IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ДОПК променя последователността на погасяване на публични вземания към НАП

Парламентът прие на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които влизат в сила от 1 май 2021 г.

18:25 | 03.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Парламентът прие на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), като разпоредбите влизат в сила от 1 май 2021 г., съобщи БТА. Измененията влизат в сила от 1 януари догодина с някои изключения.

Според тях трябва да се предостави възможност на задължените лица предварително да декларират конкретни данни в случаите на превоз на стоки, който започва от територията на друга държава членка на Европейския съюз и завършва на територията на страната или обратното. Данните ще се декларират чрез електронна услуга на Националната агенция за приходите.

С промените се създава възможност за използването на електронни документи във вида, в който те са създадени, без да се разпечатват на хартия.

Оптимизира се и процесът по връчване на документи, издадени от органите на НАП, като това може да се направи и от друга администрация извън приходната.

Промените в ДОПК предвиждат промяна в последователността на погасяване на предявените за събиране в НАП публични вземания до започване на принудителното им събиране. С постъпила сума по сметката на публичния изпълнител за погасяване на предявени за събиране в НАП публични вземания до започване на принудителното им събиране се погасява задължението, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането.

Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно, записаха депутатите.

Предвиждат се две допълнителни хипотези, при които се изключва прилагането на 10-годишния абсолютен давностен срок, след изтичането на който се счита, че публичното вземане е погасено. Това се отнася до предявените в производството по несъстоятелност публични вземания и при образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.

Промените предвиждат и двойно увеличаване на размера на санкциите при отказ на съдействие на орган по приходите или възпрепятстване упражняването на правомощията му.

Създадена е и административнонаказателна санкция за лицата, които не внесат или внесат в по-малък размер дължимия данък съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, когато основанията за прилагане на облекчение съгласно спогодба за избягване на двойното данъчно облагане не са доказани.

Според ДОПК нарушителите ще се наказват с глоба - за физическите лица, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер 5% от размера на невнесения данък, но не повече от 15 хил. лева. При повторно нарушение санкцията ще е 10% от невнесения данък, но не повече от 30 хил. лева.

В Закона за Националната агенция за приходите се предвижда ред за предоставяне на конфискувани или отнети в полза на държавата животни-компаньони не само на бюджетни организации, но и на приюти, спасителни центрове, друг животновъден обект или на нов собственик. Също така се предвижда органи на НАП да упражняват своите правомощия на територията на цялата страна без оглед на определената в ДОПК компетентност.

Депутатите одобриха месечните обезпечения и отчисления за бъдещи разходи за закриване на депо за отпадъци за периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г. да остават по сметка на общината, която ги е събрала и да се разходват по решение на общинския съвет чрез вътрешни компенсирани промени, но без да се изменя приетия от общинския съвет начин на определяне и размер на таксата за битови отпадъци.

След като гласуваха тази промяна в Закона за управление на отпадъците, депутатите разписаха и аналогични разпоредби за 2021 г.

Текстовете от преходните и заключителни разпоредби на промените в ДОПК влизат в сила от обнародването им в "Държавен вестник".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още