IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на почти всички борсови стоки по света се повишават

За първи път от шест години световното производството на пшеница ще е по-малко от потреблението, твърдят от Световния съвет по зърно

08:45 | 12.04.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Цените на почти всички борсови стоки по света се повишават - изключение има най-вече при захарта, отчита Софийската стокова борса (ССБ). Прогнозата на Световния съвет по зърно (ССЗ) е през 2018-2019 година реколтата от пшеница да е 740,8 млн. тона или със 17 млн. тона (2% по-малко от предходната реколта), уточнява БТА.

За първи път от шест години производството на пшеница в света ще е по-малко от потреблението, което се очаква да бъде 744 млн. тона. От ССБ успокояват, че ситуацията не е критична, защото и преходните запаси на пшеница са рекордни - 256 млн. тона.

Най-голям ръст на производство на пшеница има в Австралия - увеличение с около 4 млн. тона, в САЩ ще бъдат ожънати един милион тона зърно повече, но в Европейския съюз реколтата ще падне с три милиона тона до 148 млн. тона, прогнозират от Световния съвет по зърно.

Цената на пшеницата е 214 долара за тон в Германия, 208 долара за тон във Франция и 201 долара за тон в САЩ.

Тази година ССЗ очаква спад с 10 млн. тона на реколтата в Русия и намаляване на ожънатата пшеница в Украйна и Казахстан, но и трите държави ще имат агресивен износ, увериха от Софийската стокова борса. Цената на пшеницата в Русия е 210 долара, в Украйна - 208 долара. Българската пшеница се търгува средно по 183 долара за тон без данъци или около 300 лева за тон на вътрешния пазар. Цената на брашното у нас през март остава без промяна спрямо година по-рано - 64-65 стотинки за килограм на едро, съобщи Антонина Белопитова, директор в ССБ.

Световният съвет по зърното очаква реколтата от царевица да е 1050 млн. тона - със 7 милиона тона повече от предходната година. Увеличението ще е за сметка на по-добрите добиви в Украйна и страните от Южна Америка, смятат от ССБ. Реколтата в Бразилия се очаква да е 95 млн. тона и страната да излезе на първо място в износа на царевица. Експертите на ССЗ очакват страните от Европейския съюз да добият 61 милиона тона царевица, което ще е с 5-6 тона по-малко от предходната година. Цената на царевицата е с 19% по-висока тази пролет - във Франция е 205 долара за тон, в Украйна 203 долара за тон и около 183 долара долара за тон в САЩ. У нас царевица се търгува около 280 - 300 лева за тон без ДДС.

Експертите очакват реколтата от рапица в света тази година да е 73,1 млн. тона или с два милиона тона повече. Добивът в ЕС вероятно ще бъде с един - два милиона тона повече. Цената на рапицата пада на годишна база с 11 процента до малко над 350 евро за тон на борсата EURONEXT. 

Заради повишения износ цената на слънчогледа в Украйна и в Русия се качва до 385 - 390 долара за тон. Преди годината той се търгуваше в Украйна по 310 долара за тон. 

У нас цената на слънчогледа е паднала от 680 лева за тон през март 2017 година до 560 лева за тон тази пролет. Световното производство на слънчоглед е над 45 млн. тона, като пада с два милиона тона. Реколтата в страните на ЕС се очаква да е около 9,3 млн. тона. Експертите посочват, че ще има по-ниски добиви на слънчоглед в Украйна и в Русия. 

На борсата на сурово слънчогледово олио в Ротердам се отчита спад с три процента на стоката до 795 долара за тон. 

В България олиото поевтинява от 1,75 лева за литър на едро през миналата пролет до 1,64 лева за литър през март 2018 година.

За една година цената на захарта пада средно с 26%, отчитат експертите на Софийската стокова борса. 

На борсата за сурова захар в Ню Йорк цената на захарта е трайно под 300 долара, а в Лондон рафинираната захар се продава за 355 долара за тон без данъци. Същата тенденция се вижда и в България - средната цена на пакет от един килограм захар на едро сега е около 96 стотинки при цена 1,03 лева преди година.

За една година петролът поскъпна с 30% и се търгува в рамките на 69-70 долара за барел (един барел е почти 159 литра).

На лондонската борса за метали се повишават цените на калая, никела, оловото, цинка и на медта. Влияние върху цените според експертите на ССБ оказват митата, които държавите започват да налагат помежду си за търговия с метали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 7
Иван Митев
преди 5 години
Инфлацията създава щети.Съществената причина за инфлацията е вредата от въведената парична единица.Централната банка няма права за защита срещу вредата от въведената парична единица.Тъй като няма права за защита срещу съществената причина за инфлацията, Централната банка няма възможност за спасение от инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 10
sdar
преди 5 години
Добра новина, защото с тези растящи цени ще се стимулира инфлацията и ще успеем да постигнем поставената цел от 2% инфлация, че и да я задминем ако имаме повече късмет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още