IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнесът иска изсветляване на процедурите в обществените поръчки

Най-големите проблеми при възлагане са при техническите изисквания – определяне на прогнозна стойност и публичността на документите, посочи Мила Каменова

22:28 | 01.07.21 г.
Бизнесът иска изсветляване на процедурите в обществените поръчки

„Инхаус поръчките трябва да са възлагат на държавно дружество или фирма, които могат да ги извършат сами. Никъде в закона не се предвиждат подизпълнители. Не четем европейските директиви правилно и ги побългаряваме“, каза Каменова и добави, че трябват ясни и нееднозначни правила в законовата разпоредба.

Според нея най-големите проблеми в действащите процедури са при техническите изисквания по поръчките, определянето на прогнозна стойност, работата на комисията по възлагането, и публичността на всички документи по поръчките.

„Публичността в България свършва единствено и само при сключването на договора – какво се случва при изпълнението, където има злоупотреби не е ясно, тъй като тези документи не са публични. Нито един гражданин или организация не може да види как върви договора по изпълнение – вижда се само документ за сключен договор и документ за изпълнена поръчка“, разкри слабостите на процеса Каменова.

Тя даде пример как възложител може да спира строителство без публично да обяснява причините за действията си. „Една процедура може да е перфектна, но при изпълнението могат да започнат корупционни практики“, посочи експертът.

По думите й проблематични са и случаите на избор на изпълнител при отказването на първия класиран по време на конкурса. „Възложителят отново без мотиви преценява дали да сключи или не договор с втория. Там сме забелязвали корупционни практики, когато фирмите играят заедно“, потвърди Мила Каменова.

Според нея бизнесът се страхува да пита за обществените поръчки, въпреки че това е негово законно право и не би трябвало да се опасява от последствия. „Това е единственият начин, по който може да оказваме контрол върху ОП и средата да се подобри“, смята тя.

Каменова смята, че има и недостатъчно познаване на изискванията за ОП. „Бизнесът остава с впечатление, че всичко е корупция, но при някои възложители има доста нисък административен капацитет, което води до пропуски и нарушения. Няма хора, които истински експертно да се занимават с тази сфера“, отбеляза тя.

Злоупотребява ли се с „инхаус“ поръчките? Може ли да се минимизира рискът срещу корупция в обществените поръчки? Как да се стимулира участието на фирмите в публични търгове?

Повече за добрите и лоши практики при обществените поръчки и предложенията на "ЗОП ПРО" може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още