IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безпилотният мултироторен дрон, който лети при температура от 300 градуса

Бизнесът разкрива как стимулира иновативните идеи на младите

16:41 | 04.11.16 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Министерство на икономиката</em></p>

Снимка: Министерство на икономиката

Когато преди пет години България е изпратена пред сериозни проблеми - наводнения, загубени хора по планините, пожари, а отговорните специализирани служби нямат достъп до необходимия инструментариум, за да реагират бързо, група младежи решават да помислят за нещо евтино като технологично решение.

В Канада например, при дадена ситуация се вдига хеликоптер и дава информация, за да могат наземните екипи да реагират адекватно. В нашата страна икономическият аспект е чувствителен и хеликоптерът при наводнението в Аспарухово не се вдигна“, разказа пред Investor.bg Павел Хрисков, финансов директор и софтуерен разработчик на Sensors България Ltd.

Хрисков и негови приятели решават да създадат евтина алтернатива. „Целта е дадена специализирана служба да разполага много бързо с информация, като наблюдава отвисоко границата, например, да знае къде е сърцето на пожара, където за хеликоптер би било опасно да влиза заради риска за него и екипажа му. Гледахме да има и друга практическа насоченост – дронът да пренася медикаменти, за да не умират хора, когато има природни бедствия.“

Хрисков описа пътя, по който са изминали студентите, за да реализират идеята си.

Кандидатствахме по програма „Техностартс“ на  Министерство на икономиката, направихме концептуален модел на самия дрон с помощта на технологична компания от военната индустрия, която ни подкрепи да направим по-професионален модел. Заедно с тях сме на финала да пуснем истинския продукт в експлоатация, с всички тестове по военен стандарт, за да имат българските специализирани служби машина, която да издържа в различни сериозни ситуации.“

По думите му дронът успешно е летял в пожар при температура от 300 градуса, снимал е с термовизионната камера, за да установи дали има бедстващи хора.

Идеята е да може човек не само да наблюдава отвисоко, а да разполага със специализирана техника и да открива изгубени хора в планината, бежанци например. Направихме презентация на Гранична полиция за охрана, видяхме интерес, надяваме се в началото на  годината да има и поръчка“, разкри Хрисков.

Той обясни, че безпилотният мултироторен дрон може да бъде в помощ за видеонаблюдение по границата, защото контрабандистите използват различни прийоми за прекарване на бежанци, за да заблудят охраната.

Те пускат животни през някои от тайните пътеки и докато граничарите правят обход по някои от тях – бежанците преминават през други“, показват наблюденията на Хрисков.

Екипът, създател на иновационния продукт, е със средна възраст 22 години, разширява се със студенти от други университети“, разкри той, като е убеден, че реализацията на добрите идеи тепърва предстои.

Това е само един проект, който е създаден в рамките на няколко програми, които помагат на младите предприемачи.
 

Иновациите и ЕС: Къде е България


България е на шесто място в ЕС по инвестиции в иновациите, отнесени към брутния вътрешен продукт. Това съобщи Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, по време на „Европейския ден на предприемача 2016”, в който се обсъждаха добри практики и перспективи. Инициативата е част от събитията в рамките на Европейската седмица на малките и средни предприятия. За 14-ти път в нашата страна се отбелязва денят, в който се срещат студенти, представители на научните среди, и хора с опит от бизнеса, за да се насърчи предприемачеството сред младите хора. 

По-благоприятни условия за предприемчиви идеи

“България е добро място за правене на бизнес, създали сме благоприятни условия за предприемачество, увери заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева. "Това е пътят за ускоряване на икономически растеж и постигане на устойчиво развитие. Нашето желание е да осигурим благоприятни условия, при които всеки да има възможността да реализира потенциала си и да превърне идеите си в работещ бизнес“.

Везиева цитира данни от Национален доклад на GEM ( Global Entrepreneurship Monitor) за предприемачеството в България 2015/2016, според които 57,5% от възрастното население в България гледат на предприемачеството като на добър кариерен избор, като 71,5% се съгласяват, че успешните предприемачи се ползват с висок статус. От изследването, направено през 2015 г., се разбира, че 15,84% от хората, които поставят предприемачеството като своя кауза като начин за свое развитие, искат да останат в регионите, в които живеят.

“Затова и фокусът пада на тях”, посочи заместник-министърът на икономиката.

Тя обяви, че най-предприемачески активната възрастова група, според данните, е тази на 35-44-годишните, като групата 18-24 г. отчита приблизително еднакви нива на предприемаческа активност.

Министерство на икономиката подпомага предприемачеството чрез няколко програми като "Техностартс", която е насочена изцяло към младите хора, Националния Иновационен Фонд, през който се финансират новаторски идеи, които да достигнат до реалния пазар и чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, чрез която също има възможности за подкрепа на стартиращи предприятия.

“През нея ще се стимулира конкретно и женското предприемачество, като догодина ще бъде предвидена процедура само за него”, допълни Везиева.

От откритията до бизнеса

„Преди дни приехме правила как едно научно изследване може да стигне до полезен продукт“, обяви проф. Николай Витанов, заместник-ректор по научноизследователска и научна проектна дейност, СУ „Св. Климент Охридски“. Той обясни как научната иновация не може без фундаментални научни изследвания, но тяхната стойност се увеличава само ако се приложи в живота.

В „София Тех Парк“ се развиват и подпомагат иновативните идеи“, посочи Димо Колчев, директор на „Научно-изследователска и развойна дейност“ в бизнес инкубатора. Той насърчи младите хора да кандидатстват, за да развият проектите си.

„България е изключително към агресивна към хора, които нямат опит , въпреки че е добро място за правене на бизнес“, подчерта Филип Генов, мениджър „Специални проекти“ на УниКредит Булбанк. Той напомни за инициативата на  кредитната институция  да прави „Ден на отворените врати“, в който се подпомагат хора с идеи. По думите му УниКредит Булбанк може да се използва като фонд за инвестиране в печеливши бизнеси, след като експерти на банката успяват практически да ги насочат към инвеститори.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:05 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 7 години
Много се извинявам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
Jorkata
преди 7 години
"Безпилотият" - айде по-сериозно моля ви се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Jorkata
преди 7 години
"който лети температура" - нещо май сме гладни и изпускаме, а? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още