IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Белин Моллов: Засега не се предвижда ново райониране на страната

Големият проблем е, че съседни общини не си партнират, а има програми за местни инициативни групи, посочи бившият зам.-министър на регионалното развитие

14:44 | 16.10.19 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В момента излизат регламентите от Европейската комисия за следващия планов период. Бъдещите кметове трябва да направят своите планове не само за своите четиригодишни мандати, а и за целия период 2021-2027 г. При тези планове има доста специфични изисквания – големите общини ще правят едновременно общински и интегриран план, ще има кръстосано финасиране, финансиране на един проект от няколко оперативни програми, което е предизвикателство за планирането. За това информира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Белин Моллов, бивш зам.-министър на регионалното развитие.

"Ще има сериозно изискване за междуобщински проекти. Големият проблем е, че на практика съседни общини не си партнират, посочи той и напомни за програмите за местни инициативни групи (МИГ). – В тях обаче общините не са основен играч, а по-скоро са заедно с бизнеса, гражданите и неправителствените организации.”

Белин Моллов даде и добри примери за инициативи като тази в Карлово.

"Нашият закон разглежда общините, независимо от размера и структурата им, по един и същи начин. Има общини, областни центрове, които имат капацитет и възможности за планиране и развитие. В община Габрово, която е емблематичен случай, има 124 населени места. Община Елена, която е под 10 хиляди души, има 109 села. Тази разпокъсаност поставя пречки пред участието на селските кметове в работата на общинските съвети, в планирането и решаването на проблеми", смята Моллов.

Бившият зам.-министър на регионалното развитие съобщи, че засега не се предвижда ново райониране на страната. “Акцентът пада върху това как по-добре да се планира в сегашните граници на областите и регионите. Важно е, че регионалните съвети могат да станат по-стабилни и с повече експертиза. Проблемите обикновено се проявяват в процеса на работа, а не в това да се определи кое е по-важно първоначално", коментира Моллов.

Той е категоричен, че няма да има община и град, които да просперират, ако не са наясно какъв е техният бранд и какво ги отличава от другите.

"За София чух една странна идея от един районен кмет, че даден район ще бъде музей, значи ли това, че ние ще живеем в музея? Наследството от миналото трябва да живее в настоящето, ако то е музей, не може да се ползва", риторично попита Моллов.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още