IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавата продължава с опитите да придобие "Дунарит"*

Дружеството е собственост на "Кемира" ООД, което пък се притежава от "Хедж инвестмънт България"

16:02 | 20.09.17 г. 8
<p>
	<em>Емил Караниколов.&nbsp;</em><em>Снимка: БТА</em></p>

Емил Караниколов. Снимка: БТА

Държавната консолидационна компания (ДКК) ще направи опит на пазарен принцип да придобие акциите на “Дунарит”, съобщи на брифинг министърът на икономиката Емил Караниколов.

Дружеството е собственост на “Кемира” ООД, което пък се притежава от “Хедж инвестмънт България”.

Министърът на икономиката съобщи, че миналата седмица синдиците на КТБ са обявили публична продан на активи на вземания от задължените към КТБ страни - "Хедж инвестмънт България" и като солидарни длъжници “Авионамс” и “Кемира (собственик на “Дунарит”). 

“На изнесената публична продан заявихме интерес за участие, тъй като за част от тези вземания в размер на 42 млн. евро солидарни длъжници бяха освен “Кемира” и “Авионамс“, каза Караниколов.

ДКК е заявила интерес да участва. На търгът не се е явил никой и на другия ден ДКК е купила тези задължения чрез пряко договаряне за 38 млн. лева.

Допълнителна проверка установила, че "Хедж инвестмънт България", “Кемира” и “Авионамс” дължат около 50 млн. лева към други дружества.

Караниколов припомни, че през май 2016 година държавата придоби военният завод “Авионамс” и увери, че той в момента работи и изпълнява договорите си. Това дружество също бе собственост на "Хедж инвестмънт България".

Що се отнася до днешния пореден протест на работници от „Емко“, министърът за пореден път увери, че лицензът за внос и износ на предприятието ще бъде върнат веднага след отстраняване на нередностите. Проверка е установила, че 100 контейнера с боеприпаси се съхраняват неправилно, каза министърът на икономиката.

Емил Караниколов коментира, че лицензът за производство на дружеството не е отнет. Що се отнася до проваления договор за износ на боеприпаси с „Кинтекс“, той обясни, че причината е невъзможността продукцията на „Емко“ да бъде изнесена без лиценз и съпътстващите документи да бъдат обработени от Агенция „Митници“.

За обезпечение на договорите „Кинтекс“ се е обърнал към ВМЗ. Това няма да струва нищо на данъкоплатците, увери министърът.

Той посочи, че е възможно произведените боеприпаси от „Емко“ да бъдат продадени с лиценз на ВМЗ, но това по думите му зависи само от двете предприятия. Той съобщи още, че е пратил сигнал до прокуратурата, тъй като „Кинтекс“ по принцип трябва да искат оферти за цените на едни и същи боеприпаси, произвеждани от „Емко“, „Дунарит“ и ВМЗ, и от трите предприятия.

При сключването на последните три договора обаче те са искали оферти само от „Емко“ и боеприпасите са купени с 5 – 10% по-скъпо, отколкото ако бяха произведени от другите предприятия. Сигналът до прокуратурата обхваща периода 2015 – 2016 г. и засяга действията на Съвета на директорите на „Кинтекс“. Друга проверка ще установява дали лицензи на ВМЗ се използват от други дружества.

*Новината е допълнена към 16:30 часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 2
KPetkov
преди 6 години
Това, че няма да се говори за национализация, не означава че не е национализация.Какво пише в закона от едно време. И тогава е имало обезщетения.Чл. 13. На собствениците на национализираните предприятия държавата дава обезщетение в държавни лихвени облигации. Размерът на обезщетението се определя на базата на оценката на предприятието по закона за еднократния данък върху имуществата, намалена с прогресивно увеличаващ се процент, съобразно с таблица, която ще се изработи от Министерския съвет. По изключение, когато това се налага от интересите на страната, правителството може да нареди обезщетението да се определи по взаимно споразумение, както и да се изплати в брой, изцяло или на части.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 10
s3
преди 6 години
Както каза министър Горанов няма да се говори за национализация, а за одържавяване, т..е. ще се плати обезщетение на сеганите собственици. Отделно, пак както се каза парите не са важни когато става дума за националните ни интереси, още повече че държавата няма да изхарчи и един лев, а имало кой да дава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
KPetkov
преди 6 години
Масовата приватизация в България ще се окаже по-доходно мероприятие от Power Ball-a в Щатите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
KPetkov
преди 6 години
Лошо няма, само че едно време го продадоха евтино, а сега ще го купим (ние, държавата) скъпо.Продадено за 2 млн. лв. Надявам се това да не е истина, ама май си е баш истината. А сега държавата ще плаща милиони.http://***.priv.government.bg/news/pressmonitor/018D8727-AEF2-401D-9517-B06FE6AF1A7E
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
pa4anga
преди 6 години
"Много си *** Саше" !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 24
s3
преди 6 години
Лошо ли е държавата да си върне предприятието? Не говорим за н ационализация, а за одържавяване, все пак сегашните собственици ще бъдат компенсирани донякъде. А ако се види че държавата не трябва да държи предриятия, по-нататък може да се приватизира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
Crusible
преди 6 години
Този жалък "ДПС парашутист" набеден за министър на икономиката, май с друго не се занимава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 3
bgMan
преди 6 години
Държавата или Делян Пеевски?Защото мафията с всяко свое действие продължава да илюстрира, че няма българска държава, а само подобие на такава, колкото да се заблуждават глупацците и тъппанарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още