трябва да бъдат пресечени, категоричен е той.

Адемов посочи, че част от проблема със злоупотребите с болнични е свързан с това, че няколко институции са ангажирани с тази тема. Националната агенция за приходите събира осигурителните вноски, медицинската експертиза е на здравното министерство, а НОИ плаща.

„Тези три структури създават среда за липсата на ефективен контрол. Трябва задължително тези, които са ангажирани в рамките на Тристранния съвет, да разгледат всички аспекти на проблема и да предложат работещи решения, които да има възможност да бъдат контролирани.

Има няколко основни системни проблема в здравеопазването, които са в основата на липсата на ефективен контрол, допълни той. А контролът може да се подобри със сериозна дискусия на база анализ в Тристранния съвет.

Хасан Адемов в качеството си на експерт в социалната политика, очерта няколко възможности за решение. Един от вариантите е НОИ да плаща болничните от първия ден, посочи той и уточни, че това има и своя фискален ефект – около 150 млн. лева средногодишно.

Друг вариант е в контролните функции да се включат експерти от НОИ, регионалните здравни инспекции, районните здравни каси, за да се постигне по-ефективен контрол.

Няма обаче магическо решение, което да помогне за този проблем. Във всички случаи мултидисциплинарен екип следва да работи по този въпрос и да разработи различни работещи варианти, посочи депутатът.

По темата за изплащането на пенсиите от втория стълб Адемов каза, че с предложенията на работната група се решават противоречията по фазата на изплащане. Но проблемите идват от това, че някои хора правят опит за противопоставяне на първия и втория стълб. Това не е правилно, защото първият стълб е солидарен, а вторият – капиталов, посочи депутатът. 

"Добрата новина е, че направените брутни вноски във втория стълб ще бъдат изцяло съхранени и изплатени напълно при пенсиониране, но лошата е, че поради краткия осигурителен период първите кохорти пенсионери ще получат по-малко от очаквания размер. Втората пенсия обаче е допълваща", припомни той.

Адемов подчерта, че допълнителен дискомфорт се създава заради решението от началото на реформата получаващите втора пенсия да получат намалена пенсия от първия стълб с 20 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още