IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е последна по енергийна сигурност в ЕС

Страната е уязвима заради енергийната бедност, зависимостта от един източник и трасе на газ и петрол и високата енергоемкост на икономиката, сочи доклад

13:08 | 25.07.14 г. 1
България е последна по енергийна сигурност в ЕС

По отношение на енергийната сигурност България е най-бедната и несигурна страна в ЕС, сочи доклад на Центъра за изследване на демокрацията, цитиран от БТА.

При анализа са използвани данните от американския Institute for 21st Century Energy, част от Търговската камара на САЩ, които отразяват състоянието на 75-те държави, най-големи потребители на енергия в световен мащаб. Според това проучване България е най-уязвимата страна от гледна точка на енергийната бедност, зависимостта от един източник и един маршрут на доставки на природен газ и петрол, както и заради високата енергийна интензивност на икономиката.

От Центъра за изследване на демокрацията допълват, че положението се влошава и от недоброто управление и „завладяването на енергетиката от частни местни и чуждестранни, включително и държавни интереси“. Според анализаторите това е най-видимо при големи енергийни проекти като АЕЦ „Белене“, „Цанков камък“, „Южен поток“ и новите мощности в АЕЦ „Козлодуй“.

Допълнително натежава и влошеното финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК), се казва още в доклада.

На базата на направените изводи от неправителствената организация правят препоръки за ежегоден преглед на енергийната политика и сигурност, както и на влиянието на чужди интереси в сектора. Народното събрание трябва да изтегли политическото ръководство на държавните дружества в енергетиката с цел да се осигури прозрачност при вземането на корпоративните решения, допълват още от Центъра.

Експертите предлагат още и развитие на административния капацитет на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). 

Междувременно по данни на Европейския парламент енергийната зависимост на България е под средната за ЕС - движи се в границите 20-40%. Основната причина за това е фактът, че България използва свои източници за производството на голяма част от електрическата и топлоенергията - въглища, възобновяеми енергийни източници.

България е износител на електричество, но от друга страна почти всички нужди от природен газ се покриват с внос и то от един източник - Русия, допълват от ЕП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
misanthrope
преди 9 години
Вече сме и енергийно бедни и най-уязвими. Зависими от един източник. Еми ние и АЕЦ имахме ама някой ни го затвори. Не само че сме зависими от един източник ами и от едно трасе, ама някой ни затвори второто. Обаче това не е верно бе, нали си имаме Набуко с диверсифицирани доставки от Казахстан и Тюркменистан и всичко е цветя и рози. Да благодарим на ЕСср , че така добре се погрижи за нас и ни каза да спрем всичко, защото ще ни построи НАБУКО! Аз още тогава казах, че НАБУКО ни подсеща че ще се греем НА БУКОвици ама...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още