IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Десислава Танева: Африканската чума не трябва навлиза в инустриалните предприятия

Областните епизоотични комисии ще посетят всички стопанства тип “заден двор“ в рисковите зони, посочи земеделският министър

16:15 | 08.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Африканската чума се разпространява изключително бързо, ако навлезе  в инустриалните предприятия щетите ще бъдат огромни. За това предупреди земеделският министър Десислава Танева на среща за предприемане на мерки за превенция и контрол на болеста африканска чума по свинете, предаде Агенция „Фокус".

Десислава Танева обсъди с областни управители от Северна България, представители на Българската агенция по безопасност на храните и директори на държавните горски предприятия от 14 области от Северна България ситуацията в страната.

„Това е заболяване, което се разпространява изключително лесно и бързо. От всеки човек, който мине през територията, където е минало заразено прасе, става приносител на това заразяване, каза Танева, цитирана от Агенция „Фокус“ и посочи, че ако заболяло животно влезе в индустриалните предприятие, икономическите щети ще са огромни. – Това ще се отрази на всеки от нас.“

Тя информира, че в много държави обстановката със заразата е много по-усложнена, като даде за пример Румъния, където болестта вече е навлязла в предприятията. „Всичко е в наши ръце, в нашата стриктност и отговорност“, добави земеделският министър.

Танева съобщи, че областните епизоотични комисии  ще посетят всички стопанства тип „заден двор“ в рисковите зони, за да ги информират и обучат какви са рисковете от заразата.

„В България има много добре развито индустриално свеневъдство и най-голяма заплаха е то да бъде засегнато“, категорична е Танева.

Според д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ, един от големите проблеми е африканската чума да се разпространи. Той напомни, че има две огнища на болестта в страната – в село Жернов и Новачене. Той информира, че „в Жернов са евтанизирани 46 прасета, а до края на деня ще е ясна бройката на умъртвените животни в Новачене".

Илиев предупреди, че основният начин за рзпространение на болестта не са само дивите прасета, а продукцията на домашни прасета, където има вируси. „Когато продукцията от умъртвените животни се използва за консумация , тя може да стигне до всяка точка на страната. На местата, където са били болните животни, вирусът може да се запази до 3-4 месеце и да се разпространи“, смята  експертът.  Той обясни, че така е пренесено заболяването в Белгия и близо до Будапеща.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:44 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още