IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България се насочва към американските F-16 V*

Министерството на отбраната препоръчва американската оферта, но страната може да продължи преговорите и с Швеция и Италия

17:21 | 21.12.18 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&nbsp;F-16 V на полските ВВС. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

 F-16 V на полските ВВС. Снимка: архив Ройтерс

Предложението на САЩ и американския отбранителен концерн Lockheed Martin за последната модификация на F-16 - блок 72, известна като Viper, се превръща във фаворит за избор на правителството на България за голямата поръчка изтребители, която се оценява на около 1,8 млрд. лева с ДДС.

Това стана ясно по време на официална пресконференция на министърите на отбраната Красимир Каракачанов и на икономиката Емил Караниколов, които по-рано през деня внесоха в Министерския съвет доклада за избор на нов тип изтребители, изготвен от специално сформираната работна група. 

Докладът съдържа обобщение на оценките и анализите на офертите, постъпили от страните участници в процедурата. Въз основа на този анализ групата предлага и вариант за решение на правителството и Народното събрание, с който да бъде продължена и окончателно финализирана процедурата. Предложението на министерството на отбраната трябва да бъде одобрено от правителството и парламента. 

За основен конкурент на американската оферта се счита предложението на Швеция и SAAB за Gripen. 

По време на пресконференцията стана ясно, че страната може да продължи разговорите и с Швеция, и с Италия, която предлага самолети втора употреба. 

„Предлага се на МС да предложи на парламента да възложи на правителството да проведе преговори с правителството на САЩ за придобиване на нов тип боен самолет на Република България“, каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от Фокус.

Той уточни, че ведомството предлага и министър-председателят да създаде организация, като при изготвяне на проекта на международен договор да участват министрите на отбраната, на икономиката, на външните работи и на финансите.

Стана ясно още, че на изискванията за административно оформяне отговарят предложенията на Италия – Eurofighter1, на САЩ – за блок 16 F70 и на Швеция с JAS  – 39СD Gripen. Запрянов поясни, че извършената проверка е показала, че предложенията на САЩ за F-18 не отговарят на изискваната структура и не съдържат необходимата информация, която позволява анализ и оценка.

„И при трите предложения необходимата инфраструктура остава ангажимент на българската страна“, заяви заместник-министърът. Според него за две от предложенията на Италия и Швеция страните обвързват доставката на самолетите по време и способности с доставка от Република България по договори с трети страни. „За да се сключи договор с Италия или Швеция, ние трябва предварително да имаме договори с трети страни за липсващите в пакетите въоръжение и оборудване“, каза още Запрянов. 

„Изборът на самолет не го прави министърът на отбраната, той е посредник". Това пъл каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов по време на пресконференцията. 

"Оттук нататък МС, ако вземе под внимание това предложение в доклада, следва решение на НС и следват преговори със САЩ“, обясни той. „При постигане на резултатите, които нас ни интересуват като авиация и МО, следва предложение за подписване на договор, който трябва да бъде изготвен от четирима министри“, уточни Каракачанов. По думите му цената подлежи на договаряне.

„Ако предложението за договор бъде одобрено от МС, следва ратификация на този договор от НС“, заяви министърът. 

Изборът на американското предложение няма да е изненада, след като в края на миналата седмица и премиерът Бойко Борисов определи американските самолети за „значително по-добри от всички останали". По думите му разговорите, които е имал с летци-изтребители, нови машини Ф-16 блок 70 са значително по-добри самолети от всички останали, които се предлагат - от старите "Юрофайтър", а и от "Грипен". Има комисии, които разглеждат тези оферти, по никакъв начин не се меся, дебело подчертавам, освен че искам за нашата изтребителна авиация да има най-добрия самолет, посочи премиерът. 

Третата оферта, която разглежда правителството - на Италия за втора ръка Eurofighter на практика бе изключена от състезанието, след като различни представители на правителството коментираха, че страната възнамерява да закупи нови машини.

По-рано през тази седмица американският държавен секретар Майк Помпейо заяви в съобщение, публикувано на сайта на Държавния департамент, че САЩ са готови да „нагодят окончателните параметри на потенциална продажба на изтребители F-16 към бюджетните и оперативни изисквания на България".

Съобщението - два дни след телефонен разговор с премиера Бойко Борисов, започва с уточнението, че Съединените щати "приветстват плановете за модернизация на въоръжените сили на България и очакват предстоящия избор на нов многоцелеви изтребител". 

Помпейо и Борисов разговаряха едва няколко дни след като Джон Съливан, заместник държавен секретар на САЩ (и изпълнявал за кратко длъжността на Помпейо, преди той да заеме поста, б. ред), бе на двудневно посещение в България.

В началото на седмицата пък председателят на групата на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов се срещна със зам.-помощник държавния секретар на САЩ Матю Бойс и Ерик Рубин, посланик на САЩ в България. Сред обсъжданите по време на разговора също са били енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници, както и сътрудничеството в сектор "Сигурност". 

*Актуализирано в 17,40

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 13 rate down comment 4
majnata
преди 5 години
Абе и ти си експерт като кухаото ... кошницата ти пълна с възхищението на читателите ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 24
data
преди 5 години
Абе , кат ги понаближат иранците пак ша си ги думнат споко . А руското-сирийското ПВО се представи достойно - думна собственият си самальот и 20 русначета отидоха фира п.п. Ема кат е толкоз готина таз система релефа що позволява да я пробият или викаш тя е мноооооо ефективна към високо лятящи барутници като съветския ИЛ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
И къде е това, където им кефне?Един последен път използваха сложностите на релефа (Сирия изобщо не е равно поле) и има различни данни: от пострадал до свален самолет. Другите офейкали. Капиш? А защо само 1 опит, а?!Ка са отворени, оти не опитат пак?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 21
data
преди 5 години
За половината свят е основен боен самолет но ти като виден експерт да се изсекнеш по проблема :) Апропо - на изрелските прахосмукачки великата руска ПВО май не успя да им попречи особенно в Сирия . Бомбят си където им кефне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
9
rate up comment 25 rate down comment 12
ABBA
преди 5 години
България се насочва към американските F-16 V....Прочети заглавието и се обърни на Запад, да видиш как изгрява слънцето.Тая прахосмукачка на камърни по пистата е поредната играчка, направена не за война, а за шоу! Разработка 70-те години с нова опаковка, да може да ходим да бършем заддниците на якните, кога се нассерат в Украйна.Но С-400 го бие тоа *** к'а маче у дуваръ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 19
mrynmryn
преди 5 години
По-добре Шведските по една проста причина - САЩ си падат по следенето, софтуера на тия самолети още от завода ще е такъв. А и шведите са дали две големи открития на човечеството - шведската маса и шведската трoйкa!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 8
data
преди 5 години
Каква изненада :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 5
data
преди 5 години
Каква изненада :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 5
data
преди 5 години
Каква изненада :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още