IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БСК: Увеличеният износ не води до ръст в събираемостта на ДДС и акцизи

Според Веселин Илиев няма и логично обяснение защо събираемостта на митата изостава драстично от вноса

22:49 | 24.04.18 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Увеличеният износ на България не води до ръст в събираемостта на ДДС и акцизи. Това пише в коментар Веселин Илиев – главен директор „Външноикономически отношения“ в БСК, който анализира външната търговия на България в периода 2007-2017 г.

Стокообменът трайно надхвърля по стойност брутния вътрешен продукт (БВП), с изключение на кризисните 2009 и 2010 г. Съотношението на износа към БВП плавно нараства от около 42% през 2007 г. до 53% през 2017 г. Но въпреки благоприятното развитие на износа, ръстът на корпоративните данъци, които фирмите заплащат от операциите си на вътрешния и външния пазар, видимо изостава. 

Положителна промяна е намаляващата роля на износа на нефтопродукти. За разглеждания период общият износ нараства почти двойно, докато този на нефтопродукти намалява с 5% в стойностно изражение и с 6% в количествено. Логично – износът на горива вече трета година отстъпва лидерското място в експортната ни листа. Двата основни нефтопродукта в нея са горива и масла.

Съотношението на вноса към БВП бележи обратна на износа тенденция и плавно намалява от около 68% през 2007 г. до 60% през 2017 г.

За периода от 2007 г. до 2017 г. вносът от страни извън ЕС е нараснал с 4%, а събраните мита и митнически такси остават в същите рамки. През този срок практически няма промяна в размера на митата.

ДДС е с постоянна ставка, но събраното ДДС бележи ръст 41%, което e повече от този на вноса, но по-малко от ръста на БВП, който е 55%. Акцизите, чиято ставка непрекъснато расте и основата се разширява, също се увеличават по-малко от БВП – с 50%, посочва се в анализа във връзка с промяната на съотношението между вноса и събраните ДДС и акцизи (при внос и вътрешни продажби).

Като цяло, износът се утвърждава като важен двигател на растежа. Колебанията на цените на нефта и горивата не влияят съществено върху общия обем на износа, тъй като България изнася все повече продукти с по-висока добавена стойност (горивата са изместени от лидерската си позиция в експорта от продукцията на електротехника и електроника и са плътно следвани от машиностроителната продукция). Негативното салдо от търговия със стоки постепенно се стеснява.

Според Веселин Илиев няма логично обяснение защо събираемостта на митата изостава драстично от вноса, както и защо събираемостта на ДДС и акцизи изостава от ръста на БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 5 години
Оправете си заглавието , в статията не се прави връзка между износа и ддс а между ръста на БВП и не следващият го ръст на събираемоста на ДДС . Ако съществува връзка между износа и събиртаемоста на коствените данъци то връзката е по скоро обратна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още