IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавата не е съгласна да плаща първите 3 дни болнични

Ако оставката ми ще реши проблемите, нямам нищо против да я подам, каза социалният министър Деница Сачева

16:29 | 13.02.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Държавата не подкрепя искането на бизнеса, синдикатите и личните лекари обезщетенията за първите три дни боледуване да се поемат от Националния осигурителен институт. Това заяви на брифинг в парламента социалният министър Деница Сачева, цитирана от БНР.

Тя обяви още, че набелязаните мерки за ограничаване на фалшивите болнични са свързани с по-засилен контрол и ще се разгледат от Националния съвет за тристранно сътрудничество през следващата седмица. Сачева обаче е категорична, че няма как още 200 млн. лева, които сега бизнесът плаща за трите дни боледуване да се прехвърлят като задължение към държавата.

Според нея трябва да се реши дали да се инвестират тези 200 милиона в конкретни политики, или в изплащане на болнични. „Съгласни ли сме да увеличаваме разходите на бюджета, същевременно с това да увеличаваме данъците. Ако се борим с това, че хората взимат болнични, без да имат нужда от тях, или лекарите ги изписват, без да имат нужда от тях, аз не виждам как мярката с прехвърлянето на средствата от работодателите към държавата ще реши това“, каза социалният министър. 

Според новите правила от 30 на 20 дни ще се намалява продължителността на временната неработоспособност с болничен от лекарската комисия. Дните без прекъсване на болничен пък се намаляват от 180 на 120. След тези 120 дни работникът ще бъде длъжен да отиде на ТЕЛК комисия.

Предвиждат се и глоби за хората в болнични, които не спазват предписания от лекаря режим, или пътуват в чужбина. Освен това те ще трябва да връщат пари за болничните, които са получили от НОИ. Служители от здравните инспекции, НОИ и РЗОК ще правят планови и внезапни проверки за спазване на определения в болничния лист режим на лечение, което ще може да става и по сигнали от шефовете на фирмите, но и от гражданите. Гранична полиция пък ще има достъп до базата данни с болничните и така веднага ще може да подава сигнали до НОИ, ако болен напуска страната.

Предлага се и лекарите да изписват по-кратки болнични, както в края на 2019 г. предложи бившият социален министър Бисер Петков.

Междувременно личните лекари предложиха копие от издаден болничен лист да се изпраща незабавно на работодателя, а службите по трудова медицина, с които бизнесът задължително сключва договори, да правят анализ и да реагират при съмнение за фалшиво боледуване, като обжалват и въпросния болничен от името на работодателя, а в режима за лечение да се създаде и такъв - домашно лечение без да се напуска района.

„Ако моята оставка ще донесе решение на проблемите, нямам нищо против да я подам“, заяви още Сачева, цитирана от БНТ по повод инициираната среща от майките от „Системата ни убива“ в парламента. Те обявиха, че ще организират национален протест с искане за оставката на Сачева заради Закона за личната помощ. "Всички хора с увреждания в България са 674 000, а всички деца са 26 000. Когато ние чуваме протестите, е добре да чуваме гласовете и на тези, които мълчат", коментира Сачева. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:29 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 0
Спящият бик
преди 4 години
След като отказват да поемат една съществена част от публична услуга, за която ние им плащаме - да намалят осигуровките!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още