IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е на опашката в ЕС по спазване на основни трудови права

Установените забавени възнаграждения у нас продължават да нарастват, отчита доклад на КНСБ

14:57 | 11.06.18 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

България е на опашката в ЕС по спазване на основни трудови права.

Страната ни се намира в златната среда от шест групи държави в света по степен на нарушаване на правата. Страната ни е в трета група, в която има четири държави от ЕС – Испания, Великобритания, Полша и Унгария. Най-много нарушени трудови права има в Румъния и Молдова. Всички останали европейски държави са с по-малко нарушения на трудовите права. 

Това става ясно от третия годишен доклад на КНСБ за нарушаването на трудови права и Глобалния индекс на Международната конфедерация на профсъюзите за нарушени трудови права, който изследва 142 държави от целия свят и чиито резултати бяха представени от президента на организацията Пламен Димитров.  

В годишния доклад на КНСБ за 2017 г. се отбелязва, че има ръст на установените забавени възнаграждения, които през 2017 г. са за над 28 млн. лв. при 21 млн. лева през 2016 година. Има и ръст на сумата на изплатените възнаграждения – съответно 18 млн. лева през 2017 г. при 16 млн. лв. през 2016 г., предава БТА.

По-голямата сума на забавени възнаграждения се дължи на инициативата за законодателни промени за по-добра защита на правата на работниците по заплащането на труда, анализират от КНСБ. Според синдиката работниците подават повече сигнали. През 2016 г. контролните органи на ГИТ са констатирали 15 641 нарушения, свързани с изплащането на трудови възнаграждения, което е приблизително с 5000 случая по-малко от 2017 година. 

Най-много нарушения на трудовите права има в ресторантьорството и хотелиерството - около трудови договори, режими на почивка, условия на труд, каза Пламен Димитров. Установените нарушения, свързани с работното време, почивките и отпуските през 2017 г. са 17 962 бр. В сравнителен план за тригодишен период се наблюдава тенденция към намаляване на тези нарушения, но продължава да бъде проблем неосигуряването на задължителна междудневна и седмична почивка в ресторантьорството, хотелиерството и търговията. 

Тревожна тенденция е, че работодателите не спазват изискването за инструктаж на работниците за безопасна работа. Нарушенията по инструктажа за миналата година са 16 471 бр., което според КНСБ е причина за повишения трудов травматизъм през 2017 година в сравнение с 2016 година. При оценката на риска са установени 10 545 нарушения. 

Пламен Димитров информира, че данните до началото на юни сочат, че до момента са внесени толкова работници от трети страни, колкото за целия миналогодишен сезон. Той призова за засилени проверки на ГИТ, за да не се допускат нарушения на правата на работниците. 

КНСБ, КТ "Подкрепа" и Европейската конфедерация на профсъюзите ще внесат колективна жалба до Съвета на Европа срещу България за нарушаване на правото на колективно трудово договаряне на държавните служители, съобщи още лидерът на КНСБ.

От КНСБ очакват и промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализират деянията, насочени към правото на сдружаване, както и да се направят промени в Закона за МВР, с които да се върне отнетото право на присъединяване към националните синдикати на съществуващите такива в системата на МВР. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още