IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България ще може да купи ваксини за над 10 млн. души

Все още е голям делът на колебаещите се за ваксинация, но трябва да се създаде обективна информационна кампания, смята Богдан Кирилов

10:34 | 17.02.21 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Nathan Laine /Bloomberg</em></p>

Снимка: Nathan Laine /Bloomberg

Очаква се и седмият договор на ЕК за ваксини срещу коронавирус да бъде финализиран, като общото количество, което България може да закупи по тези договори надвишава 18 милиона дози. Това е така, защото една от ваксините се очаква да бъде с еднодозов прием. Ще има достатъчно ваксини за над 10 милиона души население. Това каза по БНТ директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов.

Вече има регулярност в доставките и разпределението на ваксините, но независимо от това доста често се променя информацията по отношение на количества и конкретна дата, която ЕК и съответните производители предоставят на държавите членки, призна Кирилов. Все пак вече всяка седмица има доставки и навлизаме в един нов етап при получаването на ваксините, каза той.

Само до края на този месец се очакват над 240 000 дози, а за март се очакват над 500 000 дози ваксини. Оттук нататък ще наблюдаваме ускорен процес на ваксинация, заяви експертът.

Решението на България за видовете ваксини е за балансирано портфолио, което да включва всички разработени ваксини, за да има гаранция, обясни още директорът на лекарствения регулатор.

От първото до третото тримесечие се очаква да има регулярни доставки от всички производители, но страната ни не може да получи пълното количество ваксини едновременно. В следващите месеци ще има доста по-голямо количество ваксини и реална възможност за избор, увери Богдан Кирилов. 

Експертът обясни, че на личните лекари е предоставена информация за ваксините. Подготвя се и кратък обзор, сравнение между ваксините, така че и за медицинските специалисти информацията да бъде по-лесна и достъпна.

Основното противопоказание от ваксините е свръхчувствителност, а за всяко останало състояние трябва да бъде направена преценка от лекуващия лекар. Когато заболяването е в ремисия и когато е контролирано, няма проблем да бъде поставена ваксина, посочи Кирилов.

Ваксините имат идентична ефикасност по отношение от предпазване от тежко протичане, хоспитализация и смърт. И трите ваксини показват 100%, което е изключително добър резултат и голямо постижение на науката и медицината, посочи още специалистът.

Всички ваксини, които покажат над 50% ефикасност, получават разрешение за употреба и хората не трябва да имат притеснения. Нормално е всеки да прави сравнение, но основният показател е тежкото протичане и хоспитализациите, поясни той.

Директорът на ИАЛ призна, че все още е голям делът на колебаещите за ваксинация, но трябва да се създаде една обективна информационна кампания, така че в консултация с медицински специалист хората да вземат своето решение. По думите му нагласите на хората се променят изключително динамично. "Това, което наблюдавахме към месец октомври, беше между 30-35%. Виждаме, че това се увеличава ", каза Кирилов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
най важно е да се платят , налЕ ... па сетне вируса друг станАл , хладилника се скапАл ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
фиг.1
преди 3 години
Разчетите са правилни. От предишни кампании е известно, че около 30% от ваксините се попиляват, а и вероятно не всички доставки ще бъдат получени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis23
преди 3 години
начи треа си купите и хора към ваксините щот не стигат некъде от порядъка на ено 5 млн., защото само толкова нето са останали на територията ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още