IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Петков: Парите за медицински изделия ще се разходват ефективно

За помощните средства за хората с увреждания годишно се плащат по 52 млн. лева от бюджета, съобщи социалният министър

09:39 | 03.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Влязлата в сила от юли промяна на методиката за заплащането на помощни средства и медицински изделия има за  цел средствата да бъдат разходвани ефективно, коментира в ефира на bTV социалният министър Бисер Петков. Той посочи, че е направена актуализация на предоставяните изделия, каквато не е правена от 90-те години.

Включени са нови продукти като например детски инвалидни колички, а стремежът оттук нататък е пазарът да се наблюдава внимателно и списъкът да се актуализира постоянно, като да се включват и по-технологични решения.

Петков посочи някои нарушения в системата - например, някои изделия се изписват масово (антидекубиталните възглавници и дюшеци), а не всички пациенти реално се нуждаят от тях. Затова сега и контролът ще бъде засилен, гарантира още той.

Новата схема предвижда още, че средствата за помощни средства ще се насочват директно към доставчиците, а няма да се изплащат на потребителите. Според Петков не винаги има доказателства, че с получените пари се купуват нужните медицински изделия.

Промяната предизвика протести - опасенията са, че средствата ще бъдат недостатъчни и хората с увреждания, които ги ползват, ще трябва да доплащат за тях. Според Бисер Петков обаче при промяната са използвани цените на агенциите за подпомагане.

Социалният министър даде пример с цената на детски инвалидни колички. В наредбата лимитната цена е 800 лева, а майките на деца с увреждания заявяват, че на пазара подобна количка е с цена 3-4 хил. лева. Петков обаче отбеляза, че вносителите са заявили доставни цени на детските инвалидни колички между 100 и 500 лева и лимитите са определени на тази база.

Годишно за допълнителни медицински изделия се отделят по 52 млн. лева.

Министърът посочи още, че в момента се работи активно по два законопроекта - за хората с увреждания и за социалните услуги. Според него е трудно да се определи колко средства ще трябва да бъдат отделени за личната помощ за децата с увреждания.

Първоначалните изчисления на омбудсмана Мая Манолова са, че това ще струва 100 млн. лева, но в законопроекта, предложен на Народното събрание има някои различия от първоначалните варианти. Петков например посочи, че отначало в идеите на омбудсмана е имало лимит на часовете, които държавата заплаща - до 330 месечно, а в крайния вариант такива ограничения няма и изчислението ще е на база на индивидуална оценка.

Така средствата за лични асистенти ще варират в широки граници, каза още Петков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:59 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още