IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бюджетната комисия прие на първо четене предложението за одържавяване на лотариите

Проблемът с неплащането на данъци и такси не е в Закона за хазарта, а в надзорния орган, твърди Менда Стоянова

15:54 | 23.01.20 г. 4
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

В отсъствието на по-голямата част от опозицията парламентарната Комисия по бюджет и финанси подкрепи на първо четене промените в Закона за хазарта, внесени от зам.-председателя на Народното събрание Валери Симеонов. "За" промените гласуваха 11 души, "против" нямаше, а 6 гласуваха "въздържал се", като това бяха представителите на БСП и ДПС.

По време на дебатите стана ясно, че вероятно текстът обаче ще бъде изпратен за нотификация в Брюксел. Такъв бил редът по принцип, обясни председателят на комисията Менда Стоянова. По думите ѝ ще бъде изпратено запитване до Министерство на финансите.

Валери Симеонов защити предложението си, като обясни, че по този начин се забранява организирането на хазартни игри, разпространението на билети, фишове, талони или други знаци, както и плащането на печалби на хазартни игри от лица или обекти или вериги от обекти без съответния лиценз. „Текстовете предвиждат лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго, кено или техните разновидности, да могат да се организират само от Държавното предприятие „Български спортен тотализатор“ след получаване на съответния лиценз. Тук говорим и за укриване на такси, като вчера стана ясно, че сумите могат да достигнат до 600 млн. лева. За мен тази дейност трябва да се осъществява от държавата и тя да си прибира тези пари. Така и парите за спорт ще бъдат много повече“, категоричен е той. 

По думите му проектозаконът дава възможност в срок до 30 дни от влизане в сила, организаторите, чиито лицензи ще бъде прекратени, да учредят в полза на Държавната комисия по хазарта безусловна и неотменима банкова гаранция в размер на печалбите, които не са изплатени до този момент. „Така се грижим и за хората, които са спечелили, да получат печалбите си. Друга промяна, която предлагам, е лотарийните билети да се продават само в лицензирани пунктове, а не както сега навсякъде. Освен това тези пунктове трябва да отстоят на 300 метра от училищата. Това го има и сега в закона, но важи само за казината. Целта на промените е да се грижим за здравето на нацията и развитието на спорта", обясни Симеонов по време на заседанието. 

Людмила Петкова, директор на Дирекция "Данъчна политика" в МФ също коментира предвижданите промени. По думите ѝ целта е да се защити бюджета. "В Закона за хазарта ясно е разписано, че за лотарийните игри трябва да се плащат данъци и такси в размер на 15% върху всички залози. Друг е въпросът кой как е третирал законодателството и как се и е плащал данъците", посочи тя. От своя страна Стоянова подчерта, че проблемът с неплащането на данъци и такси не е в Закона за хазарта, а в Държавната комисия по хазарта. 

Според Стоянова поправките на вицепремиера Валери Симеонов не са противоконституционни, тъй като се отнасят само за един вид игри, а не за целия бизнес.

Според нея облагането е въпрос на тълкуване на Закона за хазарта.

Стоянова посочи още, че спрямо промените в закона от 2014 г., подготвени от нея, лотарийните игри се облагат с 15% и ако някой друг ги е облагал по различен начин, то това е проблем на надзора, а не на закона.

Нейното лично мнение, че българите търкат билетчета за около над 1 млн. лв годишно.

Депутати поискаха да зададат въпроси към представители на ДКХ, но, по думите на Стоянова, не е възможно, тъй като прокуратурата все още е там. 

Междувременно стана ясно, че Държавната комисия по хазарта не е била предоставила всички документи за дължимите от операторите на лотарии и други хазартни игри такси към бюджета по време на проверката на Агенцията за държавна финансов инспекция (АДФИ) за това дали са укриване плащания. Тези документи са били иззети при извършеното в сряда претърсване на офисите на Държавната комисия по хазарта от страна на специализираната прокуратура. Информацията съобщиха от АДФИ днес.  

По-рано в четвъртък пък Министерство на финансите публикува законопроект за изменение на Закона за хазарта, според който се предвижда сериозно намаление на таксите за лотариите, тотото и спортните залози. 

Вместо сегашните 15% върху стойността на залозите от МФ предлагат таксата да стане 25% обаче върху разликата между залозите и изплатените печалби на участниците. По закон минимум 50% от стойността на залозите се връща на участниците на игрите под формата на награден фонд, но обичайно операторите раздават над 60%. Законопроектът на МФ предвижда и радикална промяна на структурата на ДКХ, която трябва да стане Национална агенция по хазарта. 

В проектозакона са разписани детайлно функциите, правомощията и структурата на новото ведомство, което ще продължи да бъде под опеката на министъра на финансите като принципал в изпълнението на държавната политика в областта на хазарта и свързаните с него дейности.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
В много държави лотарията е държавна. На мен не ми пречи да е частна, но да се плащат данъците. Тук и държавата съответно се е осрала. Но не мисля, че лотарията е безобидно забавление, сума ти народ си хвърля парите там. Ако е държавно поне тия пари могат да отиват (силно се съмнявам) за държавни разходи, спорт или поне да се вдигне %-та печалба. Замислял ли ли се, защо игри от сорта на "Евро милионни", ги няма тук? Изобщо никакъв външен участник не е допускат до тоя сектор, а това далеч не е случайно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
колко по-добре би живял народецът без пукница , цигари и хазарт ... майната и на държавата с нейните акцизи и такси ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 4
Бидонойл
преди 4 години
Абсолютно вярно е, че проблемът не е в законите, а в това че не се спазват. Пълен дeбилизъм - искат да одържавят лотарията, защото не са събрани дължимите данъци по вина на ДЪРЖАВЕН орган. Плюс това е много лош прецедент, значи всеки бизнес от който държавата смята, че не събира достатъчно данъци в един момент може да бъде национализиран.Опит за политически пиар с явни намеци, че напълно безобидно забавление като лотарията представлява едва ли не смъртна опасност за обществото. Ами какъв шанс има тогава легализацията на дрогата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 8
s3
преди 4 години
Най-после една смислена идея. По начало самото име което са си сложили: Национална лалтария е един вид все едно държавата гарантира за нея. В смисъл национална, като Национален Стстистически Институт, или Национална Агенция по Приходите. Все държавни агенции. А тази лалтария си е частна, само подвежда хората с името си. Време беше да се оправи положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още