IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавни безвъзмездни помощи за хотелиерския сектор искат от бранша

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация настояват за спешни мерки за спасяване на туризма и среща с президента

15:53 | 15.06.21 г.
<p>
	Снимка: БГНЕС</p>

Снимка: БГНЕС

За спешни мерки за спасяване на туризма и подпомагане на сектора в безпрецедентната кризисна ситуация настояват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в писмо до президента Румен Радев. Копие от него е изпратено и до служебния премиер Стефан Янев, служебния вицепремиер и социален министър Гълъб Донев, служебен министър на икономиката Кирил Петков, служебния здравен министър Стойчо Кацаров и до служебния министър на туризма Стела Балтова.

Голяма част от мерките, за които бизнеса настоява, не изискват финансиране, а само политическа воля и координация между отделните институции, подчертават от национално представената организация.

През последните 10 години туризмът се ползваше за личен PR и не се защитаваха интересите на реалния бизнес и на инвеститорите в туризма – хотелиерите. Ежедневно се откриваше топлата вода, липсваше експертното ниво, а единственото важно действие от страна на държавата в услуга на сектора за този дълъг период бе създаването на самостоятелно Министерство на туризма, което не изпълни очакванията на бизнеса от структурата. През последния месец обаче няма никакви сериозни сигнали, че тази „псевдополитика“ на преливане от пусто в празно ще се промени, категорични са от БХРА. 

За последния един месец не бе направено нищо от това, което предлага и за което настоява бизнеса с изключение на отваряне на границите без тестове за румънските туристи, посочват от организацията.

Над година от БХРА настояват за евтини кредити без обезпечение, които да осигурят ликвидни средства на затруднените в резултат на пандемията фирми. И от организацията са доволни, че най-после се планира това да се случи. За съжаление, банките продължават да не изявяват готовност за финансиране“, подчертават от БХРА в писмото до президента. При проверка от страна на хотелиерите в банките обаче се оказва, че финансовите институции поддържат своята политика за нефинансиране на туризма, въпреки уверенията, че новите заеми ще са за всички сектори. Дори и тези банки, които евентуално са готови да отпуснат кредити на туристическия сектор биха го направили при лихвен процент от порядъка на 6-7 на сто, вместо очакваните от бизнеса 1,5-2%, за да се усети помощта на държавата.

Най-важно в този рисков и очертаващ се провален сезон, който за много хора ще е втори нулев, е да бъде взето спешно решение за гратисен период на обслужване на главницата по кредитите за срок от 2 до 5 години. За банките туристическият отрасъл е рисков и не кредитират персонала, работещ в туризма, като не му се предоставят каквито и да са потребителски кредити, поради което той се пренасочва към други икономически отрасли, посочват още от БХРА в писмото до Радев. В тази връзка е необходимо, за да се запази персонала за работа в туристическия бранш, да се разрешават потребителски кредити при преференциални условия.

Като положителен от БХРА отчитат факта, че този път мерките за осигуряване на ликвидни средства са едни и същи за всички браншове и няма изкуствено деление, при което едни получават целеви компенсации, а други не. От национално представената организация припомнят, че хотелиерите останаха единствените от туристическия сектор, които не получиха целева помощ за оцеляване в кризата, тъй като формално бяха оставени да работят, но при такива условия, че нямаше клиенти, съответно останаха без приходи. Редно е държавата да помисли за безвъзмездни помощи за хотелиерския сектор предвид слабия сезон, който се очертава и липсата на подкрепата досега и изчерпани им изцяло резерви.

От БХРА припомнят и че от октомври-ноември 2020 г. са подписани договори за подпомагане на средни предприятия, които не са изплатени и до момента. А тези пари са много необходими за хотелиерите. Още повече, че за да изпълнят изискванията на програмата за кандидатстване, някои от инвеститорите са се принудили да теглят кредити. Така че забавянето не само не помага на хотелиерите да оцелеят, но ги затруднява и допълнително финансово в момент на тежка криза, подчертават от организацията.

Бавят се и средствата по програмата за компенсации за затворените заведения за март и април, които бизнесът вече е калкулирал в предвидените си разходи за оцеляване.

От БХРА приветстват продължаване на мярката 60/40 до края на юли, но според тях това не е достатъчно, тъй като тя ще се прекрати точно през летния сезон. „Категорични сме, че в момент на тежка криза, при късно започващ сезон и кратък такъв, ако тази мярка не продължи до края на септември, бизнесът е обречен“, пишат от организацията в писмото си до президента. От БХРА настояват да се приоритизира помощта и да се насочи към онези браншове, които са най-засегнати от кризата като туризма и свързаните с него авиация и транспорт. За тези сектори от бизнеса настояват отново да се предложат допълнителни средства, както бе въведената мярка 80/20. Правителството декларира, че не иска да се стигне до фалити, но всички браншове се слагат под един знаменател, въпреки че е ясно, че хотелиерите например са по-засегнати от други браншове. Затова и дори едно малко увеличение на помощта, например 70/30, би показало,че държавата наистина счита туризма за приоритет и за важен отрасъл за икономиката, който е сериозно пострадал от кризата, като отчита и факта, че секторът допринася за между 11 и 13 на сто от БВП.

БХРА за пореден път настоява и да отпадне необходимостта от подписване на трудови договори с членове на семейството, които по принцип работят на други места и подпомагат с труда си семейния бизнес в извънработно време, като трудовите договори се заменят с декларации. Те предлагат и механизъм за въвеждането на краткосрочни договори в туризма, което да позволява на бизнеса да наема служители за специални събития или определени по-натоварени периоди, както и за облекчаване на процедурите за наемане и начина на заплащане на учащи на възраст от 14 до 16 години.

