IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Илиев: Мерките в Ямболско срещу чумата по животните са с цел биосигурност*

Икономическите щети могат да бъдат огромни, предупреди заместник-министър Цветан Димитров

10:17 | 16.07.18 г.
<p>
	Ветеринарните власти в Шарково, 14 юли 2018 година. <em>Снимка: БТА</em></p>

Ветеринарните власти в Шарково, 14 юли 2018 година. Снимка: БТА

Мерките, предприети от ветеринарите в Ямболско срещу чумата по дребните преживни животни, имат за цел да не се разпространи заболяването в страната и да има доверие към нас при международната търговия. Това коментира директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев пред Нова телевизия.

Почти 2000 овце и кози бяха евтаназирани миналата седмица, а фермерите нямат право да изнасят животни от засегнатите Ямболска и Бургаска област. Намесиха се и доброволчески групи, които в почивните дни пазиха стопанствата в село Шарково, където трябваше да продължи умъртвяването на животните, съобщи Bulgaria ON Air. Участниците в акцията освобождаваха от фермите заплашените от евтаназия животни. 

Правилата се световни, а предприетите мерки трябва да подсигурят биосигурност, обясни Дамян Илиев.

"По принцип евтаназия във ферми не се прави с предупреждение, защото се счита, че е възможно собственици да укрият животни и да се компрометира цялата мярка. Всеки нормален човек вижда трагедията в душите на хората. Но ние наистина не можем да приемаме мерките емоционално", поясни той. 

По думите му, ако се приложи само карантина, гаранция за неразпространение на заразата не може да се даде.
Ветеринарните власти все още не знаят дали вирусът е пренесен чрез животни или чрез животински продукти, а в Турция има 700 огнища на зараза.

За хората болестта не е опасна, но икономическите щети могат да бъдат огромни, предупреди пред БНТ зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров.

„Каквито и финансови стимули да дадем, надали ще можем да обезщетим тези хора заради стреса, който преживяха“, каза той. По думите му обезщетенията за стокова овца започват от 190 лв., за агне 140 лв., за шиле 160 лв. За животни под селекционен контрол достигат до 300 лв. Помощта de minimis ще бъде увеличена до 42 лв. Има извънредни обстоятелства, за които фермерите не носят вина, така че за 2018 г. те ще получат субсидиите си в пълен размер, допълни Димитров.

По думите му БАБХ е спазила правилата за контрол и ако има грешка, тя е била чисто комуникативна.

„Не ме интересува дали ще ме компенсира държавата, важното е животните да останат живи“, заяви пред Нова телевизия баба Дора от село Шарково. Именно в нейното стопанство доброволците се намесиха и засега стадото не е избито. Тя заяви, че е доволна от подкрепата, но не знае какво ще стане днес. „Те са мои деца, всичко им давам“, обясни жената за стадото. Тя е сигурна, че животните са здрави.

Странно прибързаните действия на властите и липсата на комуникация с фермерите при избиването на добитъка им нанасят удар не само по реномето на БАБХ, но и по държавността въобще. Това казаха пред bTV д-р Марина Иванова и Явор Гечев от „Четири лапи”.

„Оставиха хората в информационно затъмнение. По този начин унищожават дребното животновъдство и убиват държавността, няма доверие към тях”, подчерта Гечев. Според него съвсем различно е щяло да протече всичко, ако властите бяха говорили със стопаните и се беше стигнало до евтаназия само на стадата с болни животни.

Д-р Иванова беше категорична, че няма как по презумпция да се приема, че животните са болни, при положение че вирусът оцелява в околната среда само 72 часа и се предава при пряк контакт.

"За мен е много странно, че се провеждат митинги в заразена зона - там, където още не е ликвидирано огнището. Това е недопустимо. Освен това се охули цялата ни професия. Обругани бяха ветеринарните лекари, които си вършат работата", коментира днес пред Нова телевизия доц. Янко Иванов, съветник на земеделския министър Румен Порожанов по ветеринарните въпроси и бивш директор на НВМС. „Мерките са, за да се защити общественият интерес", категоричен беше Иванов.

Протест срещу евтаназирането на животните в района на Странджа имаше и в неделя пред президентството.

Днес в България пристигат експерти от Европейската комисия, за да се запознаят с предприетите мерки срещу заболяването. 

"Умъртвяването на животните в Южна България стана като наказателна акция в очите на хората. Аз няма да коментирам темата сега, защото за мен най-важно е да се гарантира здравето на хората там. Ще изчакам европейската експертиза, но лошото е, че през тези дни аз имах усещането за липса на държава", каза междувременно във Велико Търново вицепрезидентът Илияна Йотова, цитирана от БТА. 

„За съжаление, гневът на пострадалите стопани и на хора в цялата страна е вече налице. Властите дължат отговор защо животновъдите не бяха информирани детайлно и предварително, за да бъдат убедени в предприетите мерки, както и в гарантирането на интересите им“, заяви в позиция, изпратена до медиите, президентът Румен Радев.

„Кабинетът трябва да отговори и занапред ли масовото изтребление на здрави животни ще е единствената мярка за овладяване на подобни кризи“, настоява държавният глава. „Очаквам адекватно  компенсиране на материалните щети от болестта“, пише Радев.
 

*Новината е допълнена в 10.45 ч., в 12.19 ч. и в 13.40 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още