IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БНБ ще може да съветва кредиторите кога да си увеличават капитала

Създават се и гаранции, че институциите разполагат с достатъчен капацитет за покриване на загуби и рекапитализация, за да не се излагат на риск публичните финанси

19:40 | 21.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Angelov Velko Bloomberg News</em></p>

Снимка: Angelov Velko Bloomberg News

Българската народна банка (БНБ) ще издава препоръки към търговските банки за снабдяване с допълнителен собствен капитал. Това ще става в случаите, когато централната банка на страната реши, че даден кредитор трябва да поддържа по-висок размер на собствения капитал за покриване на загуби при стресови ситуации, стана ясно от одобрени от Министерски съвет промени в Закона за кредитните институции. 

БНБ вече ще поддържа и система с информация за дейността на клоновете на банки от трети държави у нас.

С промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници правителството създава гаранции, че институциите разполагат с достатъчен капацитет за покриване на загуби и рекапитализация, които да гарантират, че по време на преструктурирането и непосредствено след него институциите ще могат да продължат да изпълняват критичните си функции, без да се излагат на риск публичните финанси и финансовата стабилност.

„С влизане в сила на предложените изменения и допълнения на закона кредитните институции и инвестиционните посредници, лицензирани в България, ще функционират при хармонизирани с другите държави членки на ЕС нормативни условия. Това ще улесни планирането на преструктурирането, като в същото време ще съдейства за преодоляване на затрудненията при прилагане на инструмента за споделяне на загуби в случаите на трансгранични групи и е в интерес на правната сигурност, и единния пазар“, посочват от МС.

Основната промяна е в реда и начина за определяне на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения (МИСКПЗ). Уредени са преходните периоди и крайните срокове за достигане на МИСКПЗ от различните категории субекти.

Изискванията следва да бъдат въведени в националното законодателство в срок до 28 декември 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:42 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още