IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Докладът на ЕК за напредъка на България през 2017 г. в числа

България е лидер по разходи за полицейски служби с 1,4% от БВП при средно 1% за ЕС, констатират от БСК

13:47 | 20.11.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

След като миналата седмица Европейската комисия (ЕК) публикува поредния мониторингов доклад за напредъка на България, от Българска стопанска камара (БСК) излязоха днес с позиция по темата, подкрепена с числа. Текстът е публикуван в рубриката „Стига вече“ и на практика затвърждава убеждението, че докладът на ЕК не е никак положителен въпреки опитите на управляващите да го представят като такъв.

От 17 препоръки към България, направени през януари т.г., по шест има минимален напредък, който се изразява основно в изработване на проектозакони, пътни карти и механизми, но не и в реални действия с реални резултати, отчитат от БСК.

Бизнес организацията цитира проучване на Евробарометър по поръчка на Европейската комисия през 2017 г., според което българите са най-негативно настроената срещу съдебната система нация в целия Европейски съюз. 63% от българските граждани оценяват нивото на независимост на съдебната система като „много лошо или сравнително лошо“, при средно за ЕС28 (вкл. България) 34%. За сравнение, в Дания недоволните от правосъдието са едва 7%, в Люксембург – 9%. Под 20% са негативно настроените граждани на Холандия, Финландия, Естония, Австрия, Германия, Великобритания, Швеция и Ирландия.

„По бюджетни разходи за обществен ред и безопасност сме лидери в Европа с 2,8% от БВП (при средно 1,8% за ЕС28). Лидери сме и по разходи за полицейски служби (1,4% от БВП при средно 1% за ЕС), както и за издръжка на съдебната система (0,7% от БВП при средно 0,3% за ЕС). По издръжка на затворите сме на средното за ЕС ниво от 0,2% от БВП, заедно с още 13 държави-членки (Словакия, Румъния, Унгария, Великобритания, Испания, Литва, Латвия, Италия, Естония, Чешка република, Франция, Швеция и Дания)“, пише още в позицията на БСК.

Работодателите цитират и класацията на международната организация Transparency International, според която България е с най-нисък индекс (41) на възприятие за корупция (0=силна корупция > 100=без корупция) при средно за ЕС28 индекс 65. Най-малко усещане за наличие на корупция имат гражданите на Дания (индекс 90), Финландия (89), Швеция (88) и Холандия (83).

От БСК припомнят, че по данни на Световната банка, загубите, дължащи се на кражба, грабеж, вандализъм и палеж, съставляват 0,7% от продажбите през 2013 г., а през 2007 г. са били 0,2%.

По показателя „Съдии на 100 000 жители“ през 2015 г. България се нарежда на пето място в Европа с 31 съдии (при средно 21,8 за ЕС), по внесени в съда дела сме на 13-то място, а по брой дела на един съдия сме на 22-ро място (216 дела/съдия). За сравнение, в Румъния на 100 000 жители има 23-ма съдии, на които се падат средно по 373 дела, отчитат от камарата. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 12:26 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 5 години
това сме ние българите, чакаме някой да ни наложи нещо отвънка. само се чудя когато османците ни наложиха робство, що ли ритахме да се освободим, като дори и това не успяхме сами да свършим. та мисълта ми е, че докато чакаме някой да ни помогне отвън, ще сме си все така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 6 години
С допускането на грешката при прилагането на еврото Европейският съюз (ЕС) реално влияе България да е със страдания. Сега ЕС прави преценка за България без да зачита своята злокобна роля за понасяните в България щети.В обстановка на европейската грешка българите сме със съдба на жертви. Сега в България колкото повече работим за постигане на обществен икономически растеж, толкова по-силен потенциал за дългови кризи се развива и съпътстващите злини са по-болезнени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
melon
преди 6 години
На мен основната надежда, като влизахме в ЕС беше, че ще има едно налагане отвън на правила, ред, законност. Това не се случва, за жалост, и в нашата територия върлува мафията. Изсипаха еврофондове да дозахранят далавераджиите и толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
khao
преди 6 години
май най добре е от ЕС да спрат всички фондове, че да се краде по малко и да няма пари за пропаганда !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още