IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

АИКБ настоява за президентско вето върху закона за горивата

Текстовете не защитават инвестициите и стопанската дейност, което противоречи на Конституцията, смятат от бизнеса

11:35 | 19.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска президентско вето върху текстовете на Закона за административното регулиране на дейностите, свързани с нефт и нефтени продукти. В открито писмо от организацията обясняват, че текстовете създават възможности за репресивни мерки за малките предприятия в сектора.

АИКБ критикува изискванията за минимален уставен капитал на дружествата, коментирайки, че е определен без законова или икономическа логика и аргументация.

"Регулацията е неоправдана и във всеки случай - прибързана и необоснована", заявяват от бизнес организацията и допълват, че държавата има достатъчно механизми за контрол на сектора и без новия закон.

В своето писмо до президента Румен Радев те посочват още слабости на текстовете, приети преди броени дни от Народното събрание. Сред тях са изискванията за минимален капацитет на складовите стопанства, както и нерационално големите санкции, които могат да стигнат и до отнемане на имущество при нарушение на закона.

Според АИКБ новият закон не само не защитава инвестициите и стопанската дейност, каквото е изискването на Конституцията, но и създава множество възможности за рестрикции, прекратяване и отнемане на бизнес.

Горивата са определени като стока с висок фискален риск и търговците на горива са подлагани на непрестанни проверки, блокирана на горива, заради минимални данъчни задължения и т.н, оплакват се още от организацията. Според тях обявяването на горивата като рискова стока е направено едностранно от министъра на финансите без обществено обсъждане.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още