Настояват и да се осигурят програми за сезонните работници, за да имат те интерес да останат заети в бранша. В момента тези хора работят по 2-3 месеца по време на активния сезон и нямат никаква сигурност и сме категорични, че спешно трябва да се помисли за тях. „Ако искаме да имаме качествен продукт, трябва да се погрижим сериозно за персонала, който в голямата си част е сезонен. И не можем да оставим един чиновник, дори и да е зам.-социален министър, да игнорира интересите на бизнеса вече години. Фактът, че този въпрос се поставя многократно, ясно показва, че сега действащото законодателство не ни удовлетворява и не работи за интересите на бранша. В същото време парите, предвидени за сезонните работници, които не са никак малко, не се харчат в интерес на бизнеса“, подчертават от БХРА.

Заради големия проблем с кадрите от БХРА настояват и да се спазват определените законови срокове за обработка на документите при наемане на сезонни работници от трети страни. Наистина от Агенцията по заетостта през поседните години работят за изчистване на проблемите и подобряване на условията. Но сроковете не се спазват при обработката на визовите документи по правилата на новия режим, който е от сила от 1 юни. Според него всички визи, които се издават за над три месеца трябва да бъдат одобрени от Министерство на външните работи и от Дирекция „Миграция“ на Министерство на вътрешните работи. Точно там, явно защото работата е нова, не се спазват сроковете. Разбираме затрудненията на администрацията, но ако е нужно трябва да се мобилизират хората за издаване на визи в кратки срокове в интерес на ресторантския и хотелиерския сектор, подчертават от БХРА. Те посочват, че имат много сигнали за забавяне обработката на своевременно входирани документи в Агенцията по заетостта и бюрата по труда.

Все още не са изчистени детайлите относно ковид хотелите за морските ни курорти за това лято и при какви условия ще работят те, подчертават още от организацията.

Необходими са и ясни и конкретни принципи за разхлабване или затягане на мерките, посочват от организацията. От БХРА настояват и за чат бот, който да отговаря на въпроси относно ковид мерките в страната и за влизане в нея денонощно, за да не се отблъскват туристи с липсата на достатъчно пълна и ясна информация.

Задължително е да се договорят зелени транзитни коридори, за да не бъдат загубени и тези пазари, от които все пак имаме шанс за резервации през това лято, както и децата до 12 години да влизат в страната без PCR и антигенни тестове, категорични са от БХРА. От там са категорични и че трябва да се въведат мерки, подобни на тези с Румъния и с други страни с ниска заразяемост и висок процент на имунизация за отпадане на всички ограничения за влизане в България, за да има поне някакъв летен сезон.

Сред поставените въпроси от БХРА в писмото до президента е и облекчаване на процедурата за издаване на визи „Особено при визите за Русия, минавайки през фирма-посредник, т.н. визов център, това оскъпява излишно визата, бави се издаването й,създават се изкуствени пречки и това дразни туриста, който е готов да се насочи към други дестинации“, посочват от организацията. Според БХРА не се отделят достатъчно средства за реклама и освен че са малко, но не се разходват правилно, поради което е наложително да се вземат адекватни мерки.

Те настояват и да се облекчи бюрокрацията по получаване на 35-те евро за всеки доведен със самолет организиран турист. „Досега трябваше всичко да е ясно, за да могат туроператорите да разчитат на тези средства, а не както е в момента – тези средства не участват в стимулирането“, се казва в писмото. Същата сума да се предоставя и за туроператори, които водят туристи и по суша, настояват от БХРА. Както и да се дават по 5 евро на пристигнал чрез туроператор турист за маркетинг и реклама на дестинацията, за да се активира пазарът. Трябва да се реализират минимум 45 % заетост на легловата база, за да не работят на загуба хотелите. В тази връзка трябва максимално да се стимулира пазара и най-вече по-рано да тръгнат чартърите, като се плати разликата за незапълнени седалки, посочват от БХРА.

Сред проблемите, за които е необходимо незабавно решение, е да се осигурят евтини чадъри на плажа и за хотелиерите. Не е нормално да сме средата на юни, а да не знаем все още на какви цени ще се предлагат чадърите и шезлонгите на българските плажове през това лято. Необходимо е и да се обърне и специално внимание на българските туристи, които са най-важният пазар за сектора, посочват от БХРА. И предлагат държавата да раздаде ваучери за почивки у нас на всички ваксинирани българи и особено на такива, които предстои да се имунизират. „По този начин ще се реши въпросът с ниския процент желаещи да се имунизират, ще се подпомогне туристическият сектор в трудната ситуация и ще спечелим българите като клиенти за туризма ни“, категорични са от организацията.

„Повече от месец мина, но не се предприемат реални действия, които да окажат влияние, само безплодни срещи и надежди и легловата база е празна, а за нас всяка минута е ценна. За съжаление, нещата вървят много бавно не само заради необходимостта от пари, а и от липсата на организация и съгласуваност между отделните ведомства. Решенията на гореописаните проблеми не са по силите само на Министерство на туризма, а изискват да се стиковат действията на няколко министерства и е добре, макар и да е кратко времето, да се координират нещата и се вземат бързи решения, съгласувани с бранша“, се казва в писмото на БХРА.

От БХРА настояват за среща с президента Румен Радев във възможно най-близък срок, на която да се набележат бързи мерки за решаване на проблемите, което е много важно на фона на късното започване на сезона и кратката му продължителност. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:11 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още