IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българите харчат все повече за туризъм

През миналата година за пътувания в страната и чужбина с цел туризъм българите са похарчили общо 1,28 млрд. лв.

17:39 | 10.04.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Българите харчат все повече за туристически пътувания. Тенденцията е валидна както за пътуванията в страната, така и за тези зад граница.

През миналата година за пътувания в страната и чужбина с цел туризъм българите са похарчили общо 1,28 млрд. лв., показват обобщени данни на Националния статистически институт (НСИ).

Почти 800 млн. лева са направените разходи за туристически пътувания в страната, а на 485 млн. лева възлизат разходите в чужбина, осъществени през 2016 г.

Разходите за професионални пътувани са били 108 млн. лв.

За последните осем години туризмът в България бележи устойчив ръст по всички параметри, отчетоха от Министерство на туризма и Националния статистически институт (НСИ) наскоро.

За периода 2009-2016 година приходите от туризъм са нараснали от 1,4 млрд. лева в началото на периода до 1,9 млрд. лева в края. Ръст е реализиран и по отношение на заетостта на базата, нощувките и туристите. За посочения осемгодишен период заетостта в хотелската база е нараснала значително – от 25 до близо 40 на сто.

Малко над 3,8 милиона са били българите, които са реализирали туристически пътувания през 2016 година. Превес имат пътуванията в страната - 83,4%, а 12,9% са пътувалите само в чужбина, 3,7% са реализирали пътуване и в страната, и в чужбина. 

През 2016 г. средният разход при пътуване с лична цел е бил 176 лева в страната, а в чужбина - 502 лева. В същото време разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 160 лева в страната и над 1000 лева в чужбина.

Друга очертаваща се тенденция показва, че българските хотели печелят повече от посещенията на чужденци, отколкото от нощувки на българи.

При пътуванията в страната миналата година за хотели са похарчени общо 373 млн. лв. Останалите разходи са за транспорт, храна и други, свързани с туристическите пътувания.

От общо 1,23 млрд. лв. годишни приходи от нощувки на хотелиерите 891 млн. лв. са приходите от чужденци - над два пъти повече от похарчените от българи пари за хотели.

И 2017 г. започна обещаващо за туристическия бранш. Посещенията на чуждестранни туристи в България през януари и февруари бележат ръст от 18,6% спрямо същия период на 2016 г. А записванията за лятото също са по-оптимистични от миналата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:09 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
QUANTUM
преди 7 години
Като ви каза ББ, че сте я ударили на живот, разсърдихте се. Германците ще работят и пращат евро помощи, ние ще обикаляме...Средностатистическият българин: не плаща данъци, дължи пари наляво и надясно, все ще ги връща, търси познати и приятели да го уредят, като види някой лев и го залага в апартамент или в огромна къща, която не измазва и се *** за 50 ст. реве, че парите не стигат, за да не му видят далаверите. Мързи го да си вдигне з.дника и виси по кафетата с цигара в ръка и мисли как да отиде в чужбина и да въведе тарикатлъците и там. Иначе, германците са прости щото работили много, а се регистрират там като социално слаби и живеят в България. Отиват някъде и веднага се постват във Фейсбука. Като се върне разправя сякаш, че живял там и познав всички порядки. Имаме едни познати еди къде си и те казаха...В Германия можело човек да се пенсионира, ако е работил 3 месеца....Изобщо какво да си говорим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още