IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Двустранният стокообмен между България и Грузия се е увеличил с 11,6%

Налице е постоянен интерес за сътрудничество между бизнеса в двете страни, каза Емил Караниколов

13:10 | 05.04.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Министерство на икономиката</em></p>

Снимка: Министерство на икономиката

През последните години икономическите връзки между България и Грузия се развиват интензивно със сравнително високи нива на стокообмен, като България е в първата десетка на основните търговски партньори на Грузия. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов на среща с Георги Гобулия, министър на икономиката и устойчивото развитие на Грузия. Гобулия е на посещение в България за заседание на Междуправителствената българо-грузинска комисия за търговско-икономическо сътрудничество, съобщи българското икономическо министерство. 

Емил Караниколов изтъкна, че е налице постоянен интерес за работа и сътрудничество в различни области между бизнеса от двете страни. „По предварителни данни за 2018 г. двустранният стокообмен възлиза на 599,5 млн. долара, като се е увеличил с 11,6%, спрямо 2017 г. Българският износ за Грузия възлиза на 207 млн. долара и се увеличил с 2,7%. Грузинския внос в България възлиза на 392,5 млн. долара при 331,8 млн. долара за същия период на 2017 г.“, поясни Караниколов. 

Икономическият министър подчерта, че българските компании имат интерес и биха могли успешно да участват в изпълнението на отделни дейности по приоритетни за Грузия проекти.

Двамата министри се споразумяха за провеждането на бизнес форум, като към него се предвижда да се включи туристически и културен форум, с участието на български и грузински фирми.

Водеща стокова група в износа на България за Грузия са нефтените масла, с относителен дял в износа 47,4% през 2018 г.. Други традиционни експортни стоки от България към Грузия са медикаментите и тракторите. През 2015-2018 г. нараства делът на специалните маси за хазартни игри и билярди, като износът им се е увеличил с 105,7% през 2018 г.

Водеща стокова група във вноса от Грузия за България, според българската статистика, са медните руди и техните концентрати с около 84% относителен дял във вноса през 2018 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
geozahariev
преди 5 години
А Арубис са пример за Инвеститор и за това, как чужда компания развива производство и помага на общината...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 5 години
щото са много сериозна фирма :))) и това дето копат не стига за никъде . типичен пример защо държавата е лош стопанин , добре че го продадоха . достатъчно е да се контролира само и да се остави , който разбира да си върши работата ... https://bulgaria.aurubis.com/bg/za-nas/в сайта има основни производства , кое как какво откъде ... зачети се , ще придобиеш представа... и само за завършек 9% от експорта на държавата ни и 6% от вноса .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
geozahariev
преди 5 години
Ама този комбинат нали копа руда на място в България?Защо му е внос?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 5 години
всеки който се откъсне от руската хватка, просперира ... поредния нагледен пример е Грузия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 5 години
отговорил си сам на въпроса си...има комбинат, трябва му суровина, за това има внос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
geozahariev
преди 5 години
Има нещо странно!Защо, при наличие на огромен медодобивен комбинат в България, ще внасяме медна руда от Грузия за половин милиард годишно???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още