IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЦИК: Изборен ден от 48 часа е Параграф 22

Машини за гласуване на следващите избори ще има, увери говорителят на Комисията Таня Цанева

10:53 | 19.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Параграф 22 в изборното законодателство нарече идеята на ГЕРБ възможността изборният ден да бъде удължен  до 48 часа говорителят на Централната избирателна комисия Таня Цанева. Тя се аргументира с епидемичната обстановка и коментира, че не е ясно как ще се осъществява надзорът, охраната, не е ясно и как ще бъде организиран изборният ден.

"Не мога да твърдя за предпоставка за манипулации, но наистина не е ясно как ще се организира изборният ден“, призна Цанева пред bTV.

Говорителят на ЦИК увери, че ще се осигурят машини за гласуване на следващите избори и подчерта, че Комисията винаги изпълнява закона.

„Ако Комисията, при това неустойчиво законодателство, беше направила обществена поръчка, както се иска от гражданите, тогава тези машини по сега действащия Изборен кодекс щяха да са от порядъка на 15-20 хил. лева, тъй като изискванията са да бъде премахнато гласуването с хартиени бюлетини“, обясни Цанева в отговор на обвиненията на лидера на "Изправи се.бг" Мая Манолова, че ЦИК „откровено саботира машинното гласуване“.

Според говорителя на ЦИК машините трябва да се придобиват от държавата, защото изборите се произвеждат не само от Комисията, но и от много други органи. „По-добре да се използва капацитетът на държавата при воденето на процедурите за закупуването или наемането на машините“, смята Цанева.

Тя посочи, че още февруари в свой доклад ЦИК е направила предложения към Народното събрание, но за съжаление и до този момент много малко неща са приети.

От ЦИК призоваха гражданите да погледнат законодателната програма на Народното събрание и по нея да се ориентират как може да бъде въведено машинното гласуване.

„Предстои приемане на техническите параметри на машините, след това ще дойдат останалите стъпки. Ако преди приемане на допълнителни разпоредби ЦИК бе  купила машини, те биха стрували 18-20 хиляди лева, сега, след промените в изборното законодателство, тази цена би паднала на около 9000 лв.“, каза Цанева, но не обясни как се получава разликата в цената.

Проблем според говорителя на ЦИК е това, че самата комисия не разполага с правомощия за съхранение и разполагане на такива машини в изборните секции. Освен това от думите на Цанева стана ясно, че в момента в бюджета на ЦИК пари за машини няма, но тя се надява със следващата план сметка финансирането да е факт.

Тя изрази мнение, че проектът за промени в Изборния кодекс, който сега се предлага, има два положителни момента - одитът и сертифицирането се възлагат на държавен орган и се опростяват протоколите.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:42 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още