IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е на 2-о място в ЕС по ръст на разходите за труд

Въпреки забавянето на растежа на тези разходи в страната ни през третото тримесечие той възлиза на 10%

14:29 | 16.12.19 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Pixabay</p>

Снимка: Pixabay

Темпото на растеж на заплатите в еврозоната и в целия ЕС се забавя леко през  третото тримесечие на 2019 г. спрямо предходните три месеца, като в същото време България остава в челната тройка на страните с най-високо повишение на заплащането на труда, показват данни на Евростат.

В еврозоната заплащането на труда се увеличава през третото тримесечие на годината с 2,6% на годишна база след повишение с 2,8% през периода април - юни, докато в рамките на целия ЕС растежът се забавя до 3,2% от 3,3%.

Същевременно обаче общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица (включващи данъци, заплати и други разноски) се увеличават с 2,6% в еврозоната след повишение с 2,8% през предходното тримесечие, а в рамките на ЕС растежът се забавят до 3,1% от 3,2 на сто.

Тенденцията за значително нарастване на възнагражденията в цяла Централна и Източна Европа се запазва. Единствено Словения и Хърватска са изключение в тази тенденция. В сравнение с еврозоната ръстът за последните 24 месеца в този регион е с 2 до 4 пъти по-висок. 

Аналогичното проучване на Евростат за България показва забавяне на растежа на заплатите през третото тримесечие на 2019-а година до 10% от 11,3% през второто тримесечие. Въпреки това нашата страна остава в челната тройка, изпреварена само от Румъния  и Унгария.

Общите разходи за труд за един отработен час в нашата страна също продължават да нарастват сравнително силно с 10,0%, макар и след скок с 11,4% през второто тримесечие, но и след слаб растеж с 8,8% през същия период на 2018-а година. По този параметър страната ни е изпреварена само от Румъния, където общите разходи за труд нарастват през третото тримесечие с 13,2 на сто. 

За последните 2 години разходите за труд в бизнес сектора в страната ни са нараснали със 17,9%. По-висок ръст за периода от третото тримесечие на 2017 г. до третото тримесечие на 2019 г. e отчетен в едва три други страни - Румъния, Латвия и Унгария. 

За последните 12 месеца ръстът на общите разходи за труд в България е 10% и е вторият най-висок след този в Румъния. Данните разкриват още, че във всички страни без Унгария заплатите в публичния сектор растат по-бързо от тези в частния. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 3 rate down comment 0
Yanis83
преди 4 години
Не мисля, че пазара на труда е това което е,както и ти не мислиш,че пазарът на недвижими имоти е това което е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 0
Yanis83
преди 4 години
Ако дам по 100 моята продукция ще непродаваема,достатъчно съм притиснат от субсидиран внос.През 2006-2009 повечето ми работници така избягаха на Банско общаци в строителството за по 100лв на ден. Отказах се от зеленчукопройзводството и продължих с екстензивно земеделие,което е механизирано и не е нужна много работна ръка (зърнарство). Приключи бума на строителството,дойдоха пак работа да търсят,но работа за тях вече нямаше.От 2013 поднових малка част от зеленчуковите градини,но май ще стават на тиквени полета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 4 години
Ами дай по 100 лева на ден, и ще намериш. Пазара на труда е това, което е. Ти може да предлагаш и 30 лева, след като няма, и имаш нужда, ще платиш повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 3
Yanis83
преди 4 години
Не мога да намеря общаци за 50-60 лв.на ден,всичкото неграмотен и полуграмотен "братчет" е в строителството.Че и като майстори се изживяват, плочкаджии,картонаджии покриви правят,хидроизолации. Ще отмине и тази.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 1
marto1992
преди 4 години
И още ще скачат... понеже няма вече *** да работят за по 200-300 лв и да си мислят, че са големите специалисти...Пък на когото не му изнася и търси евтинията да ходи на друго място ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 4 години
а ако погледнеш разбивка на депозитната маса ... леле-мале ... ще ти стане трето ясно !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 2
lord_buho
преди 4 години
Разходи за труд 10% разходи за мръвка 50%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
data
преди 4 години
п.п. Относно повишеното парично предлагане е добре да погледнеш ръста на депозитната маса за да ти стане ясно че основният ръст от паричното предлагане не отива в потребление за да генерира инфлация , а отива в спестявания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 4
data
преди 4 години
Понеже се занимавам пряко с производство /демек имам пряк поглед над нещата / мога да ти кажа , че си далеко си от истината . В да не кажа всички сектори , но в голяма част от тях производителите имат нужда да вдигнат цените но заради силната конкуренция това практически е невъзможно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 10
studioaa
преди 4 години
Само дето у нас ръст на произведените стоки или услуги е почти незабележим има ръст само в тяхната стойност, производителността на труда у нас също не е мръднала с повече 1.5-2% в последните 10 години, а цените са се удвоили, като почнем от цените на градския транспорт, винетките и храните... ИНФЛАЦИЯТА У НАС Е МНОГО ВИСОКА и статистически нищожният ръст на продукцията в шепа сектори не може да компенсира колосалното увеличение на парите в обръщение на всяко ниво, не само кеш, но и кредит от всякакви видове... Напротив във слаба икономика като нашата всеки ръст на парите в обръщение води почти веднага до няколко месеца винаги води до силна инфлация....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още