IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БАН: Българският прототип на COVID ваксина ще е готов до Нова година

Няма да имаме яснота за ефективните лечения и начини за предпазване от коронавируса до 2-3 години, смята проф. Иво Петров

11:47 | 07.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Българските учени продължават да работят по ваксина срещу коронавируса. До Нова година ще е готов прототипът, след това сме готови за клинични изпитания. Това съобщи по БНТ доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.

По думите ѝ дали българската ваксина ще е по-евтина, зависи от производствените мощности и от това доколко държавата ще се ангажира с производството. Затова и науката трябва да се подпомага регулярно, защото при поява на нова пандемия ние ще можем да реагираме адекватно, обясни доц. Петрова.

Нашата протеинова ваксина се е съсредоточила върху генома и би трябвало да действа срещу всички щамове. В момента се тестват руската и ваксината на AstraZeneca, като резултатите и за двете са много обнадеждаващи, смята ученият. 

Повишението на случаите на заразени с коронавирус у нас през последните дни се дължи на отхлабените мерки, на това, че децата тръгнаха на училище. Вирусът в момента мутира с по-ниска честота, отколкото се разпространява. Можем да направим извод, че той е по-силно заразен, но по-малко смъртоносен, каза доц. Петрова.

В момента България е в оранжевата зона на Европа и няма защо да сме обезпокоени, това са нивата от юли, допълни тя. 

Учените продължават да изследват геномите на вируса. Всеки десети вирус е мутирал, но тенденцията е да се върви към по-малко смъртоносни щамове. В Европа и в България преобладават едни и същи щамове.

По думите ѝ с цел превенция е препоръчително да се промени хранителният ни режим. Установено е, че при недостиг на селен в организма има по-голям риск от фатален изход на заболяването. В България обаче няма тежки селенови дефицити, тъй като селенът се среща в традиционни за българите храни, като зърнените - пшеница, овес, ръж. Силно препоръчителни са ядки като бразилския орех, както и морските продукти. Нужни за организма ни са и антиоксидантите, затова е необдходимо да приемаме достатъчно витамин C и витамин D.

Ако един на 10 човека е прекарал коронавирус, това значи, че той има антитела. Трябва непременно да се следи нивото на антитела, за да се знае как може да се противодейства, смята доц. Петрова.

Оказва се, че част от лекарствата, които хората със съпътстващи заболявания приемат непрекъснато, всъщност провокират коронавируса, затова тези хора са толкова рискова група.

„Няма да имаме яснота кои са ефективните лечения и начини за предпазване от коронавируса, преди да са изминали 2-3 години и статистиката да го покаже“, заяви по bTV националният консултант по инвазивна кардиология проф. Иво Петров.

„Всички сме, за съжаление, на принципа на пробата и грешката, но вече много знаем за вируса, много знаем за усложненията. Също знаем, че немалка част от хората, които са заразени, го карат леко. Има случаи и случаи“, каза проф. Петров.

„В началото се смяташе, че имунокомпрометираните заради слабия имунитет или тези, които са на цитостатици, ще бъдат най-уязвими към заразата с коронавирус, тези със злокачествени и системни заболявания. Оказва се, че уж бурната реакция на уж силната имунна система може да изиграе негативна роля и понякога да доведе до миокардит, тоест възпаление на сърдечната тъкан“, разкри кардиологът.

Според него има различни причини за повишаването на заразените с коронавирус у нас през последните дни. Сега се правят тестове по показание, а през лятото имахме много здрави хора, които се изследваха, за да пътуват, а това е повлиявало на статистиката. Друга причина е, че идват есенните месеци и прекарваме повече време в затворени помещения с други хора, обясни проф. Петров, но отбеляза, че най-добре е този въпрос да бъде коментиран от епидемиолозите, а той не е такъв специалист.

„Важно е предпазването, но не само под формата на карантина, а и като обеззаразяване“, каза медикът, който сподели, че изследване на университета в Станфорд е показало, че пречистването и йонизирането на въздуха в затворени помещения също помага за предотвратяване на разпространението на коронавируса.

„Ако се запази това ниво на разпространение на COVID-19, здравната ни система няма да издържи“, прогнозира проф. Иво Петров, който смята, че ако страната ни премине в по-горната скала на разпространение, може да се стигне до връщане на някои от ограниченията от страна на Националния оперативен щаб.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още