IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Анализатори: Кирил Петков и Димитър Ковачевски поставиха началото на нов вид диалог

Най-важното е, че двете страни започват процес на търсене на решение, изтъква Любомир Кючуков

22:37 | 18.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Министерски съвет</em></p>

Снимка: Министерски съвет

Срещата между премиерът на България Кирил Петков и македонския министър-председател Димитър Ковачевски поставя началото на нов вид диалог, заяви пред БНТ Димитър Гърдев от "Има такъв народ". По думите му няма значение кой е отишъл пръв, щом исканията на България се удовлетворяват. Това говори за наличието на нова обстановка и за това, че предприетите действия водят до резултат. 

"Най-важното е, че започва процес на търсене на решение, ангажиращ двете страни. Това отсъстваше на политическо ниво. Азбучно правило в дипломацията е, че активната страна при едни преговори, която предлага рамката и проекта за решение, тя обикновено е тази, която има предимство", посочи от своя страна анализаторът Любомир Кючуков.

Той изрази мнение, че оценката на това посещение беше априорна и беше направена още преди неговото осъществяване. "Тя беше по отношение повече на факта, че има посещение, отколкото на евентуалните резултати, които се случиха. Очевидно е, че има диалог" коментира той.

Гърдев е категоричен, че не може да се говори за никаква задкулисна договорка.

"Това, което виждаме, е удовлетворяване на едно от исканията на България и то много важно. То е свързано даже и с езика. И ще видите как в Историческата комисия ще има също пробив, защото отказът от териториални и малцинствени претенции говори точно за това. Цената е разбирателството и постигане на напредък в преговорите на самата Северна Македония", заяви Димитър Гърдев.

Според Любомир Кючуков с това посещение се предлага и едно много по-широко активно сътрудничество, което да създаде позитивна обстановка за преговори.

"Без решаване на въпросите за историята не може да се постигне съгласие. Въпросът е, че отношенията между двете ни страни не могат да се сведат само до спорове. Ако ние замразим всички други сфери на двустранно сътрудничество, докато се решат спорните въпроси, това би изглеждало много странно", поясни Любомир Кючуков.

Той отбеляза, че между двете страни трябва да бъде възстановено доверието, за да бъде постигнато споразумение.

Гърдев посочи, че е необходим много интензивен диалог, който да е видим и за двете общества, както и за нашите партньори от Брюксел и САЩ, за да се види кой спира процеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още