IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Джо Байдън: Регионът на "Три морета" има невероятен потенциал

Източна Европа изпреварва Западна по икономически растеж, но изостава съществено по отношение на привличане на инвестиции, смята Кристалина Георгиева

16:12 | 08.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Джо Байдън. Снимка:&nbsp;Yuri Gripas, Bloomberg</em></p>

Джо Байдън. Снимка: Yuri Gripas, Bloomberg

Невероятен е потенциалът за региона на страните от инициативата "Три морета", коментира във видеообръщение към участниците в Срещата на върха по инициативата, започваща в София, под егидата на президента на България Румен Радев американският президент Джо Байдън.

В своето изявление той отбеляза, че САЩ подкрепят инициативата, в която участват 12 държави от ЕС, и допълни, че подобряването на връзките между страните в региона и институциите подкрепя мечтата за Европа, живееща в мир. Американският президент отчете, че инвестициите в инфраструктура трябва да бъдат правени по прозрачен начин и да бъде изкоренена корупцията.

В страните от "Три морета" икономическият растеж изпреварва този в останалите 15 държави от ЕС и очакванията са през 2021 година брутният вътрешен продукт в региона да се повиши с 3,7%, или около два пъти повече спрямо останалите държави от общността. В същото време обаче регионът изостава по отношение на привлечените инвестиции, заяви в своето приветствие към участниците управителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

Според нея по-високият икономически ръст на страните от "Три морета" се дължи на по-доброто управление на кризата, възникнала от разпространението на коронавируса. Тя обаче отбеляза, че не се обръща достатъчно внимание на социалната инфраструктура, а пандемията показва, че такъв пропуск се отразява зле на страните.

Георгиева беше категорична, че всяко евро, инвестирано в инфраструктура, привлича 1,70-2,50 евро допълнителни инвестиции. Това стимулира растежа и ще помогне на страните от инициативата да се изправят пред климатичната криза, която предстои.

Германия не е част от "Три морета", но подкрепя напълно инициативата, коментира германският президент Франк-Валтер Щайнмайер. Той посочи, че тя помага и за укрепване на връзките на ЕС "отвъд Океана", както и за сближаване на Източна и Западна Европа.

"Три морета"  се доказа като платформа за диалог, за свързаност чрез енергийни и транспортни проекти, както и дигитализацията, каза от своя страна българският държавен глава Румен Радев. Той смята, че Централна и Източна Европа може да стане по-привлекателен за инвестиции регион в рамките на тази инициатива.

Инициативата "Три морета" беше стартирана през 2016 година и в нея участват 12 държави от ЕС - България, Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. 

Според много анализатори тя е "американският отговор" на китайската инициатива "Един пояс, един път", или т.нар. "Нов път на коприната". Критици смятат, че чрез нея САЩ се опитва да прокарва разделителни линии в Европа, изграждайки"санитарен пояс" между Германия и Русия.  

Към момента "Три морета" не е институционализирана инициатива и няма седалище и секретариат. Но вече има изграден инвестиционен фонд.  190 проекта чакат финансиране по него, стана ясно от думите на ръководителят на звеното Беата Дашинска-Музичка пред БНТ. Тя призова инвеститорите да обърнат внимание на този факт. 

Големи компании като Google, Amazon, SpaceX, както и лидерите на страните-членки на инициативата и на партньорски държави ще присъстват на форума на инициатива „Три морета“. А българското домакинство на форума цели не само да събуди инвестиционен интерес в България, но и да породи сътрудничество между български и чужди компании, които да започнат да развиват общи проекти, каза пред Bloomberg TV Bulgaria д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). 

Освен държавите, които правят вноски в този фонд, трябва да привлечем и институционални и частни инвеститори в нашия финансов фонд, каза от своя страна словенският президент Борут Пахор по време на приветствието си към участниците във форума. Вноската на България в инвестиционния фонд по тази иницатива е 20 млн. евро.

Основната цел на "Три морета" е насърчаване на сътрудничеството между държавите чрез проекти в областта на енергийната, транспортната и цифровата инфраструктура.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:27 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още