IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнес климатът в България се влошава през август

Предприемачите са настроени песимистично за предстоящите месеци, отчита НСИ

11:59 | 29.08.18 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

През август 2018 г. стопанската конюнктура в страната се оценява като неблагоприятна. Общият показател на бизнес климата намалява с 2,9 пункта спрямо нивото си от юли, като понижение на показателя е регистрирано във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги, съобщи Националният статистически институт (НСИ).

През май бе отчетен дългосрочен връх на показателя, последван от намаление през юни и задържане на нивото през юли.

Промишленост

Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се понижава с 1,9 пункта, което се дължи на влошените очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Анкетата регистрира подобрение на осигуреността на производството с поръчки, но това не е съпроводено с повишени очаквания за производствената активност през следващите три месеца.

Несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила остават основните пречки за развитието на бизнеса, посочени съответно от 37,7 и 33,7% от предприятията.

Строителство 

През август съставният показател „бизнес климат в строителството“ спада с 3,8 пункта в резултат на по-резервираните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Мненията им за настоящата строителна активност се подобряват в сравнение с последния месец, докато прогнозите им за следващите три месеца са дейността да се задържи на същото равнище.

През август анкетата отчита засилване на негативното влияние на факторите „недостиг на работна сила“ и „конкуренция в бранша“, които изместват на трето място затрудненията на предприятията, свързани с несигурната икономическа среда.

Търговия на дребно

Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно“ намалява с 4 пункта, което се дължи на изместване на оценките и очакванията на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията от „по-добро“ към запазване на „същото“. Мненията им за обема на продажбите през последните три месеца, както и очакванията им за следващите три месеца, са по-неблагоприятни.

Най-сериозният проблем, затрудняващ дейността на предприятията, остава конкуренцията в бранша, следван от несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене.

Услуги

През август съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите“ се понижава с 2,8 пункта в резултат на по-неблагоприятните очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Същевременно обаче мненията им за настоящото и очакваното търсене на услуги са по-оптимистични.

Основните пречки за бизнеса продължават да бъдат свързани с конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда, като през последния месец се наблюдава намаление на негативното въздействие на втория фактор.

Във всички сектори повечето предприемачи не очакват промяна на цените през следващите три месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 5 години
то е с натрупване, не е само този месец. нещата вървят от зле - по-зле. Дори българите живеещи навън сега като се върнат и казват, че преди 3-4 години е имало светъл лъч като са се връщали, че нещата се оправят, но тази година директно ми казаха - имаме чувството, че нещата са се върнали с 10 годни назад. това в прав текст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 5
neverland
преди 5 години
Не бързайте с лопатите...това е на база анкети. Нормално е, като гледат какво се случва в Турция, политиката на Тръмп, липсата на истинско лято...Как да са оптимисти нашенците, еми няма как, затова се чувстват несигурни, а не че се е случило нещо конкретно у нас за този месец, което изоснови да им е преобърнало плановете :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Съгласен съм с теб, че валутният борд само навреди на България. Българският валутен борд е най-дълго продължилия в историята и валутният борд по принцип е само временна мярка за стабилизиране на обменните курсове, а не начин на организация на цялата икономика. Ние трябваше или да имаме самостоятелни фиатни пари или да се върнем към златния стандарт, защото няма никакви ползи от фиксиран обменен курс към друга фиатна валута. Няма никакъв смисъл да се правят фискални икономии при положение, че валутния резерв се топи като мартенския сняг дори и държавните разходи да не растат. Чрез него България субсидира Германия и Франция вместо да помогне на собствените си граждани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
LaCosta
преди 5 години
Естеството на валутния борд е такова, че подсилва много и върховете в икономиката, и спадовете, т. е. винаги води до силно прегряване на икономиката /поради прекалено много пари в обръщение/ и неизбежно след това се стига до депресия /поради твърде малко пари в обръщение/.Най-вероятно и това прегряване ще приключи подобно на предишното през 2008 г. - в резултат на външен шок /примерно дългова криза в Италия/ е много вероятно да се стигне до рязко покачване на лихвите по депозити и кредити и това да доведе отново до засмукване на значителни капитали от спекулативната ни икономика и отново много хора ще бъдат изненадани от поредната депресия /особено при недвижимите имоти/ в цялата икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 6
studioaa
преди 5 години
Микро и макро показателите никога не са били толкова лоши отколкото са днес. Безработица няма заради масова имиграция на млади хора извън страната както и заради начина, по който се отчита безработицата. Икономиката създава над 98% ниско платени работни места в търговията, хителиерството по морето и кол центровете. Единствените по-нормални работни места са за евтини неквалифицирани програмисти, но те са толкова малко на брой, че са направо нищожни за една цяла държава със 7 милиона население. Инвестиции почти няма никакви, нито чужди, нито български. Продуктивността на работник непрекъснато намалява и данъчното бреме расте страшно бързо, но то е умело замаскирано чрез индиректни данъци върху потреблението. Инфлацията е по-двойно по-висока от официално обявената и парите в обръщение растат с най-голямия си темп от началото на 90-те и всички знаем как свърши това през 1997. Като за капак на всичко еврото е изключително слабо и цените на горивата и суровините направо препускат тази година, а скоро цените тока и парното. Благодарим на борда за това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
Точно така, бека автора на статията бъде подведен под отговорност веднага!!! Как си позволява този човек да помрачава светлите лозунги на тиквената партия с такива статии?? България - остров на стабилността и светлото бъдеще!!! Български, емигранти от всички страни на света, обединявайте се!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 7
deant
преди 5 години
Няма такова нещо. Макро и микро показателите са супер. Безработица почти няма. Инфраструктурата е на прекрасно ниво. Корупция няма. Инвестиции на корем. Всички (в ГЕРБ) са позитивно настроени към идните месеци, години,векове през които ще продължим да ги избираме.. защото кой друг?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още